Elektromobily v zime: jednoduché opatrenia môžu zabrániť zníženiu dojazdu

Užitočné tipy 5 Dec 2023 , by
Arval Slovakia

Elektrické vozidlá sa už úspešne používajú v logistickom sektore. Okrem výhod lokálne bezemisnej prevádzky, bezhlučnosti a nižších prevádzkových nákladov prináša ich používanie aj množstvo výziev. Jednou z nich je zníženie dojazdu v chladných zimných mesiacoch. 

Logistický a technologický start-up Bevy.city, ktorý prevádzkuje flotilu takmer stovky elektrických vozidiel, vypočítal, že pri teplotách okolo -3 až -5 °C sa dojazd ich elektrických vozidiel bez akýchkoľvek dodatočných opatrení znižuje o 24 % a pri nižších teplotách od -5 do -10 °C až o 37 %. Dôvodom je okrem zahrievania vozidla počas jazdy aj zvýšená potreba zahrievania batérie, zvýšený odpor pri jazde v dôsledku snehu alebo mokrej vozovky a zhoršenie plynulosti premávky.

"Zimná prevádzka elektrických vozidiel má svoje špecifiká, ktoré treba zohľadniť a prispôsobiť plánovanie tak, aby sa predišlo prevádzkovým problémom," hovorí Ladislav Janckulík, zakladateľ logistického a technologického startupu Bevy.city.

"Vysoké straty dojazdu sa môžu vyskytnúť hneď na začiatku trasy v dôsledku rýchleho zahriatia vozidla a rozmrazovania okien. Podobne môže mať veľmi negatívny vplyv na dojazd aj zahrievanie počas nakladania a vykladania. Dojazd vozidiel, ktoré dnes používame, sa pohybuje od 140 km do 190 km. Zníženie o štvrtinu pri teplotách až -3 stupne Celzia je veľkou komplikáciou, ktorú však možno pri správnom plánovaní veľmi úspešne minimalizovať," dodáva Janckulík.

Existuje niekoľko opatrení, ktoré možno prijať na zvýšenie dojazdu elektrických vozidiel v zimnej prevádzke. Vyhrievanie vozidla pred jazdou môže zvýšiť dojazd až o 8 %. V logistických prevádzkach má veľký zmysel aj doplnková výbava v podobe vyhrievaných sedadiel a volantov. To má nižšiu spotrebu ako samotné vykurovanie a zabezpečuje rýchlejšie zahriatie kuriérov, ktorí pri doručovaní zásielok často zosadajú.

To znamená úsporu dojazdu približne 4 %. Okrem uvedeného je potrebné počas zimných mesiacov upraviť plánovanie trasy, nabíjanie a dĺžku pracovných blokov. Celkovo možno správnym plánovaním znížiť vplyv nízkych teplôt na dojazd elektrických vozidiel o 9 - 14 %.

1

"Extrémne nízke teploty počas minulej zimy boli pre nás zaťažkávacou skúškou, keďže sme spoznávali limity elektromobility. Prispôsobením nášho plánovania sme dokázali minimalizovať negatívne vplyvy počasia a aj v najchladnejšom týždni sa dojazd našich vozidiel znížil.
Poznatky z minulej zimy nám umožnili lepšie sa pripraviť na tú nadchádzajúcu, preto verím, že tento rok budeme v boji s nízkymi teplotami ešte úspešnejší," sumarizuje Ladislav Janckulík.

Bevy.city je unikátny český start-up v oblasti logistiky a súvisiacich technológií. Je jedinou doručovateľskou spoločnosťou na českom trhu, ktorá na prepravu zásielok využíva výlučne elektromobily. Špecializuje sa na B2B zákazníkov, ktorým flexibilne pomáha zvyšovať kapacitu počas doručovacích špičiek. Bevy.city v súčasnosti pôsobí v Prahe a ďalších krajských mestách a medzi jej zákazníkov patria Rohlík.cz, Zásilkovna, Scuk, Liftago, NutritionPro, Yes Krabičky a Sfood.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej