Elektromobil Audi Q4 e-tron: dlhší dojazd, lepšia hospodárnosť, zvuk na želanie

Electrické vozidlá 26 Sep 2023 , by
Arval Slovakia

Tá teraz prešla rozsiahlou modernizáciou pre modelový rok 2024, ktorá okrem iného zahŕňa novo naladený podvozok, lepšiu spotrebu paliva, "charakterový zvuk" a rozšírenú štandardnú výbavu. Okrem optimalizovanej koncepcie pohonu a vyššieho nabíjacieho výkonu značka Audi rozšírila ponuku funkcií asistenčných systémov.

1

Voliteľný systém Active Lane Assist teraz podporuje aj zmenu jazdného pruhu. Zákazníci si môžu modernizované modely objednať od 26. septembra za ceny od 1 536 900,- s DPH, vrátane nabíjacej sady Kompakt a servisného balíka na 120 000 km/5 rokov. Rovnako ako pri všetkých modeloch Audi predávaných v Českej republike je štandardom predĺžená továrenská záruka na 4 roky / 120 000 km.

Do všetkých variantov Q4 e-tron sa montuje akumulátor s využiteľnou kapacitou 77 kWh (spolu 82 kWh). Vďaka optimalizovanému chemickému zloženiu článkov batérie sa zvýšil výkon pri nabíjaní jednosmerným prúdom. Batériový balík tak možno za ideálnych podmienok nabiť z desiatich na 80 % za približne 28 minút. Verzie quattro dosahujú pri nabíjaní jednosmerným prúdom maximálny výkon 175 kW, zatiaľ čo varianty s pohonom zadných kolies až 135 kW.Funkcia ochrany článkov batérie automaticky obmedzí nabíjanie na 80 %, čím predĺži životnosť akumulátora. Plánovač trasy e-tron uprednostňuje inteligentné plánovanie cesty a nabíjanie pomocou výkonných nabíjacích staníc HPC (High Power Charging).Ak vodič jazdí po navrhnutej trase, systém počas jazdy aktivuje funkciu, ktorá zabezpečí, aby mali články batérie optimálnu teplotu nabíjania, keď nové Audi Q4 e-tron dorazí k vybranej a uloženej nabíjacej stanici.

2

Ak vodič zvolil ako cieľovú stanicu vysokovýkonnú nabíjaciu stanicu HPC, aktivuje sa udržiavanie optimálnej teploty akumulátora, aby sa umožnilo čo najrýchlejšie nabíjanie. Prvýkrát v modelovom rade Audi Q4 e-tron sa optimálna teplota akumulátora udržiava aj po nabití. Systém riadenia prevádzkovej teploty pokračuje v chladení akumulátorového balíka, ak teplota prekročí pevne stanovenú hranicu, napríklad po jazde alebo nabíjaní.

Nový pohon s vyššou hospodárnosťou a vyšším výkonom

Vo všetkých verziách Audi Q4 e-tron - či už s pohonom zadných kolies alebo pohonom všetkých kolies quattro - pracuje na zadnej náprave synchrónny elektromotor s permanentným magnetom. V rámci modernizácie dostal modelový rad Audi Q4 e-tron úplne novo vyvinutý synchrónny elektromotor s permanentným magnetom, ktorý je úspornejší a výkonnejší.

3

Výsledkom je, že modernizované modely majú väčší dosah a vynikajúci výkon. Napríklad Audi Q4 Sportback 45 e-tron* dosahuje v jazdnom cykle WLTP dojazd až 562 km na jedno nabitie. Modely Audi Q4 45 e-tron a Audi Q4 Sportback 45 e-tron s pohonom zadných kolies poskytujú maximálny výkon 210 kW a zrýchľujú z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy. Štandardný šprint trvá modelom Audi Q4 45 e-tron quattro a Audi Q4 Sportback 45 e-tron quattro s maximálnym výkonom 210 kW 6,6 sekundy. Vrcholné varianty Audi Q4 55 e-tron quattro a Audi Q4 Sportback 55 e-tron quattro s maximálnym výkonom 250 kW zrýchlia z pokoja na stovku za 5,4 sekundy. Maximálna rýchlosť je teraz 180 km/h pre všetky varianty.

Optimalizovaný systém regulácie prevádzkovej teploty s energeticky úsporným chladením zvyšuje účinnosť nového elektromotora. Vďaka geometrii a usporiadaniu prevodov v prevodovke a špeciálne tvarovaným dielom, ktoré zabezpečujú prívod a rozvod oleja, nedochádza takmer k žiadnemu zvýšeniu teploty v hnacom ústrojenstve. Chladiaci systém zabezpečuje temperovanie oleja. Okrem toho je na vonkajšej strane statora umiestnený chladiaci plášť s kvapalinou.

Vylepšená odozva riadenia: podvozok s Audi DNA

Nové nastavenie podvozku je vyváženejšie. Vo všetkých troch podvozkoch - štandardnom a športovom podvozku, ako aj podvozku s elektronicky riadenými tlmičmi - boli špeciálne upravené charakteristiky riadenia a nastavenia tlmičov. Výsledkom je harmonická charakteristika vibrácií v kombinácii s citlivejším riadením a menším nakláňaním karosérie pri dynamických zmenách.
 

4

Športový podvozok znižuje svetlú výšku o 15 milimetrov. Nové nastavenie pružín, tlmičov a riadenia zabezpečuje pre Audi typické vyvážené, pevné jazdné vlastnosti a športové reakcie pri zmene smeru jazdy. Modely Audi Q4 e-tron reagujú bezprostrednejšie na pohyby volantu, čo prispieva k väčšej agilite a športovosti.

Novinka: asistent zmeny jazdného pruhu

Modelový rad Audi Q4 e-tron po prvýkrát ponúka voliteľnú funkciu asistovanej zmeny jazdného pruhu v kombinácii s aktívnym asistentom zmeny jazdného pruhu pri diaľničných rýchlostiach od 90 km/h. Táto funkcia je súčasťou asistenčných balíkov Pro a Safety Plus. Vodič ju môže aktivovať prostredníctvom MMI. Nový systém zobrazuje pomocou bielych šípok na združenom prístroji a na displeji rozšírenej reality, či a v akom smere je možné bezpečne zmeniť jazdný pruh. Ak vodič aktivuje zmenu jazdného pruhu zapnutím ukazovateľa smeru jazdy, systém aktívne prevezme riadenie. Ukazovateľ smeru jazdy potom vozidlo opäť vypne. Osoba za volantom však naďalej zostáva zodpovedná za riadenie. Údaje z radarových snímačov v zadnej časti vozidla umožňujú realizovať asistovanú zmenu smeru jazdy.

Novinkou štandardnej výbavy na českom trhu je adaptívny tempomat, ktorý sa špecializuje na riadenie vozidla v pozdĺžnom smere, zrýchľovanie a spomaľovanie s cieľom udržiavať bezpečný odstup od vozidla idúceho vpredu. Aktívny jazdný asistent rozširuje systém adaptívneho tempomatu o priečne riadenie a uľahčuje udržiavanie vozidla v strede jazdného pruhu malými zásahmi do riadenia. Funkcia bočného riadenia zostáva aktívna dovtedy, kým sa vodič čo i len nepatrne dotkne volantu s kapacitným senzorom systému, aby potvrdil svoju pozornosť.

Side assist monitoruje dopravnú situáciu za vozidlom a vedľa neho a upozorní vodiča, ak chce v kritickej situácii prejsť do susedného jazdného pruhu. Systém využíva aj informácie z radarových senzorov v zadnej časti vozidla.

Dôležité asistenčné systémy sú súčasťou štandardnej výbavy. Voliteľné systémy sú združené do asistenčných balíkov Pro a Safety Plus.

Rozšírená štandardná výbava a špeciálne edície

Audi MMI Navigation plus, Audi connect Navigation & Infotainment a plne digitálny prístrojový panel Audi virtual cockpit s uhlopriečkou 10,25 palca sú súčasťou štandardnej výbavy. Veko batožinového priestoru má teraz štandardne elektrické ovládanie a v kombinácii s voliteľným komfortným kľúčom reaguje na gestá vykonané pohybom nohy. Medzi ďalšie štandardné komfortné prvky patrí aj vyhrievanie sedadiel, cúvacia parkovacia kamera, adaptívny tempomat, predné a zadné parkovacie senzory

Audi rozširuje svoju širokú ponuku individuálnej výbavy o novú edíciu S line. Športový charakter vozidla umocňujú ochranné panely na podbehoch kolies a dverách v kontrastnej metalickej farbe Mythos Black, matné bronzové 21" disky kolies s dizajnom 5-lúčovej hviezdy do W, tmavo tónované kryty predných a zadných svetlometov Matrix LED a bronzová fólia na kruhoch Audi v kombinácii s lakom karosérie vo farbách Pebble Grey, Glacier White (metalický lak) alebo Mythos Black (metalický lak).

Vlastná akustická identita vďaka "charakterovému zvuku"

Modelový rad Audi Q4 e-tron je nezameniteľný nielen vizuálne a svojimi jazdnými vlastnosťami, ale teraz aj akusticky. Audi totiž modernizovanému modelovému radu kompaktných SUV na želanie dodáva vlastnú akustickú identitu.

Typický "charakterový zvuk" sa líši od ostatných elektrických modelov Audi, ale aj od elektrických modelov iných výrobcov a posilňuje emocionálne spojenie medzi vodičom a jeho Audi. Všetky varianty dávajú o sebe akusticky vedieť nielen pri nízkych rýchlostiach do 25 km/h, ale aj pri vyšších rýchlostiach, čo ešte viac zvyšuje bezpečnosť na cestách.

Digitálne generovaný zvuk znie počas jazdy z dvoch externých reproduktorov v zadnej časti a dvoch interných reproduktorov v zadných dverách. Tento systém je k dispozícii ako voliteľná výbava. Inovatívna zvuková kulisa sa mení v závislosti od zaťaženia a rýchlosti jazdy až po maximálnu rýchlosť. Nezameniteľný zvuk je ľahko rozpoznateľný a emocionálne vyjadruje progresívny charakter vozidla.

Voliteľná "vylepšená zvuková kulisa" je definovaná vonkajším zvukom, nie výlučne systémom infotainmentu alebo reproduktormi v interiéri. V prípade potreby je možné systém kedykoľvek deaktivovať v menu "Audi drive select". Do "charakteristického zvuku" je integrovaný zákonom vyžadovaný výstražný zvuk AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System). Systém AVAS je neustále aktívny a patrí do štandardnej výbavy. Zvuk vydávaný systémom infotainmentu zostáva nezmenený.

Modelový rad Audi Q4 e-tron sa vyrába v priekopníckom závode na výrobu elektromobilov Audi Brusel

Audi bude od konca roka vyrábať modelový rad Audi Q4 e-tron aj vo svojom bruselskom výrobnom závode, ktorý doplní výrobu v Cvikove. Audi reaguje na vysoký dopyt po tomto modeli zvýšením výrobnej kapacity.

Od decembra 2022 bude Audi v Bruseli vyrábať modely Audi Q8 e-tron a Audi Q8 Sportback e-tron. Od roku 2018 z bruselskej montážnej linky zišiel prvý sériový elektromobil značky so štyrmi kruhmi, Audi e-tron. Okrem toho bruselský výrobný závod zabezpečuje ako prvý na svete veľkosériovú výrobu v prémiovom segmente, ktorá je nezávisle certifikovaná ako CO2 neutrálna.

Audi bude postupne prechádzať na elektrické modely vo všetkých svojich výrobných závodoch. Po závodoch v Bruseli a Böllinger Höfen v závode Neckarsulm (Audi e-tron GT) začína závod v Ingolstadte zavádzať výrobu prvého modelu na novej platforme PPE (Premium Platform Electric).

Do konca desaťročia budú všetky výrobné závody Audi vyrábať aspoň jeden plne elektrický model. Cieľom všetkých výrobných závodov Audi je dosiahnuť do roku 2025 výrobu bez emisií CO2. Tento cieľ sa už podarilo dosiahnuť v Bruseli a Győri.

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej