humanoid

Tesla robot sa stáva nebezpečne schopným

Digitálne novinky 25 May 2023 , by
Arval Slovakia

V polovici roka 2021 spoločnosť Tesla oznámila, že vyrába humanoidného robota, dovtedy známeho ako "Tesla Bot". Prvé ukážky nevyzerali nič moc a celé to vyzeralo skôr ako Muskov vtip. Ale nie je to tak. Robot sa teraz volá Tesla Optimus a v najnovšom videu už vyzerá celkom schopne.

Elon Musk dokonca tvrdí, že ročný dopyt by mohol byť "medzi 10 a 20 miliardami kusov". Dokonca ide tak ďaleko, že tomuto robotovi pripisuje najväčšiu časť budúcej hodnoty spoločnosti Tesla.

Elon Musk a s ním aj spoločnosť Tesla si myslí, že roboty nahradia ľudskú prácu. V porovnaní s poslednou ukážkou robota Tesla Optimus je najnovšie video dôkazom, že Tesla aj Musk to myslia vážne.

Roboty chodia, používajú ruky a dokonca majú pamäť a dokážu sa učiť. Tesla pri tom všetkom využíva technológie umelej inteligencie, ktoré vyvíja aj pre svoju flotilu elektromobilov a (roky pripravované) plne robotické riadenie.

Každý už vie, že Elon Musk má značne zmenené vnímanie času a rád preháňa svoje predpovede o dostupnosti technológií. Lenže pri tak revolučných produktoch, aké Musk a jeho spoločnosti vyrábajú, na tom nakoniec nezáleží.

Z princípu je v takýchto prípadoch potrebné prekonať neočakávané prekážky, ktoré zdržia vývoj. Musk však nakoniec vždy uspel, či už ide o opakovane použiteľné vesmírne rakety alebo masovú výrobu cenovo dostupných elektromobilov. Na rade sú umelá inteligencia a humanoidné roboty.

Čítať ďalej Zobraziť menej