Hillux_nove

Toyota

Toyota Motor Corporation je Japonská automobilka, ktorá sídli v Toyote, Aichi. Spoločnosť založil v roku 1937 Kiichiro Toyoda, ako vedľajšiu spločnosť firmy Toyota Industries jeho otca.

Toyota povstala z popola priemyslového otrasu v povojnovom Japonsku a stala sa najväčším výrobcom vo svojej krajine - získala si viac než 40% miestneho trhu. V roku 1980 vyrobila Toyota svoj 30-miliónty automobil a na prelome storočia už toto číslo dosiahlo hodnoty 100 miliónov. Okrem územia Japonska začala ku koncu 50. rokov podnikať tiež nájazdy na zahraničné trhy. Prvé modely Toyota Crown dorazili do USA v roku 1957 a do roku 1965 sa firme vďaka vozom ako je Toyota Corolla podarilo vybudovať reputáciu vynikajúcich zákazníckych služieb. V roku 2004 presiahli predaje vozidiel Toyota v USA hranicu 2 miliónov, pričom 1,4 milióna vozidiel a takmer 1,3 milióna motorov bolo vyrobených na území USA.

Prvý oficiálny import automobilov Toyota do Európy sa odohral v Dánsku v roku 1963 a od tej doby sa spoločnosti darí neustále rásť. V roku 2006 dodala Toyota do Európy svoj 15-miliónty automobil a dosiahla rekordných predajných výsledkov už desiaty rok v rade. Toyota verí vo filozofiu lokalizácie svojich vozidiel tak, aby zodpovedali rozličným špecifickým požiadavkám európskych zákazníkov. Všetky aktivity firmy v Európe - či už ide o výrobu, výskum a vývoj, alebo marketing - sú lokalizované priamo v oblastiach, ktorým sú ich služby určené.

V roku 2013 zamestnávala viac ako 335 000 ľudí po celom svete a v januári 2014 bola 14. najväčšou spoločnosťou na svete podľa obratu. Podľa produkcie bola Toyota už v roku 2012 najväčšou automobilkou na svete. Toyota je tiež prvou automobilkou na svete, ktorá ročne vyrobí viac ako 10 miliónov automobilov.

1…
Čítať ďalej