nove lucid

Kráľom nabíjania nie je Tesla, ale jej konkurent

Digitálne novinky 15 Jun 2023 , by
Arval Slovakia

Tí, ktorí hľadajú elektromobil ako svoje budúce vozidlo, sa zaujímajú predovšetkým o dve vlastnosti vozidla. Dojazd a rýchlosť nabíjania. Prirodzene, každý požaduje od svojho vozidla tie najvyššie hodnoty. Na trhu sú vozidlá, ktoré dokážu splniť obe tieto požiadavky takmer bez výhrad. Je to však za cenu vyššej obstarávacej ceny.

Elektromobil Lucid vyhráva
Podľa nového prieskumu spoločnosti P3 Group je Lucid Air Grand Touring šampiónom v oboch disciplínach. Na americkom trhu ponúka najdlhší dojazd a najvyššiu rýchlosť nabíjania zo všetkých dostupných modelov. Miestni záujemcovia môžu vozidlo získať vrátane poplatkov za 139 650 USD. Počas 20-minútového testu dosiahlo vozidlo dojazd 334 kilometrov.

Testu sa zúčastnilo celkovo 13 modelov. Lucid získava svoj náskok najmä vďaka 800V technológii na palube. Vozidlo ponúka aj najvyšší teoretický dojazd na jedno plné nabitie. Vďaka batérii s kapacitou 112 kWh displej uvádza dojazd až 830 kilometrov. Na druhom mieste je Tesla Model S Plaid. Za dvadsať minút doplnil energiu na 310 kilometrov. Na vozidlo s iba polovičným napätím oproti Lucidu je to veľmi potešujúci údaj. Dojazd 95kWh batérie sa však zastaví na 637 kilometroch.

Luxusnú konkurenciu zahanbuje "obyčajná" Kia

1
Takéto autá sú však pre väčšinu záujemcov o elektromobil prakticky nedostupné. Ich vysoká cena z nich robí to najlepšie a najdrahšie, čo si dnes môžete kúpiť. Naopak, Kia EV6 s pohonom zadných kolies a dlhším dojazdom je podstatne dostupnejšia. V USA si ho môžete zaobstarať za približne 44 000 USD. Pre miestnych obyvateľov je to 40 tisíc dolárov. Pre porovnanie, auto na Slovensku sa začína od 55 000 eur

V porovnaní s absolútnym víťazom však po teste zaostáva len o 27 kilometrov. Z plnej batérie sa dostanete aj s batériou s kapacitou 74 kWh na 498 kilometrov. Táto trojica vozidiel sa potom umiestnila veľmi ďaleko od zvyšných vozidiel. V desaťminútovom teste nabíjania Kia dokonca prekonala Lucid.

Organizácia testovala vozidlá v sieti nabíjačiek Electrify America s výkonom 350 kW. Vozidlá Tesla boli testované na jej vlastných nabíjačkách Superchargers. Testu sa zúčastnili aj vozidlá BMW iX a i4, Ford Mustand Mach-e a F-150 Lightning. Na teste sa zúčastnili aj značky Polestar, Porsche, Rivian a Volkswagen.

Čítať ďalej Zobraziť menej