king_roads_svk

Kráľom áut na Slovensku sa stáva...

Digitálne novinky 25 Jul 2022 , by
Arval Slovakia

Anketa Slovenské auto roka sa tento rok konala po 26. raz. „Kráľom“ áut na Slovensku na rok 2022 sa vo februári stal Peugeot 308, ktorý sa  potom v marci stal tohtoročným svetovým ženským autom roka. V predchádzajúcich rokoch Peugeot triumfoval s modelmi 607, 307, 308 a naposledy 508 v roku 2019. Piate víťazstvo francúzskej značky v histórii slovenskej ankety bolo ale veľmi tesné.

Tento rok Peugeot 308  zaujal porotu motoristických novinárov svojím dizajnom a širokou paletou pohonných jednotiek od benzínových cez naftové po hybridné.  Vyslúžil si celkovo 87 bodov. Na druhom mieste skončila Kia Sportage, ktorá sa vyrába v Žiline, pričom získala iba o bod menej. A napokon  bronzová priečka patrí Škode Fabii. Porazený finalista európskej ankety o auto roka Hyundai Ioniq 5, ktorý sa nakoniec stal svetovým autom  roka, skončil na Slovensku na piatej priečke.

auto roka

V roku 2025 bude na Slovensk13 000 novo registrovaných  batériových elektromobilov (BEV) ročne. Vyplýva to z optimistického scenára Slovenskej asociácie prelektromobilitu (SEVA). Flotila  etkých BEV na Slovensku by tak  predstavovala 30 039 vozidiel.

Ministerstvo dopravy SR plánuje z programu Plánu  obnovy a odolnosti vyčleniť 105 miliónov eur na  cyklodopravu. V rámci prvej výzvy, ktorú ministerstvo  odštartovalo v máji, je k dispozícii 36,5 milióna eur. O dotácie na stavbu cyklotrás, prístrkov či stojanomôžu žiadať obce s viac ako 20 tisícmi obyvateľov.

NITRA SA CHYSTÁ NA „MAXI“ DEFENDERA

V nitrianskom závode Jaguar Land Rover Slovakia spustili na konci mája produkciu  modelu Land Rover Defender 130. Štart výroby najväčšieho modelu z rodiny Defender  si podľa informácií médií vyžiada 700 nových zamestnancov. Počet pracovníkov  v nitrianskej továrni by tak mal vzrásť na 4 500 ľudí. V Nitre sa vyrábajú modely Discovery,  Defender 90 a 110 a Defender Hard Top. Najväčší zástupca rodiny Defender meria  na dĺžku 5 358 mm, je široký 2 008 mm a vysoký 1 970 mm. Vďaka rázvoru náprav  3 022 mm ponúkne v troch radoch sedadiel miesto pre osem pasažierov. Defender  130 bude k dispozícii s výkonnými a účinnými elektrifikovanými pohonnými jednotkami  vrátane mild‑hybridných trojlitrových vznetovým šesťvalcov Ingenium P300 a P400  a vznetového trojlitrového šesťvalca Ingenium D300. Vozidlo Defender 130 dostala pri  príležitosti platinového výročia nástupu na trón darom kráľovná Alžbeta II. Automobilka  poskytla vozidlo aj Britskému červenému krížu. Land Rover s Medzinárodnou federáciou  spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca spolupracuje od roku 1954.

defender

TESLY BUDÚ „SVIETIŤ“ SLOVENSKY

Spoločnosť Hella Slovakia Lighting podpísala kontrakt s lídrom elektromobility,  firmou Tesla. Do novej Gigafactory Tesly pri Berlíne bude slovenská spoločnosť  dodávať svetlá. Predné svetlomety sa budú vyrábať v Kočovciach a zadné v Bánovciach nad Bebravou. Menšia časť produkcie bude mieriť aj na trhy do Číny či  Mexika.

TISÍCKA NABÍJACÍCH  BODOV PREKONANÁ

Na začiatku roka bola na Slovensku prekročená  hranica tisíc verejných nabíjacích bodov pre  elektromobily. Podľa informácií Slovenskej asociácie  pre elektromobilitu (SEVA) bolo na Slovensku koncom  januára 1 020 nabíjacích bodov v 430 lokalitách. Bežné nabíjacie body 22 kW na striedavý prúd tvorili takmer tri štvrtiny (739 ks) a takmer štvrtinu (222 ks)  predstavovali rýchlonabíjacie body s výkonom 50 kW na  jednosmerný prúd (DC). Zvyšných 59 nabíjacích bodov  bolo ultrarýchlych s konom 150+ kW.

Šesť nabíjacích staníc Tesla s konom  150 kW pri obchodnom centre Aupark Bratislavenabijacky

PORSCHE NA SLOVENSKU

Ministerstvo  hospodárstva  SR   informovalo  o plánovanej investícii skupiny Porsche na Slovensku.  Podľa informácií z úradu sa snaží skupina Porsche  investovať 194,7 milióna eur do výroby batériových  systémov. Nová továr b postavená neďalekdedinky Horná Streda na západe Slovenska.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej