diesiel vs elecktron

5 najväčších nevýhod elektromobilov. Kde majú súperi pravdu?

Electrické vozidlá 29 Jun 2023 , by
Arval Slovakia

Opakovanie je matkou múdrosti. Určite nie prvýkrát a určite nie naposledy sa na našej stránke  dočítate o výhodách a nevýhodách elektromobilov v porovnaní so spaľovacími autami. Čerpáme nielen z odborných zdrojov, z informácií od automobiliek, ale aj z vlastných skúseností.

Elektromobil nie je pre každého, a na Slovensku to platí dvojnásobne. Aspoň súdiac podľa toho, čo ľuďom vadí a prečo by si auto na batérie ľudovo povedané "nikdy nekúpili". Aké sú skutočne najväčšie nevýhody elektromobilov a v ktorých prípadoch môžeme dať odporcom elektromobilov za pravdu?

Vyššia nákupná cena

1
Ak vedľa seba postavíte elektromobil a spaľovací automobil, ktoré sú porovnateľné veľkosťou a výbavou, za elektromobil zaplatíte viac. Dôvodom sú drahšie batérie, ktoré tvoria najväčšiu časť predajnej ceny. Takže zatiaľ čo zohnať cenovo dostupnejšie a zároveň priestranné auto s primeraným dojazdom za 20 - 30 tisíc eur je pri elektromobiloch jednoducho problém, no pri spaľovacích autách máte veľký výber.

Pri kúpe elektromobilu sa cenový rozdiel pomaly vymazáva až vo vyšších cenových kategóriách, konkrétne nad 40 tisíc eur, kde porovnateľné auto so spaľovacím motorom dostanete lacnejšie len o cca 10-15 %, takže prémia sa v prípade elektromobilu mierne "stráca" a časom ju vykompenzujú nižšie prevádzkové náklady a tiež servisné náklady.

Kratší dojazd a dlhší čas nabíjania

2
Ďalšou významnou nevýhodou elektromobilov je ich všeobecne kratší dojazd, ktorý je spôsobený výrazne nižšou energetickou hustotou batérií v porovnaní s benzínom. Ak by ste chceli elektromobil s dojazdom 1 000 km, potrebovali by ste pekelne veľkú batériu, a to ešte viac predraží jeho kúpu. Elektromobily teda používajú batérie, ktoré v lepších prípadoch poskytujú dojazd viac ako 500 km a v horších prípadoch približne 200 - 300 km na jedno nabitie. To môže niektorým stačiť, ale iným nie. Problémom je, že nabíjanie jednoducho trvá dlhšie ako tankovanie na benzínovej stanici. A nie každý má možnosť používať iba domácu nabíjačku (wallbox), ktorá je naopak rýchlejším riešením ako tráviť čas na čerpacej stanici (elektromobil jednoducho zapojíte v garáži a odídete). Niekedy však aj s elektromobilom musíte ísť mimo svojho okolia a tam už hľadáte rýchle nabíjačky a stále dúfate, že nebudú obsadené.

Infraštruktúra

3
Tým sa dostávame k ďalšej nevýhode elektrických vozidiel, ktorou je (zatiaľ) nedostatočná infraštruktúra. V niektorých oblastiach sú už nabíjačky na každom rohu, ale potom idete do menej pokrytých oblastí a ste radi, ak je tam aspoň verejná nabíjacia stanica. U nás vo všeobecnosti nie je veľa rýchlonabíjačiek, najbežnejšie sú 50kW, ktoré nabijete svoj elektromobil za viac ako hodinu. Ak potrebujete kratší dojazd napríklad na cestu domov, potom o niečo menej, ale v každom prípade budete musieť viac plánovať a hľadať vhodné nabíjačky po ceste, čo nie je prípad čerpacích staníc. Nehovoriac o tom, že ak je nabíjačka už obsadená, budete na nabitie tej pred vami čakať oveľa dlhšie. A často to nie je ako na čerpacej stanici, kde je to otázka minút, ale skôr desiatok minút. V najlepšom prípade sa môžete dohodnúť s druhou osobou, aby vás pustila skôr, ak nepotrebuje nevyhnutne nabíjať viac.

Výber modelov na trhu

4
Nevýhodou je zatiaľ aj menší počet modelov na trhu, resp. nie je z čoho vyberať v rôznych cenových segmentoch a kategóriách. Elektromobily sú  väčšinou za 40 000 eur a viac, crossovery/SUV, sedany/hatchbacky, ale napríklad aj kombíky sú dobrou voľbou. Alebo malý, lacnejší elektromobil. Súčasné technológie a cenová politika automobiliek to jednoducho neumožňujú, takže na sľubovanú cenovú paritu si budeme musieť počkať.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej