S ELEKTROMOBILOM PO EURÓPE - Kam na hory do zahraničia?

Digitálne novinky 14 Dec 2023 , by
Arval Slovakia

Dobrým príkladom, že elektromobil je par- ťák aj do zimy, sú severské európske krajiny. Jazdí tam najviac elektromobilov na kontinente a žiadne dramatické problémy s nimi nie sú. O elektroauto sa v zime staráme prakticky rovnako ako o vozidlo so spaľovacím motorom. Vyhýbame sa napríklad umývaniu v silných mrazoch. Pokiaľ nabíjame auto na verejnej dobíjacej stanici cez noc, musíme zvážiť, či nie je mráz príliš tuhý, aby nabíjacie káble neprimrzli. V zimnom období sa odporúča púšťať sa na cestu s minimálnym nabitím na 50 percent. Auto pri kúrení spotrebúva viac energie, a tak je jasné, že musíme rátať aj s nižším dojazdom. Staršie elektromobily strácali na dojazde až 30 percent. To je ale pri novších modeloch s tepelnými čerpadlami eliminované na úbytok zhruba 15 percent.

TYLICZ, Poľsko

Lyžiarsky areál Tylicz patrí medzi najlepšie hodnotené v celom Poľsku, i keď nepatrí medzi tie najväčšie. Návštevníci tu nájdu 7 kilometrov zjazdových trás a 2 sedačkové lanovky. Nechýbajú ani vleky a pojazdný pás pre najmenších lyžiarov. Tento areál je vhod pre celú rodinu. Sú tu ideálne podmienky na výučbu lyžovania i snowboardingu. Po absolvovaní prvých lekcií môžete vyraziť na špeciálnu zjazdovku určenú začiatočníkom. Na svoje si ale prídu i pokročilí lyžiari. Na tých čaká Hlavná zjazdovka. Keď sa dostanete nahor, môžete si sami vybrať stupeň obťažnosti zjazdu dolu.

🔌 Dobíjanie: Pri areáli by ste nabíjačku hľadali márne. Ale sedem kilometrov vzdialené mestečko Krynica-Zdrój ponúka až päť dobíjacích miest. Prakticky vo všetkých prípadoch sú umiestnené pri hoteloch, kde budete zrejme i tak ubytovaní. Hotel Krynica ponúka tri nabíjacie body vrátane dvoch s výkonom 50 kW.

MURAU, Rakúsko

V Rakúsku je lyžiarskych areálov naozaj mnoho. Tentoraz sme pre vás vybrali oblasť Murau, ktorá leží v južných Tauroch a patrí medzi najslnečnejšie miesta Rakúska. V regióne sa nachádza sedem lyžiarskych areálov, ktoré ponúkajú nielen ideálne podmienky na lyžovanie, ale zároveň aj na ďalšie zimné aktivity, ako je napríklad skialpinizmus alebo sánkovanie či snowtubing. Ak si chcete vyskúšať netradičný zážitok, skúste prírodný park na hore Zirbitzkogel. Nájdete tu štyri špeciálne upravené dráhy pre sánkarov a môžete si užiť aj sánkovanie do kopca vďaka špeciálnemu vleku, ktorý sánkarov vyvezie na vrchol dráhy.

🔌 Dobíjanie: Oblasť je „zasieťovaná“ nabíjacou infraštruktúrou  veľmi  dobre. V okolí mestečka Murau nájdete približne tridsať dobíjacích bodov. V centre mesta na Bundesstraße majú štyri body s ultrarýchlym dobíjaním výkonom 200 kW.

OBLASŤ BERCHTESGADENSKO, Nemecko

Zaujímavou   oblasťou    na    lyžovanie v Nemecku je región Berchtesgaden. Dovedna je tu päť lyžiarskych stredísk a každé ponúka niečo odlišné - vyberie si teda naozaj každý – bežkári, turisti, ale aj sánkari či lyžiari, a to tak tí malí, ako aj skú- sení, ktorí môžu svoje umenie predviesť napríklad v Jenneri, kde sa usporadúvajú i medzinárodné lyžiarske preteky.

🔌 Dobíjanie: Nemecko patrí v oblasti dobíjacej infraštruktúry k premiantom. A tak v tomto prípade nebudete mať s možnosťou dobiť si vaše vozidlo žiadny problém. Nájdete tu viacej než 50 nabíjacích staníc, vrátane staníc určených pre Tesly.

PONTE DI LEGNO – TONALE, Taliansko

Celkovo 100 kilometrov zjazdoviek a štyri rôznorodé lyžiarske strediská, ktoré ponú- kajú zábavu pre malé deti i skúsených lyžiarov – to je oblasť Ponte di Legno – Tonale. Pozoruhodný je veľký rozptyl nadmorských výšok - medzi najvyšším a najnižším bodom je rozdiel 2000 metrov. Najvyšší bod sa nachádza vo výške 3016 metrov a lyžuje sa tu na ľadovci medzi skalami. Okrem lyžovania tu nechýbajú ani dráhy na sánkovanie a snowtubing. V Passo Tonale funguje dokonca detský zábavný park Fantaski. 

🔌Dobíjanie: Taliansko ponúka štvr- tú z  najrozsiahlejších  dobíjacích  sietí v Európe. Do roku 2026 má počet staníc vzrásť z dnešných približne 15 000 na viac než 21 000. Problém teda nebudete mať ani v tejto oblasti, ktorá ponúka približne šesťdesiat nabíjacích staníc.

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej