Volkswagen minulý rok celosvetovo dodal 4,87 milióna vozidiel, pričom počet elektrických vozidiel vzrástol o pätinu

Digitálne novinky 18 Jan 2024 , by
Arval Slovakia

Značka Volkswagen v uplynulom roku výrazne zvýšila počet dodaných vozidiel. Zákazníkom na celom svete bolo dodaných 4,87 milióna vozidiel. Počet dodaných vozidiel tak vo všetkých regiónoch prekročil úroveň predchádzajúceho roka. Celkový nárast predstavoval 6,7 %.

Zvýšil sa aj dopyt po elektrických vozidlách. V roku 2023 dodal Volkswagen zákazníkom na celom svete 394 000 vozidiel s čisto elektrickým pohonom, čo predstavuje nárast o 21,1 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

1

Imelda Labbé, členka predstavenstva spoločnosti Volkswagen zodpovedná za predaj, marketing a popredajné služby, hovorí: "Počet dodaných vozidiel dokazuje, že sme ako značka na správnej ceste a že zákazníci naše vozidlá dobre prijímajú. Aj v roku 2024 očakávame zložitú situáciu na trhu. S naším modernizovaným a atraktívnym produktovým portfóliom sme však dobre pripravení."

Čisto elektrické modely ID. sa tešia veľkému dopytu po celom svete

Volkswagen v roku 2023 zvýšil predaj čisto elektrických vozidiel o 21,1 % na 394 000 kusov. Najväčšími trhmi pre elektrické vozidlá značky Volkswagen boli - v absolútnom vyjadrení - Čína, Nemecko, USA, Spojené kráľovstvo, Švédsko, Francúzsko, Nórsko a Belgicko.

Napríklad v Nemecku bolo dodaných 30 000 vozidiel ID.4 (+62,9 %). Prvému globálnemu elektromobilu značky Volkswagen sa darilo aj v USA, kde si zákazníci prevzali 38 000 vozidiel ID.4, čo v porovnaní s rokom 2022 predstavuje nárast o 84,2 %.

V Číne bol mimoriadne veľký záujem o model ID.3. V roku 2023 bolo v tejto krajine dodaných viac ako 75 000 týchto kompaktných elektromobilov, čo predstavuje nárast o viac ako 200 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

T-Roc bol opäť najpredávanejším SUV značky Volkswagen v Európe

Podiel vozidiel SUV na celkových dodávkach značky Volkswagen na úrovni 54,2 % zostáva veľmi vysoký (+14,9 % v porovnaní s rokom 2022). V USA bolo viac ako 81 % predaných vozidiel značky Volkswagen v kategórii SUV. V Európe je rovnako ako predtým najpredávanejším modelom SUV Volkswagen T-Roc. Tento model dosiahol historicky najvyššie dodávky v Nemecku, Spojenom kráľovstve, Španielsku a Turecku.

Volkswagen Polo je aj 48 rokov po svojom debute a po 20 miliónoch vyrobených kusov stále jedným z najúspešnejších modelov vo svojej triede. V Brazílii bolo zákazníkom dodaných 110 000 vozidiel Polo, čo predstavuje nový rekord. V Nemecku dosiahol počet dodaných vozidiel Polo 33 500, čím prekonal predajný výsledok z predchádzajúceho roka o 44,1 %.

Volkswagen vstupuje do nového roka s uvedením niekoľkých modernizovaných bestsellerov

Volkswagen očakáva, že dopyt sa bude v tomto roku naďalej dynamicky rozvíjať vďaka novým generáciám hlavných bestsellerov s logom VW. V prvom štvrťroku budú zákazníkom dodané prvé vozidlá nových generácií modelov Passat a Tiguan a vizuálne a technicky modernizovaný T-Cross.

Elektrické vozidlá Volkswagen ID.4 a ID.5 tiež nedávno prešli výraznou modernizáciou, ktorá zahŕňa novú koncepciu ovládania a nový systém pohonu. Okrem toho sa tento rok uvedie na trh nový model ID.7 Tourer, karosárska verzia kombi odvodená od vrcholného elektrického modelu ID.7. Volkswagen plánuje od roku 2026 vyrábať plne elektrické SUV v segmente A s vysokým objemom predaja, aby uspokojil vysoký dopyt po SUV.

Ďalším vrcholom tohto roka bude predstavenie novej evolučnej verzie ôsmej generácie modelu Golf - 50 rokov po debute prvého Golfu. Modernizovaný Golf zaujme vylepšenou platformou MQB, prepracovaným dizajnom, novými asistenčnými systémami a pohonmi a novou generáciou informačno-zábavných systémov a softvéru. Začiatok predpredaja je naplánovaný na jar 2024.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej