Audi Q8 – V hlavnej úlohe omladenia sú svetlomety

Electrické vozidlá 19 Dec 2023 , by
Arval Slovakia

Audi Q8 sa svetu prvý raz ukázalo pred takmer piatimi rokmi v ame- rickom Detroite v podobe konceptu. Svetovú premiéru potom s plnou parádou hostil čínsky Šen-čen. Ihneď bolo jasné, že vozidlo nebude mať o pozornosť a záujem motoristov núdzu. Expresívny vzhľad totiž zaručuje vysokú rozpoznávaciu hodnotu vlajkovej lode Audi. Podľahnúť sexappealu Q8 nie je teda vôbec zložité.

Modernizované Audi Q8 nesie novú sviežu firemnú identitu Audi. Konkrétne ide o nové dvojrozmerné kruhy. Vizuálne zaujmú svojou väčšou precíznosťou. Namiesto chrómu sú novo v kontrastnej bielej a čiernej farbe; v rámci voliteľného paketu je biela farba prstencov nahradená tmavosivou. Nového pojatia sa dočkala tradične osemuholníková maska chladiča Singleframe. V zadnej časti je potom novo spracovaný difuzér s prepracovanými koncovkami výfuku. Dvojrozmerné logo sa nachádza pod linkou zadných svetlometov. V hlavnej role modernizácie sa ale ocitá úpl- ne niečo iné. Svetlomety. V tomto ohľade totiž dochádza k naozajstnému posunu. Nejde pritom len o dizajnovú stránku veci.

1

23

Primárne tu totiž ide o bezpečnosť. V štandarde v Q8 pracujú vysoko svietivé LED svetlomety. Na želanie sú na výber ďalšie dve možnosti. V prvom rade sú to Matrix LED svetlá, v druhom rade pri tomto modeli vôbec po prvý raz pokročilé svetlomety HD Matrix LED s laserom. Zadné digitálne svetlá OLED sú pri modernizovanej Q8, podobne ako v prípade modelov A8 či Q5, vybavené funkciou signalizácie priblíženia, ktorá spolupracuje s asistenčnými systémami. Pod kapotou sú na výber benzínový šesťvalec (250 kW) a dva naftové agregáty (170 a 210 kW). Všetky  zhodne  spolupracujú s osemstupňovým automatom. Vodiči, vyžadujúci viac emócií a v súvislosti s tým i vyšší výkon, môžu siahnuť po variante SQ8, ktorého zážihový osemvalec je vyladený na 373 kW. Vrcholom ponuky je tradične variant RS Q8 s výkonom 441 kW. Pohon všetkých kolies quattro je pri všetkých variantoch samozrejmosťou.

4

Typ motora: zážihový šesťvalec s objemom 2995 cm3

Maximálny výkon: 250 kW (340 k) Maximálna rýchlosť: 250 km/h

Objem batožinového priestoru: 605 l

Kombinovaná spotreba: 10,4 – 10,7 l/100 km

Emisie CO2: 237 – 244 g/km

 

 

 

 

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej