Batérie v elektromobiloch sú takmer nezničiteľné. Štúdia vyvracia mýtus

Digitálne novinky 6 Jun 2024 , by
Arval Slovakia

Ako dlho vydrží elektromobil? Po akom čase bude degradácia batérie neúnosná? Dajú sa moduly vôbec opraviť alebo vymeniť? Koľko peňazí to bude stáť? Toto je zbierka najčastejších otázok a obáv záujemcov o nový elektromobil. Sú takéto otázky aktuálne aj dnes? Alebo sú len pozostatkom obáv z rokov, keď sa po celom svete ponúkali jednotky experimentálnych elektrických modelov?

Spoločnosť Recurrent Auto analyzovala viac ako 20 000 elektrických vozidiel. Len 2,5 percenta batérií bolo natoľko opotrebovaných, že ich bolo potrebné úplne vymeniť. Hlavnú úlohu v tomto prípade zohral rok výroby vozidla. Predchádzajúca štúdia tej istej spoločnosti uvádzala mieru 1,5 percenta vzorky.

Táto hodnota sa mierne zvyšovala s rastúcim vekom vozidiel. V prípade vozidiel starších ako deväť rokov je miera rizika výmeny batérie až 13 percent. V prípade mladších vozidiel však pravdepodobnosť klesá na jedno percento. Najstaršie jednotky v štúdii boli vyrobené v roku 2011. Takéto jednotky boli na výmenu batérie vybehané aj z dôvodu horšej kvality výroby.

1

Technológia je čoraz lepšia

Na vine je chemická štruktúra aj často chýbajúci tepelný manažment batérií, ktorý výrazne znižuje ich životnosť. Okrem toho mali staršie elektromobily na začiatku nižší dojazd. Len v rokoch 2015 až 2022 sa kapacita zvýšila v priemere o 122 percent. Strata niekoľkých kilometrov dojazdu preto nepredstavuje taký problém ako kedysi.

Pri dlhšom dojazde nevadí ani strata kilometrov
Tento trend sa predpokladá aj v nasledujúcich rokoch. Pokiaľ vozidlo ako nové najazdilo aspoň 800 kilometrov, zníženie dojazdu o päťdesiat kilometrov v priebehu niekoľkých rokov určite nie je tragické. Majitelia to navyše berú ako prirodzený proces starnutia a nepripisujú to batérii alebo výrobcovi vozidla.

Spolu s vyššími kapacitami a lepšími chemickými zložkami a zmesami sa zlepšuje aj tepelný manažment. To zabezpečí optimálnejšie teploty pre ideálnu funkciu batérie a v dôsledku toho sa zníži miera opotrebovania. Veľkým skokom vpred budú aj polovodičové batérie, ktoré už nebudú tak závislé od úzkeho teplotného rozsahu a budú môcť lepšie fungovať v rôznych podmienkach počas dlhšieho obdobia.

Degradácia sa tak čoskoro stane zastaraným pojmom z minulosti, kde spolu s obavami z krátkeho dojazdu takmer úplne stratí svoj význam pre elektrické vozidlá.

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej