kiaaaaaaa

KIA: od bicykla k autám

Digitálne novinky 11 May 2023 , by
Arval Slovakia

O 10 rokov neskôr zišlo z výrobnej linky prvé trojkolesové vozidlo a po ňom aj prvý automobil.
Kia pôsobí na Slovensku od roku 2006. Počas tohto obdobia patrili modely Ceed, Sportage a Rio k najúspešnejším modelom u súkromných a fleetových klientov.

Elektromobilita a ochrana životného prostredia

a

Kia zaznamenala aj rastúci trend využívania alternatívnych zdrojov paliva. Spoločnosť sa chce stať lídrom v oblasti elektromobility. Stanovila si niekoľko míľnikov na ceste k uhlíkovej neutralite, ktorú chce dosiahnuť do roku 2045. Do roku 2027 plánuje uviesť na trh kompletné portfólio 14 batériových elektrických vozidiel, pričom od tohto roka plánuje každý rok uviesť na trh aspoň dve batériové elektrické vozidlá. V roku 2035 bude značka ponúkať elektromobily len v Európe, pričom ostatné svetové trhy budú nasledovať do roku 2040. Okrem toho Kia plánuje do roku 2030 využívať vo svojich zámorských výrobných závodoch elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov (jediný európsky závod u nás už prešiel na 100 % ekologickú energiu na výrobu elektrickej energie).

Kia nedávno podpísala aj 7-ročnú zmluvu s neziskovou organizáciou The Ocean Cleanup. V rámci partnerstva s touto organizáciou investuje Kia do zariadení na čistenie riek, morí a oceánov. Kia zároveň plánuje ďalej spracovávať plastový odpad zozbieraný z vodných tokov a využívať ho vo svojom výrobnom procese, čím do roku 2030 zvýši podiel recyklovaného plastu vo výrobe o 20 %.

Podiel vozidiel na alternatívne palivá (HEV, PHEV, BEV) predaných spoločnosťou Kia v tomto roku predstavuje 6 %, čo je medziročne o 3,5 % viac. Najvyšší medziročný nárast predaja zaznamenali hybridné modely (+136 %). Plne elektrický model EV6 je v súčasnosti 3. najpredávanejším elektromobilom na slovenskom trhu.

Novinky

a
Kia spolupracuje so spoločnosťou Arval už mnoho rokov. Táto spolupráca sa neustále zlepšuje, o čom svedčí aj rastúci počet vozidiel Kia dodaných klientom spoločnosti Arval. "Na spolupráci s Arvalom oceňujeme predovšetkým profesionalitu a vysoko proaktívny prístup," hovorí Martin Králíček, vedúci predaja Kia. klienti Arvalu, ale aj ďalší zákazníci, si môžu vyberať z tohtoročných modelov, ktoré sú už 5. generáciou obľúbeného SUV Sportage. Tento model po prvýkrát vo svojej takmer 30-ročnej histórii prichádza s hybridným a plug-in hybridným pohonom. Ďalším modelom je alternatíva Niro 2. generácie v hybridnom, plug-in hybridnom a čisto elektrickom variante, facelift crossoveru XCeed z rodiny Ceed. Koncom tohto roka Kia uvedie na trh netrpezlivo očakávanú verziu GT revolučného modelu EV6. EV9 bude hlavným novým modelom v roku 2023.

Inovácie
Spoločnosť Kia sa zaviazala k inováciám. Tá je úzko spojená s rozvojom elektromobility. Patria medzi ne:
800V nabíjacia architektúra pre elektromobily založená na úplne novej platforme
E-GMP, ktorá je určená výlučne pre elektrické vozidlá (model EV6).
Funkcia Vehicle-to-Device (modely EV6 a Niro), ktorá umožňuje obojsmerný prenos energie z vysokokapacitnej batérie na napájanie elektrických spotrebičov, ako je napríklad elektrický gril, elektrická kosačka alebo fén.
Režim Greenzone (model Niro HEV & Niro PHEV), ktorý vypína spaľovací motor v obytných oblastiach, v okolí nemocníc a škôl a jazdí výlučne na elektrinu, ak má batéria dostatočnú kapacitu.

Čítať ďalej Zobraziť menej