news.digi

FOCUS

Digitálne novinky 17 Jan 2023 , by
Arval Slovakia

volvo

ELEKTROMOBIL EX90 ŠTARTUJE  NOVÚ ÉRU VOLVA

Švédska automobilka sa nijako netají ambicióznymi plánmi svojej ekologickej  zodpovednosti voči budúcnosti. Prvý elektromobil XC40 Recharge uvedený v októbri  2019 doplnil o dva roky neskôr model C40 Recharge. Začiatkom novembra potom Volvo v centre Štokholmu predstavilo elektrické, sedemmiestne SUV EX90. Novinka na jedno  nabitie prejde podľa testovacieho cyklu WLTP 600 kilometrov bez emisií z výfuku a z 10 na 80 % sa 111-kWh batéria dobije približne za 30 minút. Pohon vozidla zaisťujú dva elektromotory s permanentnými magnetmi (každý na jednej náprave), ktoré spoločne  dosahujú výkon 380 kW (517 k) a točivý moment 910 Nm. Volvo tradične kladie veľký  dôraz na bezpečnosť nielen posádky, ale aj ostatných účastníkov dopravy. Pri výrobe  EX90 bolo použité také množstvo recyklovaných materiálov, ako nikdy pri žiadnom inom  Volve. Z celkového množstva kovov použitých EX90 tvorí 15 percent recyklovaná oceľ a 25 percent znovu použitý hliník. Pri výrobe vozidla bolo použitých 48 kg recyklovaných  plastov a materiálov biologického pôvodu, čo zodpovedá 15% podielu z celého auta. Do roku 2030 chce Volvo vyrábať len elektromobily a do roku 2040 chce dosiahnuť vlastnú  celkovú uhlíkovú neutralitu.

500 000

Volkswagen si vo svojej stratégii Accelerate vytýčil cieľ dosiahnuť do roku 2023  500 000 predaných elektromobilov. Ambiciózny cieľ sa nemeckej automobilke  podarilo dosiahnuť tento rok. Prvý model ID.3 bol na trhu uvedený v októbri  2020. Odvtedy sa ponuka elektrinou poháňaných vozidiel rozrástla o modely  ID.4 a ID.5 v Číne predávaného ID.6.

Dve automobilky  v TOP 10

V prvej desiatke najziskovejších firiem za rok 2021 na Slovensku figurujú dve automobilkyVyplýva to z rebríčka, ktorý na jeseň zverejnil  ekonomický portál FinStat. Do prvej desiatky  sa dostali žilinská továr Kia a bratislavský Volkswagen. Kórejský robca na deviatom  mieste vykázal čistý zisk vo výške 221,7 milióna  eur. Bratislavský závod nemeckého koncernu so ziskom 191,7 milióna eur skončil desiatyMontážny závod PCA Slovakia pôsobiaci pri  Trnave vykázal v roku 2021 zisk 58,0 miliónov  a je na 39. pozícii. 253. miesto v rebríčkFinStat patrí automobilke Jaguar Land Rover,  ktorá vykázala zisk šesť miliónov eurNa prvom mieste rebríčka najziskovejších firiem  za rok 2021 je US Steel Košice so ziskom vo výške 648,2 milióna eur.

KIA TESTOVALA NOVÚ  VLAJKOVÚ L

Nová vlajková loď kórejskej automobilky - Kia elektromobil  EV9, ktorý sa vo svetovej premiére predstaví v prvom  štvrťroku 2023, na sklonku roka podstúpil záverečnú fázu testovania. Vývoj modelu EV9 trval 44 mesiacov. Vo  výskumnom a vývojovom centre v Namyangu v Kórei bol elektromobil neúprosne podrobený náročnému  overovaciemu programu pri jazde do kopca s pohonom  všetkých kolies a na trati s nerovným terénom, ako aj testu brodenia v hlbokej vode, aby bola zaistená maximálna  spoľahlivosť i v tých najnáročnejších podmienkach. Na tratiach s vysokou rýchlosťou bol preverený každý  prvok konu a jazdných vlastnos modelu EV9. Jazdný  komfort a kvalitu konštrukcie inžinieri preverili pre zmenu na dlažobných kockách belgických ciest a zároveň  umožňujú inžinierom Kia podrobiť jazdný komfort a kvalitu  konštrukcie modelu EV9 m najťažším možným skúškam. Každý model Kia je podrobený náročnému testovaciemu  režimu na miestach po celom svete.

kia

 

Porsche mení  vedenie v Prahe

porsche

Regionálne zastúpenie Porsche pre strednú a východnú  Európu sídliace v Prahe povedie od 1. februára 2023 Iryna Kauk, ktorá do tej doby zostáva vo funkcii finančnej  riaditeľky v spoločnosti Porsche Lifestyle GmbH& Co. KG. Vo funkcii nahradí Michaela Müllera, ktorý po viacej než 20 rokoch úspešnej kariéry u spoločnosti Porsche odchádza  za novými profesijnými výzvami. Kauk skúsenosti  z pozície finančnej riaditeľky Porsche Russia a Porsche Centre Moscow, kde pôsobila v rokoch 2017 2019.  Pražská centrála Porsche Central and Eastern Europe s.r.o. bola založená v roku 2008 a aktuálne zastupuje 25 trhov.

Zbohom, Sharan!

Súčasnosť patrí vozidlám SUV. Na počiatku 90. rokov  minulého storočia boli v obľube rodinné automobily MPV. Jedným z hlavných zástupcov tejto kategórie  bol i Volkswagen Sharan uvedený na trh v roku 1995.  Sharan sa vyrábal v portugalskej továrni v Palmele. v roku 2019 z miestnej robnej linky zišlo vozidls poradovým číslom milión. V septembri 2022 bola jeho roba ukončená.

Slovenská premiérvodíkového MH2

Technická univerzita v Košiciach a spoločnosť Matador  Group spoločne vyvinuli vodíkový superšport MH2. Dizajn,  konštrukciu a výrobu zaistil Matador, zatiaľ čo vodíkový  pohon vyvinul tím z košickej univerzity. Začiatkom  septembra bola štúdia prvý raz predstavená na Slovensku. Slovenskú premiéru zažilo vozidlo MH2 v rámci festivalu  inovácií ITAPA EXPO v Bratislave. Koncept bol jedným  z hlavných lákadiel slovenského pavilónu na svetovej  výstave EXPO v Dubaji. Svetu ho v desaťminútovom  videu predstavila svetoznáma influencerka Supercar Blondie. Video vyše milióna zhliadnutí. V prípade  Hydrogen Concept Car-u je ako pohon použitý palivový  článok, pričom samotný vodík je skladovaný v tlakových  dvojplášťových nádobách, vyplnený unikátnymi  metalhydridovými zliatinami vyvinutými na Strojníckej  fakulte,” uvádza sa v správe k vozidlu, ktoré veľmi  nízky koeficient odporu vzduchu, len 0,2. Motor  kon 600 koní a maximálna rýchlosť dosahuje hodnotu  250 km/h. Zrýchlenie z nuly na stovku by mal MH2 zvládnuť  za necelé 4 sekundy.

616

Automobilka Hyundai ako jeden z partnerov FIFA MS vo futbale, ktoré sa od 20. novembra  do 18. decembra konali v Katare, poskytla usporiadateľom flotilu 616 vozidiel. Z toho  446 bude osobných vozidiel. Flotilu tvorilo 226 elektromobilov a plug-in hybridov IONIQ  5, Sonata HEV, Tucson HEV a KONA HEV. Pre VIP hostí a usporiadateľov automobilka  prichystala modely Genesis G80 EV a GV70 EV. Zástupcovia médií jazdili desiatimi  bezemisnými autobusmi Elec City.

GEELY V STREDNEJ EURÓPE

Čínska automobilka Geely v nasledujúcom roku expanduje na trhy strednej Európy.  Začiatkom novembra podpísal zástupca Geely zmluvu s oficiálnym importérom čínskych  automobilov pre Maďarsko, Česko a Slovensko - spoločnosťou Grand Automotive  Central Europe Ltd. Prvým modelom Geely bude Geometry C s plne elektrickým  pohonom. „Táto udalosť je v živote našej skupiny nesmierne dôležitá, predovšetkým  so zreteľom na náročné výzvy, ktorým v súčasnosti čelia automobilové značky, ktoré   v Európe známe a zavedené. Spoločnosť Geely, ako jedna z najvýznamnejších  čínskych automobilových značiek, nielen že vyrába vysoko kvalitné vozidlá, ale aj  výrobné kapacity, aby mohla zákazníkom i potenciálnym predajcom dodávať vozidlá v požadovanej kvalite a požadovanom množstve,“ povedal Viktor Molnár, generálny  riadit spoločnosti Grand Automotive Central Europe.

geely

Xue Cook, výkonný zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti Geely Auto International Corporation,  a Viktor Molnár, generálny riaditeľ spoločnosti Grand Automotive Central Europe Ltd., po podpise  zmluvy v Budapešti

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej