Clanok_bmw

31 rokov BMW na Slovensku

Digitálne novinky 10 Aug 2022 , by
Arval Slovakia

bmw-druha

Už na konci dvadsiatych rokov minulého storočia sa do vtedajšieho Československa začali dovážať najprv motocykle BMW, v tridsiatych rokoch nasledovali automobily, z ktorách najznámenši bol malý model Dixi a neskôr dodnes krásne a vešmi oceňované športové kupé a roadstery BMW 327 a BMW 328. V období krátko po druhej svetovej vojne u nás zostalo len málo jazdených vozidiel BMW, ktoré tu skončili väčšinou pokazené  pri ústupe nemeckých vojsk. Určitou kuriozitou bol v tom čase automobil Bristol.  Išlo v podstate o predvojnové kupé BMW, s ktorým jazdil a za Československo sa častnil aj na Rallye Monte Carlo vtedy známy  pretekár Zdeněk Treybal so spolujazdcom Ing. Františkom Dobrým.

Od roku 1948 do začiatku šesťdesiatych ro-  kov boli u nás automobily BMW prakticky zabudnuté. Známu značku mohla pripomínať len vozidlám BMW nápadne podobná a v podstate identická limuzína EMW 340, vyrábaná do roku 1955 v valom, ale už znárodnenom závode BMW v Eisenachu, ktorý sa nachádzal v Nemeckej demokratickej re-  publike, známej aj ako Východné NemeckoV názve vozidla bolo B (ako Bayerische) nahradené písmenom E (ako Eisenach), čím vzniklo EMW. sledne sa tu vyrábali u nás  známejšie vozidlá IFA F9 na ze západných DKW F9, na ktoré nadviazali vo svojom čase obľúbené Wartburgy. Len naozaj výnimočne sa u nás v šesťdesiatych rokoch objavilo zopár malých športových kupé BMW 700. Medzi rokmi 1970 1989 sa k nám nové  automobily BMW dovážali prostredníctvom Tuzexu len výnimočne na objednávku, a to  iba niektorým valutovo silným alebo režimovo prominentným či zaslúžilým jedincom. Na individuálne dovezenom BMW 2000  CS sa u nás vtedy preháňal okrem iného  aj Karel Gott. 

Prvé rýchle kroky v budovaní obchodných  zastúpení niektorých západných značiek  priniesol rok 1991 a automobilka BMW  bola medzi nimi jednou z najaktívnejších.  Nastal prechod od individuálnych dovozov  k oficiálnemu importu, čo sa prejavilo aj  tým, že sa u s v tom roku predalo celkovo –  na dobu neuveriteľných 439 kusov  nových vozidiel značky BMW. Tie predstavovali začiatok úspešnej tridsaťročnej cesty.  V roku 1991 patrilo automobilke BMW tretie miesto medzi najpredávanejšími dovážanými značkami. Viac vtedy predal len Fiat  (569 kusov) a Opel (473).

Deväťdesiate roky boli obdobím budovania  nových zastupiteľstiev. Automobilka BMW  však v roku 1992 našla na Slovensku  spoľahlivého partnera v spoločnosti AWT a najmä v Ing. Petrovi Kramárovi. Počas sobenia spoločnosť priebežne menila svoje  názvy z AWT Bratislava na AWT Slovakia a ná-  sledne AWT Bavaria. Showroomy postupne  vznikli v každom zo slovenských vyšších  územných celkov, navyše špecifické požiadavky zákazníkov na juhu Slovenska dokáže  efektívne riešiť predajca v Dunajskej Strede.

Od roku 2006 patria obchodné aktivity značiek BMW, MINI a BMW Motorrad priamo  pod krídla materskej mníchovskej automobilky. Spoločnosť tak dôsledne nasleduje  stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka, aktuálne pod vedením Olivera Rademachera, na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Slovenská predajná  sieť sa dokázala veľmi rýchlo adaptovať na  meniace sa prostredie a zvyšujúce sa nároky  na showroomy. Postupne pribúdali predajné  miesta pre značku MINI, ako aj pre motocykle BMW Motorrad.

V súčasnosti poskytuje svoje služby zákazníkom na Slovensku desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW, jeden autorizovaný Servis-only serviszástupca značky BMW, dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom a dve samostatné servisné prevádzky v Bratislave  a Banskej Bystrici. A štyria predajcovia motocyklov BMW.

BMW GROUP

Spoločnosť BMW Group je  prostredníctvom značiek BMWMINI, RollsRoyce a BMW Motorrad  najväčším robcom prémiových  automobilov a motocyklov na svete. BMW Group prevádzkuje 31 robných a montážnych podnikov v 15 krajinách  a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac  ako 140 krajinách. Spoločnosť BMW  Group zaznamenala v rok2021 celosveto predaj viac než 2,5 milióna osobných automobiloa viac než 194 000 motocyklov. Úspech  spoločnosti BMW Group sa vždy  zakladal na vizionárskom myslení a na  zodpovednom konaní. Ekologické  programy a sociálna udržateľnosť  preto tvorili neoddeliteľnú časť  stratégie spoločnosti v rámci celého  hodnotového reťazca, a to od roby  až po záver fázy životnosti etkých produktov.

 

AKTUÁLNE MODELY BMW

BMW IX3

BMW iX3 v novej generácii  elektromobilov značky  BMW vytvára cestu  elektrickej radosti z jazdy. Išlo o pr model vybavený technológiou BMW eDrive piatej  generácie, ktorá je  použitá aj v modeloch  BMW iX a BMW i4. Jeho  vysoko integrovaná  pohonná jednotka spája  elektromotor, konovú  elektroniku a prevodovkdo jedného celka poskytuje maximálny kon 210 kW (286k).  Výkon motora sa na  vozovku prenáša tradične  cez zadné kolesá.

ix3

BMW I4

BMW i4 v rámci svojej  konkurencie nastavuje  no latku nielen v oblasti jazdnej dynamiky a komfortu  cestovania, ale i svojím  elegantným a razným  vizuálnym stvárnením,  ako aj nekompromisnou  prémiovou kvalitou pri výbere materiáloa spracovaní. BMW i4  eDrive40 kombinuje jeden  elektromotor s konom  250 kW (340k) s klasickým  pohonom zadných kolies. Jeho dojazd nameraný v testovacom cykle WLTP  dosahuje do590 kilometrov.

i4

BMW IX

No model BMW iX  je prvým vozidlom,  ktoré stojí na novej, modulárne upraviteľnej  stavebnici budúcnosti  spoločnosti BMW  Group. Novým  modelom, ktorý od  začiatku vznikal ako  čis elektromobil, sa  značke BMW podarilo  nanovo vytvoriť  úspešný koncepSports Activity Vehicles (SAV). V ponuke je aj  verzia BMW iX M60.  Pr čisto elektrický  automobil BMW v segmente SAdosiahne kon viac  ako 440 kW (600k).

ix

BMW I7

Prvé čisto elektrické BMW i7  kombinuje dynamiku  elektrického pohonu so  zábavou pre viace zmysly  do výsledku, ktorým je nezabudnuteľný zážitok z jazdyKobalt a lítium, využívané  ako suroviny pri robe  vysokokonnej batérie prnové BMW i7, pochádzajú zzodpovednej ťby. Verzia i7 kon 400 kW (544k) a elektrický dojazd do  625 kilometrov.

i7

BMW IX1

Model BMW iX1 prinesie zážitok  radosti z jazdy bez lokálnych emisií  do segmentu vozidiel, ktorý sa teší  celosvetovému rastu, a sprístupní  ho veľmi širokému cieľovému  publiku. Model BMW iX1 xDrive30 je  prvým elektromobilom s pohonom  etkých kolies, ktorý značkpredstavila v segmente prémiových  kompaktných vozidiel. Dve vysokintegrované pohonné jednotky na  prednej a zadnej náprave poskytujú  kombinovaný kon 230 kW (313k)  a dojazd do 438 kilometrov.

ix1

 

Ak si chcete vybrať z našej aktuálnej ponuky stačí kliknúť, požiadať o cenovú ponuku a jazdiť už do týždňa od podpísania zmluvy.

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej