citroen_titulna

Citroën

Francúzska značka automobilov so sídlom v Paríži, ktorá vznikla v roku 1919 keď sa majiteľ továrne na výrobu komponentov a mechanických zariadení Chevron, Andreas Citroën rozhodol rozšíriť výrobu o technologickú novinku tej doby a novú spoločnosť na výrobu automobilov Citroën S. A..  Od roku 1976 je súčasťou koncernu PSA Peugeot Citroën. Prvé auto – model type A, ktoré továreň vyrobila sa predalo za 7950 frankov, čo bolo na tú dobu smiešna suma aj napriek tomu, že to bolo prvé auto v Európe vybavené elektrickým štartérom, svetlami a dosahovalo rýchlosť 60 km/h. Model sa vyrábal v objeme 100 kusov denne. Úspech firma zaznamenala až keď začali s výrobou lacných automobilov, ktoré nevyžadovali veľkú údržbu motora – model 5CV. V roku 1921 Citroën zahájil výrobu vozidiel určených pre taxislužby a o 10 rokov neskôr 90% z taxíkov v Paríži boli práve vozidla Citroën. V roku 1934 sa stáva majetkom Michelinu. Koniec 50. a 60. rokov nebol pre spoločnosť veľmi priaznivý a nakoniec sa spojil s konkurenčnou spoločnosťou Peugeot. V 90. rokoch sa značka rozšírila do USA, východnej Európy, krajín SNŠ a Číny. Vozidlá Citroën sú považované za najviac extravagantné osobné automobily v Európe.

Citroën sa v posledných rokoch intenzívne venuje aj technologickým inováciám. V katalógu Citroën C4 vyniká ako jeden z najpredávanejších modelov v Španielsku, ktorý dosahuje skvelú rovnováhu medzi všetkými parametrami. S o niečo menšími rozmermi nájdeme Citroën C3, ktorý prekvapuje domácich aj ostatných nezameniteľnou estetikou. V rovnakom duchu sa nesie aj Citröen C4 Cactus, ktorý získal cenu za dizajn na World Car Awards 2015. Vysvetľovanie je zbytočné pri úvahách o charakteristickej siluete tohto kompaktu s terénnym povolaním, ktorý má posilnené systémy pasívnej bezpečnosti.

Medzi sedanmi máme Citroën C5, ktorý je súčasťou ponuky vozidiel vyzdvihujúcich ako svoje hlavné prednosti komfort a priestor. Nakoniec vyzdvihujeme Citroën DS3, špičkové úžitkové vozidlo firmy s výnimočnými vlastnosťami.

1…
Čítať ďalej