Elektrická loď ako žiadna iná. Za jeden deň prešla takmer 800 kilometrov.

Zaujímavosti 11 Jul 2024 , by
Arval Slovakia

Elektrifikácia je trend, ktorý sa už rozšíril na takmer všetky možné druhy dopravy. V prípade lodnej dopravy je ešte len v plienkach a jej výhody a nevýhody sa stále objavujú. Pomerne prvým príkladom je loď Candela C-8, ktorá dokázala za jediný deň prejsť rekordných 778 kilometrov, pričom ušetrila viac ako tisíc eur na palive a 99 % emisií, ktoré by vypustila konvenčná loď.

Majú elektrické lode zmysel?
Švédsky výrobca, ktorý stojí za elektrickou loďou Candela C-8, chce dokázať, že cestovanie po mori na batérie má zmysel. Ich loď využíva technológiu hydroplášťov, kde sú hydroplášte ukryté pod hladinou, vďaka čomu sa pri dosiahnutí rýchlosti trup zdvihne nad hladinu a loď sa akoby vznáša vo vzduchu. Výsledkom je lepšia úspora paliva, a teda aj dlhší dojazd. Denne môže prejsť stovky kilometrov.

Candela C-8 môže plávať maximálnou rýchlosťou 30 uzlov (viac ako 55 km/h), pričom dojazd je 57 námorných míľ (približne 105 km) pri rýchlosti 22 uzlov (viac ako 40 km/h). Tieto údaje sú takmer dvakrát lepšie ako u elektrických člnov a dokonca sa dajú porovnať s ich náprotivkami so spaľovacím motorom. Elektrický čln Candela má 69 kWh batériu s rýchlonabíjaním (175 kW), ktorej nabitie na 10 - 85 % trvá len 45 minút, a k dispozícii je aj nabíjanie striedavým prúdom (11 kW).

1

Candela C-8 a jej rekordná plavba
S cieľom dokázať, že elektrické lode môžu byť budúcnosťou nielen z technického, ale aj ekologického a ekonomického hľadiska, Švédi otestovali loď Candela C-8 na vode a prekonali rekordnú vzdialenosť 420 námorných míľ, čo je približne 778 kilometrov, len za 24 hodín vrátane zastávok na nabíjanie. To je ekvivalent vzdialenosti medzi Amsterdamom a Londýnom, ak by ste išli autom.

A výsledok? Predovšetkým obrovská úspora nákladov a emisií. Náklady na elektrinu dosiahli len 120 eur, zatiaľ čo bežná loď by na palivo minula približne 1 400 eur. Nižšia bola aj uhlíková stopa, keďže elektrická loď vyprodukovala o 99 % menej CO2. Zatiaľ čo konvenčná loď by vyprodukovala približne 1 785 kg CO2, elektrická loď Candela C-8 vyprodukovala len 17,4 kg, ak sa počíta elektrina zo štandardného energetického mixu vo Švédsku.

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej