Dacia Spring: nová verzia elektromobilu

Electrické vozidlá 27 Feb 2024 , by
Arval Slovakia

Spring, prvý 100 % elektrický model značky Dacia, sprístupnil elektrickú mobilitu čo najväčšiemu počtu ľudí. Model uvedený na trh v roku 2021 bol v rokoch 2022 a 2023 tretím najpredávanejším elektromobilom na maloobchodnom trhu. 

Celkovo bolo od jeho uvedenia na trh zaregistrovaných viac ako 140 000 vozidiel Dacia Spring na celom svete. Model Spring získal množstvo ocenení. V roku 2022 napríklad jeho vynikajúcu energetickú účinnosť a uhlíkovú stopu ocenil nezávislý európsky orgán Green NCAP maximálnym päťhviezdičkovým hodnotením (pozri nižšie).

1

Dacia Spring si našla svoje publikum, pretože dokonale spĺňa požiadavky na jednoduchú, cenovo dostupnú a efektívnu mobilitu s nulovými emisiami. Údaje zo systému pripojenia vozidla ukazujú, že priemerný klient modelu Spring prejde denne v priemere 37 km pri priemernej rýchlosti 37 km/h. V 75 % prípadov sa vozidlo dobíja doma. 

Dacia Spring dokázala osloviť svojich zákazníkov, pretože sa od svojho uvedenia na trh neprestala vyvíjať. V roku 2022 dostala novú identitu značky a v roku 2023 výkonnejší motor s výkonom 65 k. Vždy si však zachovala svoju hlavnú silu: byť najdostupnejším elektromobilom na trhu. 

Nový model Dacia Spring je ďalším významným krokom vpred, ktorý rozvíja vlastnosti, vďaka ktorým sa stal úspešným. Je atraktívnejšia vďaka úplne prepracovanému a robustnejšiemu dizajnu, rovnako praktická vďaka vnútornému priestoru, ktorý je v segmente výnimočný, všestrannejšia vďaka dostupnejšiemu motoru s výkonom 65 k a rovnako efektívna vďaka nízkej hmotnosti... a čo je najdôležitejšie - zostáva najdostupnejším elektromobilom na trhu.

2

ROBUSTNEJŠIA KONŠTRUKCIA, CHARAKTERISTICKÁ PRE DACII  

Dacia sa viac ako kedykoľvek predtým snaží presvedčiť motoristov, aby sa rozhodli pre 100 % elektrické vozidlo. Dizajn je popri účinnosti, cene a praktickosti jedným z kľúčových faktorov na dosiahnutie tohto cieľa. 

Nový model Spring ťaží z nového dizajnu Dacia, ktorý bol prvýkrát použitý na najnovšej generácii modelu Duster.  Vďaka robustnému a sebavedomému dizajnu je Spring atraktívnejší ako kedykoľvek predtým. Premena je veľkolepá tak v interiéri, kde boli prepracované všetky prvky, ako aj v exteriéri. Strecha je jedinou časťou karosérie, ktorá bola zachovaná z predchádzajúceho modelu. 

David Durand, riaditeľ dizajnu Dacia: " S novým dizajnovým jazykom značky Spring potvrdzuje viac ako kedykoľvek predtým svoju pozíciu dôležitého člena rodiny Dacia. Dali sme mu seriózny a sebavedomý dizajn. Nový model Spring, ktorý nadväzuje na úspech predchádzajúcej generácie, je odvážnym vyhlásením. " 

Dizajn exteriéru: robustný, moderný, inteligentný 

Nové, výraznejšie tvary karosérie dodávajú modelu Spring novú silu. Túto estetickú výraznosť podporujú aj jednoduché, čisté a jasne definované línie, ako napríklad línie kapoty.

3

Nová identita značky Dacia je jasne viditeľná v dvoch čiernych pruhoch, jednom vpredu a druhom vzadu, ktoré sa stretávajú v lesklom prevedení so špecifickými matnými pruhmi na zadnej časti karosérie. Tieto dva pruhy sprevádza symbolický svetelný podpis značky v tvare písmena "Y", ktorý je obzvlášť výrazný na predných denných svetlách a na zadných svetlách, ktoré sú tvorené LED diódami.

Moderný dizajn nového modelu Sprint podčiarkujú moderné grafické polepy, ktoré zdobia prednú a zadnú kapotu výbavy Extreme. K robustnému postoju nového Sprintu prispievajú 15″ disky z ľahkých zliatin, ktoré sú teraz štandardom pre verzie s výkonom 65 k a ktoré podčiarkujú štýlový vzhľad diskov kolies.

 

5

V súlade s filozofiou značky Dacia bol nový model Spring dômyselne navrhnutý tak, aby bol čo najodolnejší. Napríklad kryty prahov sú ľahké, ľahko sa montujú, sú cenovo dostupné a dajú sa ľahko vymeniť. Rovnako ako pri všetkých nových modeloch Dacia boli odstránené chrómové lišty. To isté platí aj pre strešné lišty, ktoré sú vo všeobecnosti zbytočné v aute používanom najmä na krátke cesty a ktorých absencia ušetrí hmotnosť, zlepší aerodynamiku, a tým aj dojazd. 

Nová Dacia Spring je k dispozícii v šiestich farbách, vrátane novej béžovej metalízy Safari a červenej metalízy Brick Red. 

Dizajn interiéru: svieži, praktický, digitálny 

Prístrojová doska bola kompletne prepracovaná. Jednak preto, aby odrážala nový dizajn interiéru Dacia, ktorý sa vyznačuje oveľa horizontálnejšou architektúrou, jednak preto, aby integrovala centrálny displej multimediálneho systému.  Spring je vybavená personalizovaným digitálnym prístrojovým panelom so 7″ displejom vo všetkých verziách a veľkým 10″ centrálnym displejom multimediálneho systému vo vyšších úrovniach výbavy. Farby a materiály v interiéri boli prepracované tak, aby ponúkali vynikajúcu kvalitu a zároveň boli čo najrozmanitejšie v súlade s filozofiou značky Dacia udržať udržateľné výrobné náklady.

Všetky nové jarné modely majú monochromatické biele prvky, ktoré pomáhajú vytvárať svieži, modulárny dojem. Sú umiestnené okolo prístrojovej dosky, radiacej páky a výplní dverí. Charakteristické písmeno "Y" pre vozidlá Dacia, ktoré sa nachádza v strede centrálnych vývodov ventilácie, je biele (alebo medené na úrovni výbavy Extreme). Obloženie stredového panela sa líši podľa úrovne výbavy: šedá Alto pre výbavu Essential, tehlovo červená pre výbavu Expression a khaki pre výbavu Extreme.

Praktickosť je základom dizajnu nového modelu Spring. Napríklad veľký multimediálny dotykový displej bol umiestnený čo najvyššie pre optimálnu ergonómiu. Prispôsobiteľný digitálny prístrojový panel so sedempalcovou obrazovkou bol navrhnutý s ohľadom na jednoduchosť a intuitívnosť, vďaka čomu má vodič rýchly prístup k dôležitým informáciám.  Nový Spring je vybavený inovatívnymi rukoväťami YouClip kompatibilnými s príslušenstvom navrhnutým spoločnosťou Dacia (pozri nižšie), ktoré je k dispozícii aj pre úplne nový Duster. Úroveň výbavy Extreme dostane hrubé gumové podlahové rohože a prahy dverí s výrazným dizajnom "topografických línií".

PRAKTICKÉ A COOL: JAR JE ŠAMPIÓNOM V POMERE CENA/VÝKON 

Nová Dacia Spring zostáva viac ako kedykoľvek predtým verná svojej filozofii: ponúkať 100 % elektrické vozidlo, ktoré je dostupné čo najväčšiemu počtu ľudí a prispôsobené reálnemu životu. 

Od svojho uvedenia na trh v roku 2021 zostáva Spring najlacnejším 100 % elektromobilom na trhu (bez započítania štátnych dotácií). Dacia tak naďalej podporuje európskych motoristov pri prechode na bezemisnú mobilitu veľmi praktickým a efektívnym spôsobom. 

Najlepší batožinový priestor vo svojej triede. Keďže elektromobil je predovšetkým automobil, Dacia nezabudla na to podstatné - na praktickosť. Nový Spring ponúka najlepší batožinový priestor vo svojej kategórii. S objemom batožinového priestoru 308 litrov (o 6 % viac ako v predchádzajúcom modeli) - a so sklopenými zadnými sedadlami dokonca 1 004 litrov - je výrazne priestrannejšia ako podobne veľká konkurencia a vyrovná sa vozidlám segmentu B. V porovnaní s konkurenčnými vozidlami je batožinový priestor oveľa priestrannejší. Okrem toho aj ďalšie odkladacie priestory (dvojitá priehradka, schránky vo dverách atď.) s celkovým objemom takmer 33 litrov presahujú štandardy segmentu.

Chytré a praktické príslušenstvo ďalej zvyšuje úložnú a prepravnú kapacitu nového modelu Spring. Schránka pod prednou kapotou zvyšuje objem užitočného priestoru o 35 litrov. Stredová konzola môže byť vybavená exkluzívnym držiakom na poháre vytlačeným 3D technológiou, ktorá je flexibilná a šetrí zdroje. 

Nový model Spring môže byť vybavený príslušenstvom YouClip. Tento jednoduchý a dômyselný systém, ktorý vynašli inžinieri značky Dacia, umožňuje prakticky a bezpečne pripevniť na kľúčové miesta v kabíne celý rad špecializovaného príslušenstva. Nová Spring je štandardne vybavená 3 upevňovacími bodmi YouClip (jeden na palubnej doske, dva na stredovej konzole). Do nich možno umiestniť odkladacie vrecko, držiak na smartfón s indukčnou nabíjačkou alebo bez nej alebo inteligentné zariadenie "3 v 1", ktoré kombinuje držiak na pohár, háčik na tašku a vreckovú baterku. Všetko toto príslušenstvo je k dispozícii v sieti predajcov značky Dacia. 

Pre pohodlnejší zážitok z jazdy sú všetky nové modely Dacia Spring vybavené prispôsobiteľným digitálnym prístrojovým panelom so sedempalcovou obrazovkou. Táto farebná obrazovka, umiestnená za novým volantom, ktorý je teraz výškovo nastaviteľný, zobrazuje dôležité informácie jasne a zrozumiteľne. Dá sa prispôsobiť tak, aby zobrazovala ďalšie údaje, napríklad zostávajúci dojazd, spotrebu energie alebo jazdných asistentov. Keď sa nový model Spring nabíja, digitálny prístrojový panel zobrazuje úroveň nabitia batérie a čas zostávajúci do úplného nabitia batérie.

Optimalizované možnosti pripojenia a multimediálne funkcie. Media Control je multimediálny systém, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy výbavových stupňov Essential a Expression a ktorý možno ovládať z volantu, pričom informácie o médiách a telefónnych hovoroch sa zobrazujú na digitálnom prístrojovom paneli. Jeho súčasťou sú aj dva reproduktory, pripojenie Bluetooth a port USB. Po pripojení k bezplatnej aplikácii Dacia Media Control môže vodič ovládať funkcie rádia/médií a pristupovať k ďalším funkciám, ako je navigácia, z displeja svojho smartfónu, ktorého ergonómia je navrhnutá tak, aby sprevádzala zážitok z jazdy. 

Systém Media Nav Live, ktorý je štandardnou výbavou výbavy Extreme a voliteľnou výbavou výbavy Expression, je vybavený veľkým centrálnym 10″ dotykovým displejom, ktorý integruje online pripojenú navigáciu na 8 rokov s dopravnými informáciami v reálnom čase a vždy aktuálnymi mapovými podkladmi Európy. Ponúka aj bezdrôtové ovládanie Apple CarPlayTM a Android AutoTM. Systém Media Nav Live je vybavený aj dvoma portami USB.

Výbava novej Dacie Spring bola doplnená o nové jazdné asistenty, ktoré spĺňajú najnovšie európske bezpečnostné normy: automatické núdzové brzdenie (mestské/prímestské s detekciou vozidiel, chodcov, cyklistov a motocyklov), rozpoznávanie dopravných značiek s upozornením na rýchlosť, zadný parkovací asistent, núdzové brzdenie, upozornenie na opustenie jazdného pruhu, asistent udržiavania v jazdnom pruhu, monitorovanie pozornosti vodiča a núdzové volanie (eCall). Aby Dacia uľahčila život svojim zákazníkom, pridala šikovné tlačidlo " My Safety" na rýchly prístup k preferovanej konfigurácii asistenčných systémov vodiča. 

ROBUSTNÁ A OUTDOOROVÁ: VIAC JARI AKO KEDYKOĽVEK PREDTÝM!

Nová Dacia Spring je ešte lepšie vybavená na prevádzku v mestskej džungli a na vidieku.  Výnimočná manévrovateľnosť. Nový Spring je mimoriadne kompaktný (dĺžka 3,70 m) a má jeden z najlepších polomerov otáčania vo svojom segmente (polomer otáčania 4,80 m).

Telo, ktoré vydrží nástrahy každodenného života! Vďaka tmavým ochranným prvkom karosérie, najmä na nárazníkoch a blatníkoch, dokáže nové Spring odolať každodenným škrabancom bez toho, aby sa narušil jeho vzhľad. Jeho vysoká svetlá výška je výhodou na nespevnených cestách. Dostupnejší motor s výkonom 65 k. Nová Dacia Spring rozširuje možnosti vďaka väčšej dostupnosti najvýkonnejšieho motora s výkonom 65 k/48 kW. Tento motor je teraz cenovo dostupnejší, keďže je k dispozícii okrem výbavy Extreme už od novej úrovne výbavy Expression. Ponúka dynamické zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 14 sekúnd. Ešte dostupnejší a dokonale prispôsobený na jazdu v meste je nový model Spring vybavený motorom s výkonom 45 k, ktorý je k dispozícii vo výbavových stupňoch Essential a Expression (z 0 na 100 km/h za menej ako 20 sekúnd).

ECO-SMART: NOVÁ PRUŽINA JE ĽAHKÁ A ÚČINNÁ 

Nová Dacia Spring je úsporná, jej nízka hmotnosť prispieva k efektívnosti. Okrem opatrení prijatých na všetkých nových modeloch Dacia, ako je úplná absencia ozdobných chrómových dielov a zvieracej kože a zvýšenie tmavých častí karosérie, bola nová Spring navrhnutá tak, aby spĺňala náročné požiadavky zákazníkov segmentu A. Akumulátor je prispôsobený týmto kritériám a integrovaný do kompaktnej platformy. 

Jediný elektromobil, ktorý váži menej ako tonu. Nízka hmotnosť je kľúčovým faktorom, ktorý umožňuje novému modelu Spring využiť všetky jeho silné stránky. S pohotovostnou hmotnosťou 984 kg v najvyššej výbave Extreme je to jediný elektromobil v Európe, ktorý váži menej ako tonu. V porovnaní s predchádzajúcou verziou sa hmotnosť vozidla zvýšila len o 6 kg (alebo 0,6 %), a to napriek mnohým novým asistenčným systémom ADAS nariadeným predpismi, ako aj vylepšeniu štandardnej výbavy a spracovania. 

Vynikajúca spotreba energie. Vďaka efektívnosti pohonného ústrojenstva ponúka nová Dacia Spring vynikajúcu spotrebu pod 14,6 kWh/100 km.

Kompaktná batéria s kapacitou 26,8 kWh je presne prispôsobená potrebám a životnému štýlu používateľov nového modelu Dacia Spring, pričom nadmerná hmotnosť neohrozuje celkový výkon vozidla. Vo všetkých verziách ponúka dojazd viac ako 220 km (čaká sa na certifikáciu). To je viac než dostatočný dojazd pre zákazníkov, ktorí podľa údajov systému konektivity vozidla denne prejdú v priemere 37 km. 

Inovatívne rekuperačné brzdenie. Na ďalšiu optimalizáciu dojazdu je nová Dacia Spring po prvýkrát vybavená rekuperačným brzdením, ktoré sa aktivuje výberom režimu "B" prostredníctvom nového ovládača prevodovky. 

Nová Dacia Spring je štandardne vybavená 7kW nabíjačkou na striedavý prúd, ktorá umožňuje nabitie batérie z 20 % na 100 % pomocou domácej zásuvky za menej ako 11 hodín alebo za 4 hodiny pomocou 7kW wallboxu. Na požiadanie je k dispozícii 30 kW DC nabíjačka, ktorá umožňuje rýchle nabitie z 20 % na 80 % za 45 minút.

Nový model Dacia Spring po prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L ("vehicle to load"), takže ho možno použiť ako zdroj energie na napájanie elektrických spotrebičov.  Špeciálny adaptér, ktorý sa zapája do nabíjacieho konektora vozidla umiestneného pod mriežkou chladiča, poskytuje výkon štandardnej zásuvky 220 V/16 A. 

Spolu s uvedením nového modelu Dacia Spring prichádza aj rozšírený sortiment, aby si zákazníci mohli vybrať verziu, ktorá najlepšie vyhovuje ich potrebám. V súlade s ostatnými modelmi značky pribudla medzi verziami Essential a Extreme stredná úroveň výbavy Expression. 

Vo výbavách Expression a Extreme je k dispozícii motor s výkonom 65 k/48 kW, zatiaľ čo vo výbavách Essential je k dispozícii motor s výkonom 45 k/33 kW.

Základné štandardné vybavenie 

Spring Essential : 7" digitálny prístrojový panel, výškovo nastaviteľný trojramenný volant, posilňovač riadenia, Media Control so vstupom USB, obmedzovač rýchlosti, tempomat, ovládanie rádia na volante, diaľkové centrálne zamykanie, elektrické ovládanie predných okien, zadné parkovacie senzory, 12V zásuvka... 

Jarná expresia : rovnaká ako Essential + manuálna klimatizácia, 15″ kolesá (motor 65 k)... 

Spring Extreme : rovnaký ako Expression + medené obloženie interiéru/exteriéru, elektrické ovládanie spätných zrkadiel a zadných okien, multimediálny systém Media Nav Live(*) s 10″ stredovou obrazovkou, 2 zásuvkami USB a bezdrôtovým pripojením pre Apple CarPlayTM a Android AutoTM, obojsmerná nabíjačka(*)... 

Nová Dacia Spring bude k dispozícii aj v dvojmiestnej verzii Cargo.

 

 

 

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej