elektromobil bmw

BMW odhaľuje novú generáciu elektromobilu

Electrické vozidlá 14 Sep 2023 , by
Arval Slovakia

Svojím najnovším koncepčným vozidlom BMW Vision Neue Klasse BMW ukazuje, ako bude vyzerať budúca generácia vozidiel jeho vlajkovej značky. "BMW Vision Neue Klasse spája našu schopnosť inovovať v kľúčových oblastiach elektrifikácie, digitalizácie a obehu," hovorí Oliver Zipse, predseda predstavenstva BMW AG. "Týmto spôsobom dokážeme byť vždy dva kroky pred budúcnosťou: Neue Klasse prinesie na cesty mobilitu budúceho desaťročia už v roku 2025 a povedie BMW do novej éry."

1

Nový vizionársky automobil sa prvýkrát predstavil verejnosti na veľtrhu IAA Mobility 2023 v Mníchove. Interiér je vybavený novou generáciou systému BMW iDrive. Zvýšené využívanie druhotných surovín, výroba šetrná k zdrojom a čisto elektrický pohon zahŕňajúci šiestu generáciu technológie BMW eDrive znižujú uhlíkovú stopu Neue Klasse počas celého životného cyklu. BMW predstavilo novú generáciu elektromobilu. 
"O 30 % dlhší dojazd, o 30 % rýchlejšie nabíjanie, o 25 % vyššia účinnosť - Neue Klasse predstavuje veľký technologický skok, ktorý posúva náš prístup EfficientDynamics do nových výšin. To isté platí aj pre jeho dizajn, ktorý už nemôže byť futuristickejší," hovorí Frank Weber, člen predstavenstva BMW AG zodpovedný za vývoj.
"S modelom Neue Klasse sme sa pustili do najväčšej investície v histórii našej spoločnosti. Nepíšeme len ďalšiu kapitolu BMW, píšeme úplne novú knihu. Preto Neue Klasse určite ovplyvní všetky budúce generácie našich vozidiel," dodal.

2

Na výrobu mnohých prvkov sa vo veľkej miere využívajú druhotné suroviny, pričom celková rozmanitosť používaných materiálov sa znížila. Je to ďalší príklad zamerania na obehové hospodárstvo a efektívne využívanie zdrojov. Na uľahčenie recyklácie budú modely Neue Klasse navrhnuté tak, aby sa jednotlivé časti dali ľahšie demontovať.

Svieža interpretácia charakteristických dizajnových prvkov BMW v podobe prelínajúcej sa kapoty v tvare obličiek a dvojitých svetlometov premení prednú časť vozidla na plynulú interaktívnu plochu. Svetelné efekty s trojrozmernými animáciami, ktoré sa automaticky aktivujú pri priblížení, vytvárajú prirodzenú interakciu medzi ľuďmi a ich vozidlom.

3

Súčasťou uvítacieho predstavenia exteriéru vozidla boli aj prvky elektronického papiera (E Ink) umiestnené v spodnej časti bočných okien, ktoré upriamovali pozornosť na oblasť senzorov aktivujúcich automatické otváranie dverí.
Dizajn zadných svetiel je podobne definovaný inovatívnou technológiou. Tie pozostávajú z 3D vytlačených svetelných prvkov, ktoré sú usporiadané v niekoľkých vrstvách tak, aby ich cielená aktivácia vytvárala jedinečný dojem hĺbky.
Analógové ovládacie prvky boli v koncepte BMW Vision Neue Klasse obmedzené na minimum. Interakcia človeka s vozidlom prebieha prostredníctvom BMW Panoramic Vision, centrálneho displeja a multifunkčných tlačidiel na volante.

4

Možnosti ovládania dopĺňa osvedčené hlasové ovládanie s BMW Intelligent Personal Assistant. Nová generácia BMW iDrive prináša aj modernú interpretáciu charakteristického prístupu značky BMW zameraného na vodiča.

Rovnako ako pri zavedení ovládača BMW iDrive na stredovej konzole a BMW Head-Up displeja prichádza BMW s ďalšou novinkou: BMW Panoramic Vision displejom, ktorý bude prvýkrát k dispozícii v modeloch Neue Klasse.

Poskytované informácie sa premietajú v ideálnej výške v zornom poli vodiča a po prvýkrát aj cez celú šírku čelného skla. Túto inováciu doplní v štandardných modeloch Neue Klasse ešte vylepšený BMW Head-Up Display.V novej generácii BMW iDrive môže vodič aj cestujúci na predných sedadlách interagovať s informáciami zobrazenými na BMW Panoramic Vision, čím sa vytvára spoločný používateľský zážitok. Vodič môže jednoduchým gestom presunúť požadovaný obsah z centrálneho displeja na BMW Panoramic Vision.

Zladenie osvetlenia interiéru s grafickými prvkami centrálneho displeja a lišty BMW Panoramic Vision obohacuje atmosféru interiéru a celok je možné ďalej prispôsobiť výberom jedného z režimov My Modes. V režime Sport majú displeje žlté pozadie, ktoré podporuje dynamickú jazdu.Nový systém BMW iDrive využíva vysoko integrovanú softvérovú architektúru, ktorá kombinuje údaje o jazde a infotainmente s informáciami z elektroniky vozidla, elektrického systému a BMW Cloud.

Vďaka tomu je interakcia medzi ľuďmi a ich vozidlom ešte viac prispôsobená konkrétnej jazdnej situácii a individuálnym potrebám. Tento prístup umožňuje úplne nové vnímanie interakcie s vozidlom a vytváranie nových zážitkov z jazdy.Čalúnenie zo svetlej šnúry (manšestru) vytvára v BMW Vision Neue Klasse príjemnú atmosféru. Svetlá palubná doska je vybavená volantom, ktorý je v hornej a dolnej časti sploštený a nesie aj centrálny displej s maticovým podsvietením a paralelogramovým tvarom.

Stredová konzola poskytuje priestor na nabíjanie telefónu a sklenenú páku voliča smeru jazdy. Predné sedadlá sú k podlahe pripevnené jednou konzolou, čím vzniká dodatočný priestor pre nohy cestujúcich na zadných samostatných sedadlách. Interiér bez dekoratívneho chrómu a kože prispieva k zlepšeniu uhlíkovej stopy vo fáze výroby. Výroba so zníženými emisiami CO2, šiesta generácia technológie BMW eDrive.
Modely Neue Klasse sa začnú vyrábať v novej továrni v Debrecíne úplne bez potreby fosílnych palív a s oveľa širším využitím surovín a druhotných materiálov vyrábaných so zníženými emisiami CO2. Tieto automobily tak budú významným impulzom pre individuálnu mobilitu šetrnú k zdrojom.

Vysokú energetickú účinnosť vo fáze používania zabezpečí okrem iného cielené zníženie hmotnosti, odporu vzduchu a valivého odporu, ako aj inteligentné riadenie teplotných tokov a najmä použitie elektrického pohonu BMW eDrive šiestej generácie. Okrem elektromotorov s mimoriadne vysokou účinnosťou sú jedným z hlavných pokrokov novej technológie BMW eDrive novo vyvinuté valcové batériové články, ktoré majú o viac ako 20 % vyššiu hustotu energie ako doteraz používané hranolové články.

Šiesta generácia technológie BMW eDrive skráti čas nabíjania modelov Neue Klasse až o 30 % a predĺži ich dojazd až o 30 %. V dôsledku všetkých týchto riešení sa celková účinnosť vozidla zvýši až o 25 %.

Inovácie zároveň prinášajú do novej generácie vozidiel BMW typický pôžitok z jazdy.
Elektrifikácia, digitalizácia a cirkulácia sú základnými prvkami transformácie, ktorú BMW Group aktívne formuje a ktorá sa začala elektrifikovanými modelmi BMW i.

Koncept BMW i Vision Circular poukázal na obrovský potenciál, ktorý možno využiť systematickým uplatňovaním princípov obehového hospodárstva, ktoré znižujú spotrebu surovín a emisie CO2. Štúdia BMW i Vision Dee naopak ukázala, ako môžu digitálne, na človeka orientované technológie obohatiť používateľský zážitok.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej