Elektromobil Mercedes-Benz EQS má väčšiu batériu a ďalšie inovácie

Digitálne novinky 18 Apr 2024 , by
Arval Slovakia

Inovácie modelov EQE, EQE SUV, EQS a EQS SUV prebiehajú nezávisle od pravidelných aktualizácií a rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Automobilka reaguje na spätnú väzbu od zákazníkov priebežnými inováciami. V roku 2024 však dostáva EQS mimoriadne rozsiahlu sadu vylepšení. Vlajková loď medzi elektrickými modelmi značky prichádza s dojazdom predĺženým až o 82 kilometrov, s novou chrómovanou maskou a vzpriamenou trojcípou hviezdou na kapote a ešte väčším komfortom na zadných sedadlách.

1

Elektromobil Mercedes-Benz EQS sa pri uvedení na trh stal jedným z najlepších elektromobilov z hľadiska dojazdu. Teraz budú môcť zákazníci prejsť ešte viac kilometrov bez zastávky na nabíjanie. Vďaka zvýšenej kapacite trakčného akumulátora zo 108,4 na 118 kWh sa maximálny dojazd verzie EQS 450 4MATIC zvyšuje zo 717 až na 799 km. To znamená predĺženie dojazdu o viac ako 11 %.  Variant EQS 450+ s normovaným dojazdom 683 – 822 kilometrov dokonca môže prekonať hranicu 800 km. Súčasná verzia Mercedes-Benz EQS 450+ dokázala už v roku 2021 stanoviť niekoľko doteraz neprekonaných českých rekordov. Vozidlo v bežnej prevádzke ušlo 852,9 km na jedno nabitie. Výsledok bol overený a zapísaný do Českej databanky rekordov. V praxi dosiahnutá hodnota takmer 853 km je tak dôkazom, že predvídanou jazdou možno dosiahnuť aj lepší výsledok, ako koľko stanovuje predpis. Skutočná spotreba počas testu, zistená po dobití akumulátora naspäť na 100 % vrátane strát pri dobíjaní, bola 13,43 kWh/100 km.

2

Mercedes-Benz tiež zvýšil hmotnosť prívesov pre sedany EQS a EQE s pohonom všetkých kolies 4MATIC, a to zo 750 na 1 700 kilogramov. To znamená, že dosahujú podobnú úroveň ako varianty SUV. Novo tak môžu zákazníci zapojiť za elektromobil napríklad príves pre transport koní.

Nová maska ponúka avantgardný vzhľad v kombinácii s ikonickou vzpriamenou hviezdou Mercedes-Benz

Charakteristickým znakom plne elektrických vozňov od automobilky Mercedes-Benz je sýto čierny panel ako čelná maska, na ktorú plynulo nadväzujú svetlomety. Dizajnéri teraz túto špecifickú tvár EQS vylepšili: vrcholný model je štandardne vybavený novou chrómovanou maskou.

Zapustené a lesklé lamely vytvárajú elegantný kontrast k tmavo čiernemu pozadiu. Táto čelná maska je kombinovaná so vzpriamenou hviezdou na kapote a kombinuje avantgardný vzhľad vozidla s ikonickým symbolom značky Mercedes-Benz.

Neustále zlepšovanie komfortu pre cestujúcich vzadu

Modely EQS, ktoré sú vybavené voliteľnou Sadou Executive Plus pre zadné sedadlá s nastaviteľnými sedadlami, majú teraz pri sedadle vpravo vzadu špeciálnu šikmú opierku nôh. Je umiestnená medzi koľajnicami predného sedadla a znateľne zvyšuje komfort na zadných sedadlách, pretože umožňuje príjemne si oprieť chodidlá.

3

Tento najnovší doplnok je ďalším, no zďaleka nie jediným komfortným vylepšením Sady Executive Plus pre zadné sedadlá: sedadlo spolujazdca možno sklopiť dopredu a operadlo vzadu skloniť až v uhle 38 stupňov.

Tým je zabezpečené ešte viac priestoru pre cestujúcich. V príplatkovej výbave nechýba ani vyhrievanie sedadiel Plus a vyhrievanie krku a ramien vzadu, ako aj vzduchové nastavenie hĺbky sedu. Do zadnej časti predných sedadiel je teraz zabudovaný osvetlený ozdobný prvok.

Skutočnosť, že Mercedes-Benz v niekoľkých krokoch zvýšil komfort zadných cestujúcich v modeli EQS, sa týka aj Sady pre zadné sedadlá, ktorá je už dlhší čas súčasťou štandardnej výbavy. Operadlo možno stlačením tlačidla nastaviť v uhle od 27 ° do 36 °. Viacvrstvový vzhľad poťahov zdôrazňuje individuálny charakter sedadla. Ešte pohodlnejší posez prináša o 5 milimetrov silnejšie polstrovanie operadla.

Automatická zmena jazdného pruhu na dvojprúdových diaľniciach

S funkciou Automatickej zmeny jazdného pruhu (Automatic Lane Change – ALC) teraz Mercedes-Benz pristúpil k ďalšiemu vývoju inteligencie asistenčných systémov na úrovni 2 (SAE Level 2) v Európe. Automatická zmena jazdného pruhu ponúka pomoc na diaľniciach s dvoma konštrukčne oddelenými jazdnými pásmi a so stanoveným rýchlostným limitom do 140 km/h. V modeloch EQS je od modelovej premeny v roku 2024 inštalovaná z výroby.

4

Automatická zmena jazdného pruhu je súčasťou Aktívneho adaptívneho tempomat DISTRONIC a Aktívneho asistenta riadenia. Ak vpredu ide pomalšie vozidlo, môže auto v rýchlostiach 80 až 140 km / h sám začať zmenu jazdného pruhu. Ak radary detegujú dostatok miesta a rozpoznajú značenie jazdných pruhov, môže EQS pomalšie vozidlo predísť úplne samočinne. Predpokladom je diaľnica s rýchlostným limitom a minimálne dvoma jazdnými pruhmi a vybavenie vozidla navigáciou MBUX. Systém nevyžaduje žiadne reakcie od vodiča, zmena jazdného pruhu je automatická. Zodpovednosť za riadenie vozidla zostáva na vodičovi, zmeny jazdných pruhov je preto potrebné neustále sledovať. Automobilka už ponúka funkciu automatickej zmeny jazdného pruhu pre niektoré modelové rady v USA a Kanade.

Novinky roku 2024: vedeli ste, že …?

  • Z mnohých vylepšení prezentovaných v tejto tlačovej správe ťažia aj ostatné modely postavené na platforme EVA2 pre plne elektrické vozne vyššej strednej a luxusnej triedy, teda popri EQS aj EQE, EQE SUV a EQS SUV. Akumulátorom s optimalizovanou hustotou energie a vyšším dojazdom sú novo vybavené aj modely EQE SUV a EQS SUV. 
  • Modely EQS, EQS SUV a vrcholné verzie EQE a EQE SUV sú štandardne vybavené prístrojovou doskou MBUX Hyperscreen. Tá obsahuje tri displeje, ktoré na seba takmer spojito nadväzujú a vytvárajú naprieč interiérom pás obrazoviek široký vyše 141 centimetrov.
  • K štandardnej výbave všetkých plne elektrických modelov Mercedes-Benz patrí aj tepelné čerpadlo, ktoré zlepšuje klimatický komfort posádky a znižuje spotrebu energie. Odpadové teplo z elektrického pohonu (meniče elektrického prúdu a elektromotora) a vysokonapäťového akumulátora možno využiť na vyhrievanie interiéru. To zásadne znižuje potrebu aktivovať vyhrievanie a zvyšuje dojazd.
  • Tzv. odpojovacia jednotka (Disconnect Unit – DCU) pri modeloch EQE, EQE SUV, EQS a EQS SUV vybavených pohonom všetkých kolies 4MATIC automaticky odpája elektromotor na prednej náprave v závislosti od jazdnej situácie a požadovaného výkonu. Pri nízkej záťaži DCU prepne na jazdný režim 4× 2. Tým sa vyradí elektromotor a prevodové ústrojenstvo na prednej náprave a zvýši dojazd.
  • Úroveň rekuperácie modelu EQS bola zvýšená. Väčšie spomalenie (až 3 m/s2) znamená viac rekuperovanej energie a tým aj dlhší dojazd. Zlepšený je aj brzdový systém: vďaka upravenému brzdovému valcu ponúka vozidlo lepší pocit na pedále.
  • Priebežné vylepšenia boli vykonané aj pomocou technológie aktualizácií na diaľku (OTA). Patrí medzi ne napríklad zavedenie zvukového formátu Dolby Atmos, webová aplikácia YouTube a digitálny sprievodca na cesty.
  • Majitelia vozidiel EQS a EQS SUV môžu na staniciach IONITY čerpať elektrinu rok zadarmo po aktivácii tarify IONITY Unlimited v rámci Mercedes me Charge. Táto sieť obsahuje viac ako 1,5 milióna nabíjacích bodov od viac ako 1 300 poskytovateľov na celom svete, čo z nej v súčasnosti robí jednu z najväčších verejných dobíjacích sietí na svete. V Európe je aktuálne k dispozícii 688 428 nabíjacích bodov siete Mercedes me Charge, z toho 4 835 nabíjacích bodov v Česku.
  • V druhej polovici roka 2024 otvorí Mercedes-Benz dva úplne nové segmenty medzi elektromobilmi. Ikonická Trieda G sa predstaví v plne elektrickej verzii a s unikátnou technikou, ktorá je tejto offroadovej legende vlastná. O bezkonkurenčnom potenciáli Mercedes-Benz G 580 s technológiou EQ v teréne, danom práve unikátnym elektrickým pohonom, mnohé naznačuje prvé zverejnené video. Vrcholom luxusu a prvým luxusným SUV svojho druhu bude už čoskoro aj v Európe a Česku predstavený Mercedes-Maybach EQS SUV.
  • Známe technologické označenie EQ je spoločným menovateľom všetkých plne elektrických a plug-in hybridných modelov Mercedes-Benz. Mercedes-AMG rozlišuje označenie HYBRID pre výkonné a športové plug-in hybridy s konvenčnou koncepciou. Označenie E PERFORMANCE je vyhradené pre vrcholné superšportové plug-in hybridy od Mercedes-AMG, ktoré vďaka technike prenesenej z motoršportu a takzvanej hybridnej architektúre P3 so spaľovacím motorom vpredu a kompaktnou elektrickou pohonnou jednotkou Electric Drive Unit s vysokovýkonným elektromotorom a dvojstupňovou prevodovkou na zadnej náprave ponúka absolútne ojedinelé jazdné výkony. Súčasťou tejto technológie inšpirovanej vo formule 1 je aj ľahký akumulátor AMG High Performance Battery s cylindrickými článkami a priamym chladením, ktoré aj pri vysokej záťaži na pretekárskom okruhu umožňuje neustále rýchle vybíjanie a nabíjanie pre maximálny výkon.

Elektrifikácia v plnom prúde: Mercedes-Benz odhaľuje plány s novými platformami

Mercedes-Benz pokračuje v naplnení prísľubu luxusnej značky: vyrábať najžiadanejšie automobily na svete. Automobilka sa aj naďalej sústredí na prechod do úplne elektrickej éry a súčasne si zachováva flexibilitu širokého modelového portfólia s rôznymi typmi pohonov.

Tempo transformácie bude určovať dopyt zákazníkov a podmienky na trhu. Spoločnosť plánuje vyjsť v ústrety rôznym potrebám zákazníkov, či už ide o plne elektrické pohonné ústrojenstvo alebo elektrifikovaný spaľovací motor, a to až do priebehu 30. rokov 21. storočia. Už teraz však značka ponúka komplexné portfólio plne elektrických modelov vybavených najmodernejšími technológiami.

Spoločnosť upravuje a pripravuje výrobné závody a sieť tak, aby uspokojila dopyt a zároveň bola pripravená na prechod do plne elektrickej éry. Mercedes-Benz očakáva, že vlastná sieť vysokorýchlostných dobíjacích staníc uľahčí prechod k elektromobilite. Rozširuje tiež výrobu trakčných akumulátorov a v roku 2024 plánuje otvorenie špecializovaného závodu na recykláciu batérií pre udržateľné uzavretie slučky životného cyklu akumulátorov.

Úplne nová „electric-first“ architektúra MMA, ktorá bude uvedená na trh v roku 2025, je ďalším krokom do elektrickej budúcnosti značky Mercedes-Benz. Výhradne plne elektrické platformy budú nasledovať: MB.EA pre hlavné modelové rady značky Mercedes-Benz, AMG.EA pre vysokovýkonné a športové vozidlá Mercedes-AMG a VAN.EA pre úžitkové modely, ale aj všestranné luxusné vozidlá formátu Triedy V. Tým značka Mercedes-Benz ponúkne svojim zákazníkom plne elektrické alternatívy pre každý model.

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej