OL

Ako funguje operatívny leasing?

Digitálne novinky 19 Nov 2021 , by
ARVAL

Spoločnosť Arval Slovakia zabezpečuje operatívny leasing vozidiel na slovenskom trhu viac ako 17 rokov, a to nielen pre veľké spoločnosti, ale i stredné firmy a malých podnikateľov. Ing. Michal Duška, obchodný riaditeľ Arval Slovakia, povedal viac o tom, ako funguje operatívny leasing v praxi. 

Efektívne šetrí čas a administratívu

Pri operatívnom leasingu vozidlo nekupujete, ale prenajímate. Správu automobilu vykonáva leasingová spoločnosť, bez ohľadu na to, či financujete jedno vozidlo alebo celú flotilu. V pevne stanovených mesačných platbách je zahrnutý spomínaný prenájom, tiež servis vozidla a spoločnosť za vás rieši aj poistné udalosti a nepríjemné situácie na ceste. „V praxi vyzerá operatívny leasing napríklad aj tak, že pokiaľ má váš automobil na ceste poruchu a ostane nepojazdné, ihneď zabezpečujeme servis,“ hovorí Michal Duška, obchodný riaditeľ spoločnosti Arval Slovakia. „Za klienta riešime servisné prehliadky, diaľničné známky, výber a výmenu pneumatík, ale aj poistenie, manažment paliva a mnoho iných vecí. To sa, samozrejme, odzrkadlí na efektívnosti podnikania klienta, pretože mu šetríme čas a administratívu. Tieto úkony totiž v opačnom prípade zvyčajne rieši priamo podnikateľ alebo zamestnanec klienta,“ dodáva.

Mesačné poplatky máte pod kontrolou

Pri operatívnom leasingu hradíte len rozdiel medzi nákupnou a zostatkovou cenou, suma za amortizáciu odpadá. Cena za službu sa stanovuje vopred, pričom sa zvažuje typ automobilu, predpokladaný ročný nájazd kilometrov, doba nájmu a ďalšie premenné. Nespornou výhodou je, že si celú službu operatívneho leasingu môžete uplatniť ako daňový výdavok. Po skončení leasingu si môžete zobrať buď nové vozidlo za rovnakú splátku alebo si odkúpiť používané vozidlo za zostatkovú cenu, na čo máte prednostné právo.

Trojica značiek automobilov si drží dlhodobé prvenstvo

Ktoré vozidlá sú na popredných priečkach vo financovaní cez operatívny leasing? Na slovenskom trhu sa touto cestou najčastejšie spravujú vozidlá Škoda, Volkswagen a Opel, pričom prvenstvo si dlhodobo udržiava prvá spomínaná značka, hlavne modely Fabia a Octavia. Michal Duška z Arval Slovakia vidí dôvod týchto rozhodnutí aj v histórii: „Ide o vozidlá, ktoré sú často využívané firemnými fleetmi na Slovensku. Vychádza to z histórie a tradičnom postavení týchto značiek na slovenskom trhu.“

 

Čítať ďalej Zobraziť menej