elroq skodofka

Čo vieme o Škode Elroq iV (2024) - špecifikácie, cena a dojazd

Electrické vozidlá 7 Sep 2023 , by
Arval Slovakia

4

Mladoboleslavská Škoda Auto má v oblasti elektromobility veľké plány. Ako sme informovali na jar, do roku 2026 plánuje šesť nových elektromobilov vrátane elektrickej Oktávky. Každý rok príde nový model a budúci rok začne s kompaktným SUV v podobe Škody Elroq iV (2024).

Už samotný názov naznačuje, že Elroq bude elektrickou alternatívou k tradičnému SUV Karoq. Segment kompaktných SUV je jedným z najdôležitejších nielen v Európe a v elektrickom modeli tejto triedy chce Škoda Auto ponúknuť zákazníkom opäť povestný kúsok auta navyše. Čo už o tomto pripravovanom modeli vieme?

Dizajn a veľkosť

Všetky nové elektromobily Škoda budú niesť znaky nového dizajnového jazyka značky. "Modern Solid" je náš jasný dizajnový jazyk pre éru elektrických modelov. Prvé princípy tohto jazyka už boli načrtnuté v štúdii Vision 7S a jeho myšlienky budú následne rozpracované do sériových modelov v širokej škále automobilových kategórií," povedal šéfdizajnér značky Škoda Oliver Stefani.

Rozmerovo bude Elroq o niečo menší ako elektrické SUV značky Škoda, Enyaq iV. Pôjde teda o kompaktné SUV alebo crossover. Na dĺžku by mal automobil merať niekde medzi Enyaqom a hatchbackom Volkswagen ID.3. Mal by si teda zachovať relatívne priestranný interiér, ale rozmermi bude o niečo kompaktnejší ako sesterský Enyaq.

1

Špecifikácia

Špekuluje sa, že Elroq bude používať novú, lacnejšiu platformu MEB Entry (Enyaq má pôvodnú platformu MEB - pozn. redakcie). Keďže po modeli Enyaq pôjde o druhý čisto elektrický automobil v ponuke automobilky (Škoda Citigo-e bola prestavbou zo spaľovacieho vozidla, takže sa nepočíta medzi čisto elektrické vozidlá - pozn. redakcie), batérie budú umiestnené v podlahe vozidla, čo nezaberá zbytočne veľa úložného priestoru a zlepšuje jazdné vlastnosti.

Pokiaľ ide o výkon nabíjania, batérie a dojazd modelu Elroq iV (2024), je o čom špekulovať. Ak budeme vychádzať z toho, čo nájdeme v súčasnom modeli Enyaq, očakávali by sme, že Elroq bude mať zhruba podobné alebo len o niečo horšie parametre. Očakávali by sme výkon nad 100 kW, batériu pravdepodobne tiež s kapacitou 52/58 alebo 77 kWh, dojazd 350+ km, nabíjací výkon nad 100 kW. To sú však stále veľmi predbežné špecifikácie.

2

Čítať ďalej Zobraziť menej