FOCUS - novinky zo sveta motorizmu

Digitálne novinky 9 Jan 2024 , by
Arval Slovakia

reno

Renault chce zvýšiť predaj mimo Európy

Francúzska automobilka Renault do roku 2027 v rámci globálneho oživenia investuje 3 miliardy eur do uvedenia ôsmich nových vozidiel na trh a zvýšenia predaja elektromobilov mimo Európy.“ Vzhľadom na to, že naša obnova produktov v Európe prináša ovocie, hodláme teraz značku učiniť globálnejšou a ziskovejšou,“ uviedol Fabrice Camboliv, generálny riaditeľ značky Renault. Podľa neho by predaj elektromobilov a hybridov mal do roku 2027 tvoriť až tretinu predaja značky mimo Európy. Prvým z nových vozidiel Renault pre globálne trhy je malé SUV odvodené od modelu Dacia Sandero s názvom Kardian, ktoré bolo odhalené koncom októbra v Brazílii – druhom najväčšom trhu značky po Francúzsku. V roku 2024 bude Kardian uvedený na trhy v Latinskej Amerike a Maroku.

niss

Budúcnosť podľa Nissanu

Nissan na októbrovom autosalóne Japan Mobility Show predstavil elektrický koncept Hyper Force s výkonom 1 000 kW. Takto nejako by vraj mohol vyzerať elektrický nástupca supersportu GT‑R. Nissan sa pred viac než desiatimi rokmi vďaka modelu Leaf stal priekopníkom v segmente elektromobilov a dlhý čas sa držal na špici v predaji. Odvtedy ale svoje elektromobily predstavili aj ostatné automobilky a Nissan aktuálne nefiguruje ani v prvej pätorke. Šéf Nissanu Makoto Učida sľubuje, že toto prvenstvo získa znovu s flotilou elektromobilov novej generácie, ktoré budú slúžiť rôznym potrebám mobility. Hyper Force je piatym a posledným konceptom poháňaným batériami. Tri koncepty sa zameriavajú na segment crossoverov a cielia na mestských a dobrodružne naladených zákazníkov, zatiaľ čo vozidlo na prepravu osôb predvádza interiér pripomínajúci obývaciu izbu. „Nissan vytvára budúcnosť, v ktorej si každý môže užívať vzrušenie z mobility,“ uviedol Učida.

audi

1874

Podľa štatistík Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky sa u nás za prvých osem mesiacov roku 2023 predalo 1874 elektromobilov. Júl bol s počtom 327 mesiacom s najvyšším predajom. Hranica 300 kusov bola prekročená už v máji o 18 vozidiel.

nabijacky

Elektrický Defender z Nitry

Spoločnosť Jaguar Land Rover (JLR) bude vo svojom závode v Nitre na Slovensku vyrábať elektrickú verziu modelu Defender. Konkrétny termín uvedenia na trh automobilka neuviedla. „S potešením oznamujem, že náš fantastický moderný závod v Nitre bude v tomto desaťročí vyrábať elektromobily ako súčasť našej stratégie elektrifikácie,“ uviedla výkonná riaditeľka priemyslových operácií Barbara Bergmeierová, ktorá novinku oznámila pri príležitosti piateho výročia založenia slovenského závodu. Ocenila neuveriteľný úspech závodu a jeho zamestnancov, ktorí od začatia výroby v októbri 2018 vyrobili doposiaľ viacej než 365 000 vozidiel Defender a Discovery. Elektrický Defender je súčasťou plánov spoločnosti JLR uviesť do roku 2030 na trh deväť plne elektrických modelov. Predstavitelia JLR na začiatku tohto roku uviedli, že v nasledujúcich piatich rokoch investujú do elektromobility 15 miliárd libier (17,2 miliardy eur). Nový plne elektrický Jaguar sa dostane na trh v roku 2025.

defe

Do boja so snehom nasadili 286 strojov

 

O zjazdnosť diaľnic a rýchlostných ciest sa stará Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Cestári nasadili do boja so snehom a námrazou od 1. novembra 286 strojov vrátane 168 sypačov. V priebehu nasledujúcich mesiacov bude do prevádzky uvedených 20 nových sypačov. NDS udržuje celkovo 1200 kilometrov: 514,15 km diaľnic, 228,58 km rýchlostných ciest, 144,02 km vybraných ciest I. triedy, 80,79 km privádzačov, odpočívadiel a parkovísk, a 223,58 km križovatiek. Zjazdnosť ciest bude zaisťovať 750 zamestnancov vrátane 103 dispečerov. Cestári varovali pred predbiehaním sypačov. To môžu vodiči urobiť len v prípade rozsvietenej smerovej šípky na sypači, alebo pokiaľ má sypač zdvihnutú radlicu. „Vodiči si neuvedomujú, že keď idú posypové vozidlá v tandeme, vytvára sa snehová ryha, v ktorej je veľmi ľahko možné dostať šmyk. Kolegovia žiadajú všetkých vodičov, aby dodržovali bezpečnú vzdialenosť a riadili sa svetelnou signalizáciou na vozidlách,“ informovali cestári na svojom webe.

sneh

 

 

 

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej