Elektromobily Ford sa už môžu nabíjať v sieti Tesla Supercharger, Rivian sa čoskoro pripojí

Digitálne novinky 7 Mar 2024 , by
Arval Slovakia

Ford v tlačovej správe uviedol, že americkí majitelia kvalifikovaných elektromobilov Ford Mustang Mach-E a Ford F-150 Lightning môžu požiadať o bezplatný adaptér CCS na NACS. Očakáva sa, že prvé dodávky sa začnú v marci. Ford tiež začína zavádzať aktualizáciu softvéru, ktorá odomkne podporu nabíjačiek Tesla Supercharger pre vozidlá Mach-E a Lightning.

Majiteľom elektromobilov Ford sa tak sprístupní sieť viac ako 15 000 nabíjačiek Tesla Supercharger v Severnej Amerike, ktorá doplní už dostupnú sieť nabíjačiek BlueOval Charge Network s jednosmerným prúdom (spolu 28 000 konektorov jednosmerného prúdu). Adaptér podporuje maximálnu nabíjaciu kapacitu 150 kW. Konkrétne parametre sú: 1000 VDC, 300A @ 35C a 500A boost počas 10 minút.

Nabíjacie stanice Tesla Supercharger podporujú aj službu Plug & Charge pre elektrické vozidlá Ford. Stačí teda pripojiť konektor, vozidlo sa automaticky spáruje s platobným účtom a používateľ sa hneď nabije. Ak používateľ nemá účet Plug & Charge, aktivuje nabíjanie vo vozidle alebo prostredníctvom aplikácie FordPass. Nie je potrebné mať aplikáciu Tesla.

Maloobchodní zákazníci budú mať nárok na bezplatný adaptér, ak si ho objednajú do 30. júna 2024. Budúci majitelia elektrických vozidiel Ford si môžu adaptér zakúpiť od spoločnosti Ford za 230 USD. Je dôležité dodať, že adaptér nebude fungovať na nabíjačkách V2 Superchargers, ako aj na niektorých vybraných nabíjačkách V3, ktoré si Tesla necháva výlučne pre seba (čo opäť dokazuje, o akú silnú kartu ide).

Automobilka Rivian potvrdila, že jej zákazníci získajú prístup k nabíjačkám Tesla Superchargers v priebehu marca - aj pomocou tohto adaptéra. Rivian začne uvádzať na trh prvé elektromobily postavené priamo s adaptérom NACS v priebehu roka 2025 spolu s Rivianom R2. Očakáva sa, že v tom istom roku prídu do USA aj prvé elektromobily Volkswagen vybavené adaptérom NACS.

Čítať ďalej Zobraziť menej