novinky_foukous

FOCUS - Novinky zo sveta motorizmu

Digitálne novinky 14 Mar 2023 , by
Arval Slovakia

–4,6 %

Vlani bolo v Európskej únii novo registrovaných 9,3 milióna osobných automobilov. V medziročnom porovnaní to znamená pokles o 4,6 percenta. Vyplýva to z údajov Európskeho združenia výrobcov automobilov. Pokles zaznamenala väčšina európskych trhov. Na Slovensku bolo vlani novo registrovaných 78 841 vozidiel, čo je medziročný nárast o 4,1 percenta. Najväčší medziročný rast zaznamenalo Bulharsko (16,9 %), naopak najvyšší pokles postihol Dánsko (20,0 %).

CIVIC DRUHÝKRÁT SLOVENSKÝM AUTOM ROKA

civic

Slovenským autom roka 2023 sa druhýkrát v 27-ročnej histórii ankety stala Honda Civic. Od pätnástich členov poroty získal Civic 100 bodov. Prvýkrát v ankete slovenských motoristických novinárov tento model zvíťazil v roku 2006. V ankete sa posudzujú všetky vozidlá bez ohľadu na pohon uvedené na slovenský trh v období od januára do decembra 2022. „Už 27. rok organizujeme autonómnu a samostatnú anketu, ktorá má rešpekt a je uznávaná aj v zahraničí,“ povedal predseda  poroty Ľuboš Kríž. Na druhom mieste sa umiestnila Kia Niro (93 bodov). Bronzová priečka patrí Citroënu C5X, ktorý získal 42 bodov. Na ďalších miestach sa zo siedmich finalistov umiestnili: 4. Dacia Jogger (37), 5. Alfa Romeo Tonale (36), 6. Toyota Corolla Cross (33) a 7. Peugeot 408 (31). Jedenásta generácia Hondy Civic uspela aj vo výročnej ankete v susednej Českej republike. Titul Európske auto roka brala prvýkrát v histórii americká automobilka Jeep vďaka elektromobilu Avenger.

Budúcnosť elektromobilov

buducnost

► Tradičný volant v interiéri vozidla PEUGEOT ICEPTION nahradil riadiaci systém Hypersquare 

Francúzska automobilka Peugeot na januárovom technologickom veľtrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas predstavila štúdiu Peugeot Inception Concept. Podobu tohto futuristického a budúcnosť všetkých elektromobilov s levom v znaku predurčujúceho vozidla má na svedomí dizajnové centrum značky Peugeot pod vedením Matthiasa Hossanna. Tradičný volant v interiéri nahradil riadiaci systém Hypersquare. Princípy tohto konceptu budú od roku 2025 preberať budúce produkty značky, a to vrátane najkompaktnejších modelov. „V nasledujúcich dvoch rokoch bude uvedených na trh päť nových elektrických modelov. Naša ambícia je zrejmá: do roku 2030 sa Peugeot stane najväčšou elektrickou značkou v Európe,“ uvádza Linda Jackson, generálna riaditeľka značky Peugeot.

BMW rozšíri sklad pri Bratislave

bmw

BMW investuje do rozšírenia skladovacej plochy v logistickom parku Prologis v Senci pri Bratislave. Sklad náhradných dielov tu automobilka otvorila už v roku 2016. K súčasným 25 000 metrov štvorcových by v druhej polovici roka 2023 malo pribudnúť ďalších 10 000. Náhradné diely z Bratislavy mieria do servisov BMW a Mini v strednej a juhovýchodnej Európe – Bulharsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko a Slovinsko. „Tento skladovací a distribučný priestor nám poskytuje vynikajúcu základňu pre naše ďalšie aktivity na Slovensku a umožňuje nám zlepšovať kvalitu servisných služieb,“ povedal serveru Autonoviny.cz Oliver Rademacher, generálny riaditeľ BMW Slovenská republika.

780 000

Automobilka Škoda Auto v minulom roku celosvetovo vyrobila takmer 780 000 automobilov. V Mladej Boleslavi zišlo v roku 2022 z výrobných liniek približne 415 000 vozidiel. V závode v Kvasinách vyrobili spolu 221 000 vozidiel. Z bratislavského závodu vyšlo 16 000 vozidiel Škoda Karoq. V štyroch čínskych továrňach bolo vyrobených 42 000 škodoviek. Ďalších približne 56 000 áut vyrobili v indických závodoch v Púne a v Aurangábáde. Od roku 2024 bude Škoda Auto montovať vozidlá vo Vietname.

SIEŤ IONITY SA ROZRASTÁ

ministrzy

K zatiaľ jedinej nabíjacej stanici Ionity na Slovensku čo nevidieť pribudne ďalšia. Ako prvé boli sprevádzkované dva 350 kW stojany na čerpacej stanici Shell v Senci v roku 2020. Podľa údajov z oficiálnej mapy nabíjacích miest Ionity je druhý nabíjací hub so šiestimi stojanmi vo výstavbe pri čerpacej stanici Shell v Dubnici nad Váhom neďaleko diaľnice D1. Rozširovanie siete Ionity na Slovensku na začiatku roka avizoval Peter Ševce, manažér Ionity pre strednú a východnú Európu. V ideálnom prípade by sa sieť mala v nadchádzajúcom roku rozrásť o tri štyri nové lokality. Zo susedných krajín najviac stojanov Rakúsko. Vodiči elektromobilov tam majú k dispozícii 86 stojanov v osemnástich lokalitách. A ďalšie tri sú vo výstavbe. Maďarsko ponúka päť lokalít a dvadsať stojanov. Česko má rovnaký počet stojanov v piatich lokalitách. V Poľsku je na ôsmich miestach dostupných dvadsať stojanov. Na dvoch miestach sa navyše nabíjacie miesta stavajú.

Ministerstvo zmenilo názov

Ministerstvo dopravy a výstavby SR sa od nového roka volá skrátene len Ministerstvo dopravy SR. Výstavba nevypadla len z názvu úradu, ale čiastočne aj z kompetencií samotného ministerstva. Územné plánovanie, stavebný poriadok a vyvlastňovanie prešli na novozriadený Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR. „Spoločne s niektorými kompetenciami nás opúšťa aj časť zamestnancov, ktorí budú ďalej pokračovať v práci v novom úrade,“ uviedol minister dopravy Andrej Doležal.

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej