Home > 4 Uzitocne Rady Na Znizenie Rizika Prenosu Nakazy

4 užitočné rady na zníženie rizika prenosu nákazy

4 užitočné rady na zníženie rizika prenosu nákazy

Arval
streda, apríl 15, 2020

Svet je zasiahnutý globálnou pandémiou nového koronavírusu. Najjednoduchšou radou je zostať doma v bezpečí. Stále je však pre väčšinu z nás potrebné dopraviť sa do zamestnania, či nevyhnutne niekam cestovať automobilom. Pripravili sme si pre vás tieto 4 užitočné rady, s pomocou ktorých znížite riziko prenosu nákazy.

1. Jazdite sami alebo minimalizujte počet osôb vo vozidle

Hlavným pravidlom je obmedziť kontakt s ostatnými na minimum. Interiér automobilu je uzavretý priestor, a preto sa neodporúča cestovanie s väčším počtom pasažierov. Snažte sa nezdieľať vozidlo s viacerými kolegami a vyvarujte sa jazde s osobami, ktoré zjavne vykazujú príznaky nákazy. Zaznačte si kontakt na všetkých cestujúcich, aby ste ich mohli v prípade nákazy dohľadať a kontaktovať.

2. Nasaďte si rúška

Ak cestujete s pasažiermi používajte ochranné pomôcky, teda rúška, prípadne rukavice. Ak cestujete vo vozidle viacerí vodiči, povinnosťou je, aby mali všetci pasažieri ochranné rúška. Mnoho vodičov ani netuší, že ochranné rúško je súčasťou aj ich autolekárničky. V niektorých európskych krajinách totiž boli donedávna súčasťou jej povinnej výbavy, inde ešte povinné rúška sú. Pozrite sa teda do svojej autolekárničky, či v nej náhodou rúško nemáte.

3. Vozidlo dezinfikujte

Ak sa jazde v aute nevyhnete, venujte pozornosť preventívnym hygienickým opatreniam. Všetky povrchy, ktorých sa dotknete dezinfikujte pred jazdou aj po jazde, obzvlášť pokiaľ s niekým auto zdieľate alebo ste niekoho viezli. Venujte sa tejto očiste naozaj dôkladne. Dezinfekcia častí ako volant, radiaca páka, ručná brzda, kľučky alebo ovládacie prvky radia, nezabudnite ani na páčky pod volantom, teda smerovky, stierače, na ovládač tempomatu, lakťovú opierku, ovládanie nastavenia sedadiel, rám dverí a kľučky z vonkajšej strany auta. Pri dlhších cestách častejšie vetrajte. Obmena vzduchu vo vozidle je tiež dôležitá.

4. Zvýšte opatrnosť počas tankovania

Na čerpacích staniciach dbajte preto na zvýšenú opatrnosť a maximálne sa venujte hygienickým opatreniam. Obmedzte na minimum kontakt s personálom, vyberajte si napríklad samoobslužné čerpacie stanice a pri tankovaní používajte ochranné rukavice, ktoré sú bežne dostupné pri stojanoch. Po natankovaní si ihneď umyte ruky alebo si ich aspoň vydezinfikujte dezinfekčným prostriedkom na ruky – ten by ste mali vo vozidle voziť v dostatočnej zásobe. Pri platení využite ideálne niektorú z moderných metód. Napríklad bezkontaktnú platobnú kartu či mobilný telefón. Na mnohých čerpacích staniciach je možné bezkontaktné spôsoby platenia využiť aj priamo pri stojane, takže nie je nutné navštevovať predajňu.