GM_MK

"Väčšina firiem pochopila výhody operatívneho leasingu až v posledných 10 rokoch".

Firemná komunikácia 21 Jun 2022 , by
Arval Slovakia

Automobilový trh prechádza v súčasnosti dramatickými zmenami. Výrobcovia sa budú musieť vyrovnať aj s tým, že mnoho mladých ľudí už nepovažuje osobné vozidlá za statusovú záležitosť.

Jedným z najviac postihnutých odvetví počas pandémie a následne aj vojnou na Ukrajine je automobilový priemysel. Tento sektor takisto prechádza štrukturálnymi zmenami, ako je napríklad prechod na alternatívne pohony.

O tom, ako sa s tými výzvami vyrovnávajú automobilky a predajcovia, sme sa rozprávali s Marekom Kramárom, generálnym riaditeľom leasingovej spoločnosti Arval Slovakia.

Slovenská, ako aj celosvetová ekonomika prechádza za posledné dva roky veľmi náročným obdobím. Najskôr sme sa museli vyrovnať s pandémiou a teraz, keď tá ustúpila, začala sa vojna na Ukrajine. Aké sú predikcie budúceho vývoja? Ako firmy zmenili svoje správanie a neobávajú sa príchodu recesie?

Vieme to opísať z nášho pohľadu dopytu po mobilite a autách. Firmy najskôr zažili šok z covidu-19. Začalo sa výrazne menej jazdiť. V rámci tejto neistoty začali firmy predlžovať svoje lízingové zmluvy. Keďže sú naše vozidlá vo výbornom technickom stave, vyšli sme klientom v ústrety a klasické 4-ročné kontrakty sme predlžovali podľa potreby na 5- až 6-ročné zmluvy. Pandémia následne spôsobila nedostatok vozidiel na trhu v dôsledku obmedzenia výroby.

Z nášho prieskumu vyplýva, že 73 percent firiem plánuje udržať svoje súčasné počty vozového parku, ďalších 20 percent plánuje rozširovať svoju flotilu a len 7 percent očakáva horšie časy, a preto plánujú znižovať svoje počty áut.

Spomenuli ste nedostatok vozidiel na trhu, ktorý prišiel s nástupom pandémie. Zlepšilo sa to už alebo automobilky majú stále problémy s výrobou?

Zatiaľ k žiadnemu zlepšeniu nedošlo. V súčasnosti je už úplne bežné, že na nové osobné auto čakáte viac ako rok. V prípade úžitkových vozidiel je čakacia doba až dva roky. Najskôr výrobu negatívne ovplyvňoval nedostatok čipov, teraz s vojnou na Ukrajine došlo obmedzeniu výroby ďalších významných komponentov. Ide predovšetkým o produkciu káblových zväzkov. Ďalším obmedzujúcim faktorom bolo zatvorenie šanghajského prístavu pre pandémiu. Tým sa narušili dodávky ďalších materiálov.

Máte nejaké informácie, že by sa to mohlo v najbližšom čase nejako zmeniť?

Predpokladám, že celá situácia bude pretrvávať ešte minimálne jeden rok. Preto sme začali nakupovať vozidlá na sklad a máme potvrdené dodávky od tohto leta až po jeseň roku 2023.

Majú takéto problémy s výrobou všetky automobilky alebo niektoré súčasná situácia postihla výraznejšie?

Na začiatku pandémie automobilky z východu Ázie nemali problémy s čipmi. V súčasnosti sa už boria s problémami všetci producenti. Treba však povedať, že kórejské a japonské automobilky sú flexibilnejšie a lepšie sa vyrovnávajú so súčasnou situáciou a to sa prejavuje aj na ich zväčšujúcom sa podiele na trhu.

Ako ovplyvnilo, respektíve ešte len ovplyvní výrazné zdražovanie lízingový trh?

Dnes už malé vozidlo pod 14-tisíc eur ani nekúpite. Zároveň si jazdené vozidlá udržiavajú vyššiu hodnotu. To je výsledok aktuálneho zvyšovania cien. Pre nás to znamená, že operatívny leasing sa stáva pre firmy ešte viac výhodný.

Teraz je navyše bežné, že ľudia dostávajú telefonát od dílerov, aby zaplatili zvýšenú cenu. Mnohé značky to tak robia. Človek má potom na výber dve možnosti, buď odstúpi od zmluvy, alebo si priplatí.

Je za zdražovaním áut len pandémia a súčasná vojna na Ukrajine?

Svojou mierou k tomu prispieva aj politika Európskej únie, ktorá tlačí stále viac na nižšie emisie. Rovnako tak Brusel požaduje v autách stále modernejšie technológie v rámci vyššej bezpečnosti. Taktiež treba povedať, že súčasné drahšie vozidlá sú výrazne modernejšie a na vyššej technologickej úrovni ako pred štyrmi či piatimi rokmi.

Nezaznamenali ste počas covidu znížený dopyt?

Pôvodne sme očakávali menší dopyt, ale nakoniec bola realita iná. Ľudia totiž využívali viac osobné vozidla a menej sa počas pandémie presúvali hromadnými dopravnými prostriedkami. Firmy dávali benefity využívania vozidiel aj na súkromné účely.

Aby firmy dokázali udržiavať trend s nárastom miezd, dávajú im iný benefit, a to využitie firemného vozidla aj na súkromné účely.

 

V posledných rokoch prechádza automobilový priemysel k nových zeleným technológiám a odkláňa sa od klasických spaľovacích motorov. Majú firmy a ľudia reálny záujem o elektromobily či hybridy?

Môžeme vidieť, že firmy vo veľkom zvažujú pri nákupe nových vozidiel aj nové druhy pohonov. My s našimi klientmi robíme vždy podrobnú analýzu celkových nákladov na vlastníctvo vozidla. Porovnávame tak náklady klasických áut s elektromobilmi či hybridmi. Na základe týchto údajov sa potom rozhodujú. Za minulý rok 10 percent z nášho vozového parku tvorili hybridy. Pri elektromobiloch je to trochu komplikovanejšie, pretože stále sú ešte výrazne drahšie. Očakávame však, že by sme v priebehu tohto roka mohli mať v našej flotile tri až štyri percentá elektromobilov.

Čo najviac odrádza od kúpy elektromobilov okrem ceny?

Stále nie je dostatočne rozvinutá infraštruktúra. Na Slovensku máme ešte stále málo nabíjacích staníc. Na tom by mala zapracovať naša vláda. Bez účasti a podpory štátu to nepôjde.

Ministerstvo hospodárstva na čele s Richardom Sulíkom veľmi výrazne pretláča vodík ako alternatívne palivo. Aký je váš názor, je to správny prístup?

Vodík je palivo budúcnosti. Ale keď pozriete na ponuku vozidiel, tak zistíte, že auto na vodíkový pohon má v ponuke len jedna japonská automobilka. Navyše na Slovensku máme dve čerpacie stanice na vodík. Európa ide opačným smerom.

Práve preto sa pýtam. Je to správne rozhodnutie?

V najbližších piatich rokoch bude k dispozícii oveľa viac technológií v rámci klasickej elektromobility v našom regióne. Preto to považujem za lepšiu cestu.

Aké trendy nás ešte čakajú v doprave a mobilite?

Ako veľmi zaujímavá a perspektívna sa nám javí zdieľaná doprava. V praxi by to znamenalo, že za nejaký mesačný paušál budete môcť využívať auto, s ktorým sa doveziete na železničnú stanicu. Odtiaľ vlakom do mesta, kde použijete elektrickú kolobežku, bicykel alebo nejaký taxík. Toto je trend vo vyspelých krajinách.

Momentálne najväčší potenciál vidíme v zdieľaní áut v rámci firiem. Spoločnosti tak budú môcť oveľa viac využívať vozidlá, čo sa prejaví v optimalizácii nákladov. Tento rok začneme skúšať u vybraných klientov carsharing.

Kedy by sa mohlo rozšíriť zdieľanie áut aj pre obyčajných ľudí v bežnom živote?

Boli tu nejaké pilotné projekty, ktoré sa však nerozšírili. Carsharing pre bežných ľudí je veľmi ťažko manažovateľný. Musíte totiž zabezpečiť autá na miestach, kde je po nich dopyt. Odtiaľ sa dostanú do miest, z ktorých musíte tieto vozidlá stiahnuť. To je veľmi fyzicky náročné a drahé.

Takže v prvom rade budeme musieť vyriešiť tieto logistické problémy. To sa dá v budúcnosti zvládnuť pri dostatočnom počte vozidiel. Do toho však budú musieť vstúpiť aj samosprávy, aby poskytli takýmto zdieľaným autám isté výhody, ako napríklad parkovanie zdarma a podobne.

Nástup carsharingu spomalila aj pandémia spojená s ochorením covid-19. Nie každý je ochotný sadnúť si do auta po niekom cudzom v takomto období. Preto sa aj viacero projektov v západnej Európe pozastavilo.

Zmenilo sa za poslednú dekádu vnímanie áut na Slovensku? Stále je to statusová záležitosť?

Podrobné dáta o tom nemáme, ale určite badáme posun mladšej generácie. Napríklad moja dcéra odmieta jazdiť vlastným vozidlom. Keďže si uvedomuje dôsledky na celosvetovú klímu, oveľa radšej využíva hromadnú dopravu. Mladí už teda skutočne nemusia vlastniť najväčšie a najkrajšie auto v celom meste. Aj keď, samozrejme, vždy sa takí nájdu, ale je ich už oveľa menej ako v minulosti.

Na tom, že ľudia budú potrebovať efektívnu mobilitu, staviame aj my v Arvale. Či si ľudia zabezpečia mobilitu vlakom, autobusom, elektrickou kolobežkou alebo vlastným autom, je úplne jedno. Dostať sa čo najrýchlejšie z bodu A do bodu B – to bude trendom. Budúcnosť nebude o veľkých a luxusných autách. Skôr to bude o kombinácii hromadnej dopravy spolu s osobnými vozidlami.

Takže v budúcnosti by sme na cestách už nemali stretávať toľko géčkových Mercedesov a podobných áut?

Sám sa niekedy čudujem, koľko luxusných a drahých vozidiel sa premáva po našich cestách. V zahraničných a veľkých firmách už však dávnejšie pochopili, že nemá význam míňať peniaze na luxusné autá. Väčšina top manažérov dnes jazdí maximálne v Audi A6 alebo päťkových bavorákoch. Dokonca aj regionálny riaditeľ skupiny Arval pre Európu jazdí na elektrickej Toyote.

Ide o trend, ktorý postupne prichádza aj do ďalších spoločností, najviac je to viditeľné v Bratislave a na západe Slovenska. Keď však zájdeme ďalej na východ, vidíme tu ešte stále veľa ľudí, ktorí vnímajú automobil ako statusovú záležitosť. Držia sa toho, že keď sa mi darí, tak musia mať aj drahé vozidlo.

Ako sa zmenil lízingový trh na Slovensku za posledné desaťročie?

Väčšina firiem pochopila výhody operatívneho leasingu až v posledných 10 rokoch. Hoci už aj predtým tu boli nejaké lastovičky, na Slovensku sa operatívny leasing naplno rozvinul až v tomto desaťročí. Výrazne sa totiž zmenilo správanie firiem, ktoré v minulosti vnímali operatívny leasing ako veľmi drahú službu. Dnes si však jeho výhody, keďže šetrí nielen financie, ale najmä čas, uvedomujú a aj vďaka tomu sa naša flotila rozšírila o približne 100 percent.

V minulosti sme zabezpečovali naše služby najmä vo veľkých firmách, ktoré potrebovali mobilitu. Medzinárodné korporácie, ktoré boli v začiatkoch naši hlavní klienti, totiž mali nariadené zo svojich materských spoločností, aby začali využívať operatívny lízing. V zahraničí už bol tento trh oveľa viac rozvinutý. Oveľa ťažšie to bolo pri slovenských firmách. Zhruba pred tými 10 rokmi však začali aj tieto veľké domáce spoločnosti reštrukturalizovať svoje vozidlové parky a to bol priestor pre nás a naše služby.

Prečo začali firmy reštrukturalizovať svoje automobilové flotily?

Súvisí to s postupným znižovaním ceny operatívneho lízingu. Stal sa dostupnejším. V minulosti bola priemerná cena za bežnú Octaviu približne 30-tisíc slovenských korún. To bola celkom veľká suma. V súčasnosti zaplatíte za obdobné vozidlo od 400 do 500 eur.

Čo je dôvodom takého výrazného zlacnenia?

Je tu viacero dôležitých faktorov. Hlavný súvisí s cenami odpredávaných vozidiel. Naše vozidla sú na trhu vysoko cenené a darí sa nám predávať vozidlá po štyroch až piatich rokoch za veľmi zaujímavé ceny. Samozrejme, k tomu ešte treba prirátať aj zväčšujúcu sa veľkosť nášho vozového parku, optimalizáciu a digitalizáciu procesov.

Došlo aj k zmenám vekovej štruktúry vozidiel v rámci leasingu?

Podľa nášho prieskumu je priemerný vek áut v rámci leasingu na Slovensku približne sedem rokov. V Európe je to len 5,6 roka. Vo veľkých firmách majú vozový park oveľa mladší v porovnaní s menšími firmami. To pre nás predstavuje celkom veľký potenciál.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej