najvyssia budova

Až do nebies

Užitočné tipy 18 Apr 2023 , by
Arval Slovakia

dubaj

BURJ KHALIFA (828 metrov, DUBAJ)

Najvyššia budova sveta bola otvorená v roku 2010. A okrem svetového výškového rekordu sa môže pochváliť aj niekoľkými ďalšími rekordmi. Má napríklad najvyššiu mešitu. Jej výstavba stála viac ako 1,5 miliardy dolárov, napriek tomu nie je najdrahšou budovou v histórii. Ešte drahšia bola Šanghajská veža.  Vzhľadom na podnebie, kde teploty bežne stúpajú k 40 stupňom, bol jednou z hlavných požiadaviek dobrý klimatizačný systém. Ten ochladzuje budovu ako 13 000 ton ľadu. Problémom nie je ani vysoká vlhkosť vzduchu v krajine. Voda síce kondenzuje na povrchu, ale neplytvá. Voda sa zhromažďuje a je jej dosť na 20 olympijských bazénov ročne.  V prípade silného vetra sa vrchol veže môže posunúť až o dva metre. Stabilitu stavby zabezpečujú základy, ktoré sú zapustené 50 metrov do zeme. Budova je navrhnutá tak, aby odolala aj menšiemu zemetraseniu. Celkovo má budova 189 poschodí a turisti majú prístup na vyhliadkové plošiny na 124. a 148. poschodí, ktoré sa nachádzajú vo výške 555 metrov. Na najvyššie poschodie sa dá dostať výťahom len za jednu minútu. V budove je 57 výťahov, ktoré dosahujú rýchlosť 65 kilometrov za hodinu. Na nižších poschodiach mrakodrapu, konkrétne na 39. poschodí, sa nachádza luxusný hotel Armani. Práve talianský návrhár Giorgio Armani sa podieľal na plánoch najvyššej budovy sveta. Armani vytvoril aj dizajn niektorých interiérov a navrhol aj vzhľad hotelových izieb a niektorých apartmánov. Noc v hoteli stojí približne 350 eur.

shangai

SHANGHAI TOWER (632 metrov, ŠANGHAJ)

Jedna z najdrahších budov na svete, ktorej cena sa odhaduje na viac ako 2,4 miliardy dolárov, vyrástla v Šanghaji v rokoch 2008 až 2015. Má 128 poschodí, z toho päť podzemných, a meria 632 metrov, čím sa stala najvyššou budovou v Číne a druhou najvyššou na svete. Šanghajská veža obsahuje niekoľko ekologických prvkov. Jeden z najdôležitejších je dvojvrstvová izolačná fasáda, ktorá udržiava príjemnú klímu v každom ročnom období. V zime v nej nie je príliš chladno a v lete nie je príliš horúco. Mrakodrap tiež rekuperuje dažďovú vodu, ktorá steká zo stien budovy do podzemných nádrží pod budovou. Táto voda sa potom pripravuje na ďalšie použitie. Elektrickú energiu zabezpečuje mestská sieť, ale stavitelia mysleli aj na alternatívny zdroj elektriny pre prípad úplného výpadku prúdu. V hornej časti budovy sú vo fasáde otvory, v ktorých sú umiestnené veterné turbíny. Tie sú schopné vyrobiť 350 000 kWh ročne. Výťahy v mrakodrape sú najrýchlejšie na svete, dosahujú rýchlosť 75 kilometrov za hodinu a 119 poschodí zvládnu za 55 sekúnd. Šanghajská veža je najlepšia na svete aj vďaka vyhliadkovej veži, ktorá sa nachádza na 121., 122. a 123. poschodí. Turisti si môžu vychutnať výhľad z výšky 561 metrov, čo je o šesť metrov vyššie ako vyhliadka v najvyššej budove sveta Burj Khalifa. Táto vyhliadková veža sa nachádza len päť poschodí pod najvyšším bodom budovy. Shanghai Tower tvorí deväť valcovitých budov uložených na sebe. Každá budova má vlastnú návštevnícku zónu, átrium so záhradami, reštauráciami a kaviarňami, ako aj priestor na voľnočasové aktivity.

mekka

ABRAJ AL-BAYT (601 METROV, MEKKA)

Treťou najvyššou budovou na svete je Mecca Royal Hotel Clock Tower, ktorá je súčasťou saudskoarabského komplexu Arab al-Bayt. Je to súbor siedmich veží, v ktorých sa nachádzajú hotely, obchody a rôzne kancelárie. Komplex bol postavený v blízkosti Veľkej mešity vo svätom meste Mekka. Ozdobou mrakodrapu sú najväčšie vežové hodiny na svete, ktoré pripomínajú londýnsky Big Ben. Ciferník hodín má priemer 43 metrov a je viditeľný až zo vzdialenosti 20 kilometrov. Pre porovnanie, ciferník Big Benu je približne päťkrát menší. Jedna ručička obrovských hodín je dlhá 23 metrov. Ciferník ukazuje na všetky strany. Na hodinách sú dva milióny LED svetiel, ktoré v noci premenia vežu na zeleno-biely maják. Budovy slúžia aj ako bohoslužobné miesta. Keďže modlitby sa vykonávajú päťkrát denne, vo výťahových systémoch sa použili inovatívne riešenia, aby sa ľudia pohybovali hladko a efektívne. Vďaka tejto technológii môže komplex bez problémov opustiť až sedemdesiattisíc ľudí zo všetkých siedmich budov. V budovách sa nachádza islamské múzeum, lunárne observatórium, ako aj veľká modlitebňa, ktorá pojme niekoľko tisíc ľudí.

sen cen

MEDZINÁRODNÉ FINANČNÉ CENTRUM PING AN (599 metrov, ŠEN-ČEN)

Najmodernejšie kancelárske priestory vo štvrtej najvyššej budove na svete, ktorá slúži ako finančné centrum v čínskom meste Šen-čen. Budova má 115 poschodí a štyri podzemia. Bola dokončená v roku 2016. Jej cena sa odhaduje na približne 700 miliónov dolárov. Z konštrukčného hľadiska je na budove najzaujímavejší jej oceľový plášť. Bolo naň použitých 1 700 ton ocele, čo z neho robí najväčšiu oceľovú fasádu na svete. Vzhľadom na polohu mrakodrapu je oceľ odolná voči morskej vode, takže podľa architektov vydrží desaťročia bez potreby opráv. V oblasti Šen-čenu často zúria tajfúny, preto sa kládol veľký dôraz na na stabilitu konštrukcie. Je navrhnutá tak, aby znížila škody spôsobené silným vetrom až o 35 percent. Rozhľadňa sa nachádza v nadmorskej výške 550 metrov. Dopravu medzi jednotlivými poschodiami zabezpečuje 80 výťahov, ktoré sa pohybujú priemernou rýchlosťou 10 metrov za sekundu. Celkovo 33 z týchto výťahov je viacpodlažných. Tento systém umožňuje efektívnejšie využitie priestoru, ale aj rýchle odbavenie. Takzvaný dvojposchodový výťah funguje na princípe dvoch kabín nad sebou, ktoré obsluhujú dve rôzne poschodia súčasne.

soul

LOTTE WORLD TOWER (555 metrov, SOUL)

Piata najvyššia budova na svete bola otvorená začiatkom apríla 2017. Veža Lotte World Tower sa nachádza v Soule a týči sa do výšky 123 poschodí. Budova slúži ako obchodné centrum a nachádzajú sa v nej hotely a apartmány. Nachádza sa tu aj turistická vyhliadka. Súčasťou mrakodrapu je koncertná sála pre 2 000 divákov, obrovské podmorské akvárium, niekoľko kinosál a obrovské trhovisko. Na 85. poschodí sa nachádza bazén. Na 118. poschodí, viac ako pol kilometra nad zemou, sa nachádza najvyšší sklenený chodník na svete. Tí, ktorí netrpia závratmi, sa môžu prechádzať po skutočne hlbokej priepasti. Architektúra budovy je založená na  štíhlom kuželi s jemne zakrivenými stranami a vonkajšie vitráže okien čerpajú inšpiráciu z kórejskej keramiky. Hlavnými použitými materiálmi sú sklo a oceľ. Stavba je navrhnutá tak, aby odolala nárazom vetra s rýchlosťou 80 metrov za sekundu a prežila aj zemetrasenie s magnitúdou 9,0 na Richterovej stupnici. Veža Lotte World Tower má aj najmodernejšie výťahy. Pre mrakodrap bol navrhnutý najväčší dvojposchodový výťah na svete. V jednej kabíne sa zmestí naraz 52 cestujúcich. Jeho rýchlosť je úchvatná. Zo suterénu na 121. poschodie sa dostanete za jednu minútu. Pohybuje sa rýchlosťou 10 metrov za sekundu. Počas tejto minúty si cestujúci môžu vychutnať panoramatický výhľad na Soul, ktorý premietané na 15 obrazovkách.

 

Bývalí premiatni

eifel

EIFFELOVA VEŽA

Keď bola Eiffelova veža v Paríži dokončená, jej výška vyvolala úžas. S výškou 300,65 metra bola v roku 1889 neprekonateľnou najvyššou budovou sveta. Dnes je veža vysoká 324 metrov vrátane antény a svoju pozíciu najvyššej budovy sveta si udržala 42 rokov. Pôvodne mala veža stáť vo francúzskom hlavnom meste len 20 rokov. Postupne sa však začala využívať ako meteorologická stanica a neskôr ako rozhlasový a televízny vysielač. Dnes je veža jednou z najznámejších pamiatok na svete a dominantou Paríža, ktorý každoročne navštívi sedem miliónov ľudí.  Keď sa veža objavila v meste, bola pre miestnych obyvateľov veľkým tŕňom v oku. Parížania túto stavbu doslova nenávideli. Medzi kritikmi boli aj veľkí spisovatelia tej doby, ako napríklad Emile Zola a Alexandre Dumas. Ďalší spisovateľ, Guy de Maupassant, dokonca často navštevoval reštauráciu vo vnútri Eiffelovej veže a tvrdil, že je to jediné miesto, odkiaľ sa nemusí pozerať na túto hroznú stavbu.

empire

EMPIRE STATE BUILDING

Keď bola v roku 1931 dokončená Empire State Building v New Yorku, stala sa svetovým rekordérom na ďalších 41 rokov, kým ju v roku 1972 nenahradilo Svetové obchodné centrum, slávne Dvojičky, ktoré sa zrútili v roku 2001 po teroristických útokoch. Empire State Building meria aj s anténou 443,2 metra a od roku 1986 je národnou historickou pamiatkou. Budova má 102 poschodí. Pôvodne mala byť budova o 22 poschodí nižšia. V tom istom čase sa však pripravovala výstavba budovy Chrysler Building. s plánovanou výškou 318,9 metra. Stavitelia sa preto rozhodli, že Empire State Building bude vyššia. Najvyššia časť budovy bola pôvodne navrhnutá ako dokovacia stanica pre vzducholode. To sa však ukázalo ako nebezpečné a od tohto plánu sa upustilo. Budova sa často objavuje vo filmoch a televíznych reláciách. Azda najznámejšia scéna je z filmu King Kong z roku 1933, v ktorej na budovu vylezie a na konci na streche zomrie.

Budúci premiant

jeddah

Rebríček najvyšších budov sveta sa opäť zmení. V meste Džidda na pobreží Červeného mora v Saudskej Arábii sa stavia mrakodrap, ktorý bude po dokončení najvyšší na svete. Stavitelia budú prví v histórii, ktorí prekonajú hranicu jedného kilometra. Kingdom Tower alebo tiež Jeddah Tower bude mať 170 poschodí a rozpočet stavby je 2,24 miliardy dolárov. Na 157. poschodí vo výške približne 637 metrov bude najvyššia vyhliadková plošina na svete. Stavba pohltí 80 000 ton ocele. Bude navrhnutá tak, aby odolala vetru a časticiam morskej vody. So soľou si poradí supermoderná betónová zmes s mikrovláknami. Stavba vysoká jeden kilometer by mala byť otvorená do roku 2030.

Mrakodrap v Bratislave

eurovea

EUROVEA TOWER dosiahla po dokončení 38. poschodia výšku 125 metrov a stala sa tak najvyššou budovou na Slovensku. Do konca roka bude mať 47 nadzemných podlaží a 168 metrov, čím sa stane prvým mrakodrapom v krajine (podľa medzinárodných kritérií sa za "mrakodrap" považuje viac ako 150 metrov).Konštrukciu budovy ohraničuje základová doska s hrúbkou tri metre a jeden meter hrubá doska najvyššieho bytového 45. poschodia vybetónovaná v októbri 2022. Nad ňou je ešte technické 46. poschodie. Stavba prinesie štyri stovky rezidencií s terasou, vstupnú lobby s recepciou a priamy prechod do nákupného centra.

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej