ChatGPT je už k dispozícii v mnohých modeloch Volkswagen

Digitálne novinky 2 Jul 2024 , by
Arval Slovakia

Modely Volkswagen vybavené novou generáciou informačno-zábavných systémov sú už na cestách s podporou ChatGPT AI. Vyhľadávací nástroj založený na umelej inteligencii je k dispozícii vo všetkých nových vozidlách z rodiny elektrických vozidiel ID s verziou 4.0 a vyššou a v nových modeloch Golf, Tiguan a Passat.

1

Ovládanie prebieha prostredníctvom hlasového asistenta IDA a ponúka mnoho nových možností, ktoré ďaleko presahujú existujúce hlasové ovládanie. Zákazníci si okrem iného môžu nechať prečítať informácie o vyhľadávaní alebo komunikovať s vozidlom pomocou hovoreného jazyka.

V súčasných modeloch značky Volkswagen už bolo napríklad možné ovládať informačno-zábavné a navigačné systémy alebo klimatizáciu online pomocou hlasového asistenta IDA. Vozidlo dokázalo odpovedať na otázky týkajúce sa rôznych tém a ChatGPT tieto možnosti výrazne rozširuje.

Umelá inteligencia môže napríklad poskytovať informácie o turistických destináciách, informovať o výsledkoch futbalových turnajov alebo pomáhať s matematickými úlohami. Všetko funguje intuitívne a pomocou hovorenej reči - bez toho, aby vodič musel spustiť oči z cesty.

Zákazníci Volkswagenu s vlastným používateľským účtom "VW Connect" alebo "VW Connect Plus" môžu naďalej používať hlasového asistenta IDA bežným spôsobom - bez nutnosti vytvárania dodatočného prístupu alebo inštalácie ďalšej aplikácie.

Digitálny asistent sa aktivuje vyslovením "Hello IDA" alebo stlačením tlačidla na volante. Iba ak systém Volkswagen nedokáže nájsť odpoveď na otázku, požiadavka sa v anonymizovanej podobe prenesie na chatbota s umelou inteligenciou "ChatGPT" a jeho odpoveď sa doručí známym hlasom značky Volkswagen.

ChatGPT nemá prístup k údajom vozidla. Dotazy a odpovede sa bezodkladne vymažú, aby sa zabezpečila najvyššia možná úroveň ochrany údajov. Používatelia môžu deaktivovať online hlasového asistenta v nastaveniach aplikácie Volkswagen alebo v nastaveniach ochrany osobných údajov v informačno-zábavnom systéme.

Funkcia je k dispozícii v piatich jazykoch. Prvé vozidlá s chatbotom integrovaným do hlasového asistenta IDA predstavila spoločnosť Volkswagen na výstave spotrebnej elektroniky CES 2024 v januári 2024. Funkcia je v súčasnosti dostupná v americkej a britskej angličtine, španielčine, češtine a nemčine. Použitie v modeloch značky Volkswagen umožnila spolupráca so spoločnosťou Cerence Inc, ktorá je popredným globálnym poskytovateľom riešení založených na umelej inteligencii v automobilovom priemysle. Jej produkt Cerence Chat pro využíva mnohé zdroje vrátane chatbota ChatGPT. Vďaka tomu dokáže hlasový asistent IDA poskytovať presné a relevantné odpovede na takmer všetky mysliteľné otázky.

Samotná spoločnosť Volkswagen však upozorňuje, že odpovede ChatGPT (prepojenie na jazykový model ChatGPT vo verzii 3.5 Turbo) sa môžu meniť, obsahovať neúplné, nesprávne alebo irelevantné informácie a porušovať práva tretích strán.

"Preto sa na tieto odpovede nespoliehajte bez toho, aby ste si ich overili pomocou iných zdrojov informácií. Okrem toho dbajte na to, aby používaním alebo šírením odpovedí, napr. na sociálnych sieťach alebo internete, neboli porušené žiadne práva tretích strán (najmä autorské práva alebo práva na ochranu údajov)," uvádza sa doslova v tlačovej správe VW.

Čítať ďalej Zobraziť menej