„Prechod na nákladné vozidlá a autobusy s nulovými emisiami nie je len kľúčom k dosiahnutiu našich klimatických cieľov, ale aj kľúčovým opatrením pre čistejšie ovzdušie v našich mestách,“ povedal Bas Eickhout, podpredseda skupiny Zelená aliancia.
Ciele zníženia emisií CO2 boli stanovené na 45 % na obdobie rokov 2030 - 2034, 65 % na roky 2035 - 2039 a 90 % od roku 2040. Logistické spoločnosti preto budú musieť hľadať rôzne spôsoby, ako tieto ciele v nasledujúcich rokoch splniť. Okrem alternatívnych pohonov je dôležité aj efektívne plánovanie a minimalizácia zbytočných ciest.
Okrem toho dali poslanci Európskeho parlamentu v marci zelenú novým pravidlám EÚ na zníženie emisií z osobných automobilov, dodávok, autobusov, nákladných vozidiel a prívesov. Autobusy a nákladné vozidlá budú podliehať prísnejším limitom emisií z výfukových plynov meraných v laboratóriách a v reálnych jazdných podmienkach, pričom sa zachovajú súčasné podmienky testovania Euro VI.
Ekologický paradox používania nákladných vozidiel
Existujú rôzne spôsoby, ako znížiť emisie v doprave. Napríklad nákladné vozidlo Cityliner s inovatívnou zadnou výkyvnou nápravou umožňuje efektívne manévrovanie v meste a na okresných cestách. Dokáže prepraviť až 27 paliet, čo je viac ako bežné 18-paletové nákladné vozidlo. Vďaka svojej manévrovateľnosti sa dostane aj na miesta, kam by inak muselo ísť niekoľko dodávok.
„Je to modelový príklad toho, ako skutočne riešiť uhlíkovú stopu. Nákladné vozidlo sa stáva jedným z najekologickejších riešení, pretože pri rovnakých emisiách prepraví viac nákladu. Efektívnou prepravou tak znižujeme ekologickú záťaž,“ hovorí Jakub Trnka, generálny riaditeľ spoločnosti Raben Logistics Czech & Slovakia.
Pokročilý softvér šetrí náklady a životné prostredie
Dopravný aplikačný softvér na plánovanie trasy slúži okrem hľadania ideálnej trasy pre prepravovaný tovar aj na optimalizáciu nákladu. Pomáhajú naplno využiť potenciál nákladného priestoru, čím sa šetria emisie a získavajú úspory. Pre logistické spoločnosti sa tak stáva zaujímavou alternatívou pri zavádzaní alternatívnych pohonov a ďalších nových technológií.
Elektrifikácia čelí prekážkam
Už teraz je jasné, že elektrických nákladných vozidiel bude na cestách postupne pribúdať. Napríklad spoločnosti Volvo a Scania chcú do roku 2030 predávať každé druhé nákladné vozidlo ako elektrické.
Elektromobilite v nákladnej doprave však stojí v ceste mnoho prekážok. Jednou z nich je infraštruktúra, ktorá ešte nie je dostatočne rozvinutá. Ďalším problémom je dojazd niektorých elektrických nákladných vozidiel.
„Pre nákladnú dopravu sú elektrifikované vozidlá veľmi vhodné lokálne, napríklad v rámci rozvozu po meste. Ale na diaľkovú nákladnú dopravu budú v budúcnosti potrebné vyššie dojazdy a infraštruktúra,“ vysvetľuje Jakub Trnka.
Nedostatok nabíjacích miest
Hoci počet nabíjacích miest rastie. Len v roku 2023 vzniklo 650 nových verejných nabíjacích miest, čo je o 16 % viac ako v predchádzajúcom roku. V máji tohto roka bolo v prevádzke 2 392 staníc so 4 892 nabíjacími bodmi, do toho sú samozrejme zahrnuté aj nabíjačky pre osobné automobily.
Ich výkon a veľkosť sú tiež kľúčové
Pre úspešnú elektrifikáciu nákladnej dopravy je okrem väčšieho počtu nabíjacích miest nevyhnutné aj zvýšenie ich výkonu. Ak je kapacita nabíjacích miest nedostatočná, elektrické nákladné vozidlá čelia výrazným oneskoreniam.
„Minuloročná štúdia ukázala, že zatiaľ čo západoeurópske krajiny sú na nástup elektrických nákladných vozidiel relatívne pripravené, stredná a východná Európa je na tom podstatne horšie,“ uviedol Eurowag.
Výzvou je aj zabezpečenie primeranej veľkosti nabíjacích miest. „Existujúce nabíjacie miesta pre osobné vozidlá nie sú vhodné pre nákladné vozidlá nielen kvôli ich nízkemu výkonu, ale aj preto, že nákladné vozidlá sa do nich často jednoducho nezmestia,“ dodala spoločnosť.
Keďže dobíjanie batérie je časovo náročnejšie ako tankovanie nafty, hrozí nákladným vozidlám riziko meškania. „Dá sa očakávať aj tlak zo strany dopravcov, aby sa miesta na nabíjanie vopred rezervovali. V opačnom prípade hrozí, že sa pred nabíjacími miestami budú tvoriť rady, a tým aj meškanie dodávok,“ uzavrela spoločnosť Eurowag.