Najekologickejšie auto: hybridná Toyota Prius podľa štúdie

Digitálne novinky 26 Mar 2024 , by
Arval Slovakia

Nezávislá výskumná organizácia ACEEE (American Council for an Energy-Efficient Economy) sa vo svojej štúdii GreenerCar zamerala na skutočný vplyv vozidiel na životné prostredie našej planéty. A možno prekvapivo sa na prvom mieste neumiestnil elektromobil, ale vozidlo s hybridným pohonom. Víťazom sa stala Toyota Prius.

Organizácia ACCEE, ktorá sa zameriava na environmentálne dôsledky priemyselnej výroby, analyzovala vplyv automobilov na životné prostredie. Výpočty zahŕňajú emisie z výroby automobilu, ako aj z jeho používania počas celej životnosti. Zahrnuté sú aj výrobné procesy, distribúcia paliva, súvisiace náklady a údržba a napokon procesy recyklácie a likvidácie vozidla.

Najekologickejším vozidlom je najnovšia generácia plug-in hybridu Toyota Prius. Tento model sa umiestnil na prvom mieste so 71 bodmi.  Na druhom mieste sa umiestnili dva elektromobily s rovnakým výsledkom (Lexus RZ 300e a Mini Cooper SE, oba so 67 bodmi).

Do prvej desiatky sa však dostali aj ďalšie tri hybridné modely Toyota RAV4 Prime, Camry a Corolla, všetky v plne hybridnej podobe. Kompletný rebríček GreenerCar je k dispozícii tu.

Toyota čoraz viac spolupracuje s českými a medzinárodnými spoločnosťami, ktorých vozové parky sa plnia vozidlami s najnovšími najmä hybridnými technológiami, čím prispievajú k zlepšeniu ovzdušia. Hybridné Toyoty sa veľmi dobre osvedčujú aj v prevádzke vozových parkov pre zdieľané vozidlá. 

Čítať ďalej Zobraziť menej