europsky tyzden

Európsky týždeň mobility

Zaujímavosti 16 Sep 2022 , by
Arval Slovakia

etm

EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY 

je vlajková kampaň Európskej komisie, ktorá sa každoročne koná v termíne 16. – 22. septembra. Kampaň je ideálnou príležitosťou pre samosprávy, inštitúcie, organizácie, školy a pod. otestovať nové formy čistej mobility, zhodnotiť súčasné dopravné návyky a výzvy a pokročiť smerom k udržateľnejšej mobilite. Témou aktuálneho ročníka kampane je LEPŠIA DOSTUPNOSŤ, mottom CESTUJME ZODPOVEDNE.

Cieľom kampane je zvyšovanie povedomia o udržateľnej mestskej mobilite. Podporuje zmenu správania v prospech aktívnej mobility, verejnej dopravy a iných čistých, inteligentných dopravných riešení. Na Slovensku koordinuje program kampane na národnej úrovni Slovenská agentúra životného prostredia.

Zodpovedné cestovanie

Vysadnúť v mestách z áut a začať používať inú formu dopravy je úplne jednoduché. Môžeme sa začať presúvať peši, na bicykli či verejnou dopravou. Každý, kto vysadne z auta tým získa, ale získame tým aj my všetci.

Pri pohybe pešo, na bicykli či verejnou dopravou sa vyhneme dopravným zápcham. Pri električkách je to jednoznačné. Pri cestovaní autobusmi či trolejbusmi to platí najmä tam, kde majú svoje vlastné pruhy. Tam, kde ich zdieľajú s autami, autá dopravu, samozrejme, spomaľujú. Keby sme všetci naraz vysadli z áut, zápchy by zmizli úplne.

Kto nejazdí autom, nemusí sa stresovať, či nájde voľné miesto na parkovanie. Keď počúvam koľko zbytočných starostí s tým šoféri zažívajú, neprestávam sa diviť, prečo vlastne používajú autá. Príznačné je, keď ohovárajú vlastne samých seba: „Všetci chodia autom, preto sa nedá zaparkovať!“. No, veď áno.

Ak nejazdíte po meste autom, ste slobodnejší. Nie ste viazaní na miesto, kde ste auto zaparkovali, nemusíte sa k nemu vracať, pohyb za vlastnými cieľmi je plynulejší a bez obmedzení. Netreba myslieť na logistiku týkajúcu sa auta. Navyše, nešoféri si môžu kedykoľvek dať pohár vína či piva. Samozrejme, ak im to spoločenská situácia dovoľuje.

Každý, kto sa presúva aktívne – peši alebo na bicykli – si zabezpečuje aj dávku prirodzeného pohybu. Je to prospešné zvlášť pre našu populáciu, v ktorej približne štvrtina dospelých ľudí trpí obezitou a ďalšia tretina nadváhou. V detskej populácii sú čísla tiež alarmujúce – až štvrtina detí trpí nadváhou či obezitou! Preto vykročiť za svojimi povinnosťami či zábavou peši alebo na bicykli či kolobežke je niekoľkonásobne užitočné. Zároveň je peší pohyb po svojom okolí skvelým spôsobom, ako svoje blízke okolie spoznávať a získať k nemu vzťah. Väčší záujem majú ľudia o to, čo dobre poznajú.

Úroveň verejnej dopravy síce ešte nie je tam, kde je v iných metropolách, ktoré by nám mohli ísť príkladom, napríklad v blízkej Viedni, ale neustále sa zlepšuje. Mne osobne sa najviac na cestovaní verejnou dopravou páči, že tým, že nemusím šoférovať, šetrím čas. V električke, trolejbuse či autobuse si prečítam „noviny“, povybavujem súkromnú korešpondenciu, dohodnem si všetky súkromné záležitosti a aktivity, prečítam súkromné emaily, prebrowsujem sociálne siete. Čokoľvek, čo nestíham inokedy cez deň.

Takisto je skvelé, že cestujúci sa môžu za jedno euro denne rozvážať slobodne celý deň po celej Bratislave s neobmedzeným množstvom prestupov. Stačí si kúpiť 30 dňovú električenku. Pri tých s dlhšou platnosťou to vychádza ešte výhodnejšie. Niektorí kandidáti na primátora teraz sľubujú, že vrátia 15 minútový lístok za 70 centov. Ten, kto sa vozí občas, tomu je jedno, či za jednu jazdu občas zaplatí 70 alebo 90 centov. A ten, kto sa vozí často, ušetrí viac, ak si kúpi spomínanú električenku. Touto cestou by sa motivácia obyvateľov Bratislavy mala uberať.

Hlavnou témou je „Lepšia dostupnosť“ zvyšovanie povedomia o udržateľnej mestskej mobilite a podpora zmeny správania v prospech aktívnej mobility, verejnej dopravy a iných čistých, inteligentných dopravných riešení, ktoré prispievajú k zlepšeniu kvality ovzdušia a vytvoreniu príjemnejších miest pre život a prácu.

Európsky týždeň mobility v Bratislave

Deň otvorených dverí v DPB

Dopravný podnik Bratislava počas dňa otvorených dverí v sobotu 18. 9. 2021 od 10:00 do 16:00 priblíži verejnosti fungovanie podniku, záujemkyne a záujemcovia si budú môcť prezrieť vozidlá, ich výpravu či údržbu, ako aj priestory depa. Pripravená je prehliadka dvadsiatich vozidiel z flotily DPB a desiatich historických vozidiel, ktoré podnik vypravuje pri špeciálnych príležitostiach. Okrem toho sa budú môcť návštevníci oboznámiť s fungovaním depa prostredníctvom komentovanej jazdy Cabrio busom. Záujemcovia o prácu v dopravnom podniku budú môcť priamo v stane DPB využiť aj prítomnosť zamestnancov personálneho oddelenia. Program doplnia aktivity pre deti, ako aj rozhovory o mobilite, ktorých účastníčkou bude aj námestníčka primátora Tatiana Kratochvílová, ktorá vystúpi v diskusii spolu s predsedom DPB Martinom Rybanským krátko po poludní na tému - MHD ako udržateľný spôsob prepravy.

Areál vozovne bude pre verejnosť otvorený z Vajnorskej a Bojnickej ulice. V súvislosti s platnými protipandemickými nariadeniami DPB zabezpečí regulovaný vstup návštevníkov a zároveň ich vyzýva na dodržiavanie hygienických opatrení.

Vylepšenie MHD

Heslom Európskeho týždňa mobility je „Buďme zdraví, cestujme ekologicky“ a dlhodobým cieľom mesta je podporovať obyvateľky a obyvateľov vo využívaní ekologických foriem dopravy, ktoré chráni nielen životné prostredie, ale prospieva aj nášmu zdraviu. Aj preto pripravujeme ďalšie zlepšenie mestskej hromadnej dopravy, o ktorom budeme spolu s Dopravným podnikom Bratislava informovať počas Európskeho týždňa mobility a ktorým chceme urobiť MHD pre cestujúcich ešte príťažlivejšou a prístupnejšou.

Práve Európsky týždeň mobility dáva mestám priestor skúšať nové spôsoby, ako priblížiť ekologickú dopravu svojim obyvateľkám a obyvateľom. Mesto Bratislava využilo v roku 2019 túto príležitosť na pilotnú skúšku zavedenia ročného predplatného lístka na mestskú hromadnú dopravu za 199 eur. Veľký záujem cestujúcich, ako aj následné spracovanie dát ukázalo, že takýto lístok je možné zaviesť natrvalo, čo sa nám podarilo a celoročnú električenku o 25% lacnejšiu oproti pôvodnej sume si môžu cestujúci zakúpiť od júla tohto roku.

Zvýhodnený lístok na žltý bajk

Mestský bikesharing Slovnaft BAjk v spolupráci s mestom a Bratislavskou integrovanou dopravou zlepšuje dostupnosť žltých bajkov vďaka novým zvýhodneným predplatným lístkom. Majiteľom ročných predplatných cestovných lístkov platných v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji a taktiež majiteľom ročných lístkov zakúpených v DPB na platobné karty poskytne Slovnaft BAjk zľavu na ročné predplatné služby bikesharing. Ročný klasik lístok si tak užívatelia môžu kúpiť za zvýhodnenú cenu 19,20€. Za túto zníženú cenu si predplatné na Slovnaft BAjk doteraz mohli zakúpiť len študenti a učitelia.

Zlacnený lístok je dostupný na stránke slovnaftbajk.sk. Pre potvrdenie zľavy je pred zaplatením potrebné vložiť platné číslo svojho ročného predplatného cestovného lístka. Zľava platí pri nákupe ročného klasik lístka, ktorý umožňuje neobmedzený počet jázd trvajúcich do 30 minút.

„Obľúbený Slovnaft BAjk považujem za bezpečnú, efektívnu a ekologickú formu dopravy v našom meste, a preto jej skvalitnenie vnímam ako veľké pozitívum pre nás všetkých. Verím, že verným zákazníkom tým urobíme radosť, a tým, ktorí zatiaľ nemali možnosť službu využiť, sa viac priblížime,“ povedala námestníčka primátora Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Pre zvýšenie komfortu užívateľov sa služba v tomto roku rozširuje do nových mestských častí: Karlovej Vsi a Podunajských Biskupíc, a v pláne je aj zahustenie existujúcej siete dokovacích staníc. Počas letnej sezóny Slovnaft BAjk inštaloval dve nové dokovacie stanice pri obchodnom centre OC VIVO, dve stanice v Karlovej Vsi a jednu stanicu v Podunajských Biskupiciach! V súčasnosti je služba dostupná v šiestich mestských častiach: Staré mesto, Nové Mesto, Petržalka, Ružinov, Rača, Vrakuňa. Počas vrcholu sezóny majú užívatelia v uliciach k dispozícii každý deň nasadených 500 až 650 bicyklov.

Cyklojazda

V Bratislave sa bude počas Európskeho týždňa mobility 18.9. konať aj cyklojazda cez mosty so začiatkom o 17:30 na Tyršovom nábreží pri priestoroch Cyklokuchyne. Táto cyklojazda je vhodná aj pre rodiny s deťmi a bude v doprovode mestskej polície.

Európsky týždeň mobility v Banskej Bystrici

16.9. 2022

Udeľovanie cien víťazom za kampaň – „Do práce na bicykli“

Banská Bystrica obsadila v tomto roku spomedzi 105 samospráv 30. miesto s celkovým počtom 42 689 najazdených kilometrov a 13 229 kg ušetreného oxidu uhličitého, ďakujeme všetkým zúčastneným! Diplomy a ceny sa odovzdajú víťazom v nasledovných kategóriách: Najlepší zamestnávateľ, Najlepší tím (jazdy), Najlepší tím (km), Najlepší jednotlivec (km), Najlepší jednotlivec (jazdy).

17.9. – 18.9. 2022

Cyklobus zadarmo

V spolupráci s OOCR bude počas kampane ETM 2022 Váš obľúbený cyklobus premávať počas soboty a nedele pre všetkých záujemcov zadarmo. Cyklobus premáva z Banskej Bystrice do obľúbených lokalít od 14. mája do 25. septembra cez víkendy a sviatky.

Cyklobus nepremáva v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok. Aktuálne informácie nájdete na FB Central Slovakia.

18.9. 2022

Zážitky na bicykli

Jedinečné cyklopotulky pre všetkých záujemcov od kláštora Uršulíniek k rodovým sídlam Radvanskovcov. Netradičné potulky k netradičným miestam. Štart: 14.00 hod., Námestie SNP – Mariánsky stĺp

19.9. 2022

Súťaž – „Kto z koho“

LEPŠIA DOSTUPNOSŤ a ZODPOVEDNÉ CESTOVANIE: „Poďte sa s nami pozrieť, ktorý dopravný prostriedok sa počas reálnej premávky v našom meste dopraví ako prvý do cieľa. Vyhrá najekologickejší?“

Cieľom súťaže je zábavnou formou ukázať a motivovať obyvateľov mesta využívať na bezpečné cestovanie po meste iné spôsoby dopravy ako automobilovú dopravu, správať sa ekologickejšie a prispievať aj týmto spôsobom k plánu udržateľnej mobility mesta. Zároveň chceme obyvateľom mesta ukázať, že využívanie iných foriem dopravy môže byť pre nich výhodnejšie z hľadiska lepšej dostupnosti, šetrenia času aj nákladov.

Súťaž je určená pre vopred určeného šoféra motorového vozidla, cyklistu a kolobežkára, ktorí odštartujú spoločne v bode A  a do bodu B sa presunú najlepšou možnou dostupnou a bezpečnou trasou na základe svojho dopravného prostriedku. Súťaž bude následne vyhodnotená na základe dosiahnutých parametrov – čas trvania trasy a následne vyhodnotené poradie dopravných prostriedkov a ich plusov a mínusov.

Výsledkom súťaže okrem vyššie spomenutých parametrov bude pútavé video dokumentujúce zúčastnených súťažiacich:)

 20.9. 2022

Dopravná výchova pre deti Základnej školy

Tento rok si žiaci Základnej školy Trieda SNP 20 za účasti Mestskej polície osvoja základné zručnosti, vedomosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách. Veríme, že dopravná výchova žiakov zaujme a budúci rok si je výchovu zopakujeme na inej základnej škole.

21.9.2022

Plán udržateľnej mobility – verejná diskusia

Obyvatelia Banskej Bystrice a aj ľudia z okolitých obcí môžu vyjadriť svoje podnety a pripomienky 21.9. 2022 o 16.00 hod. v Cikkerovej sieni na Radnici, Námestie SNP 1.

Prezentácia e-bajkov

Príď si vyskúšať jazdu na e-bajku a zisti viac o novinkách zo sveta e-bajkov! Stretneme sa pred Radnicou v čase od 10.00 hod. do 16.00 hod..

 22.9. 2022

Najlepšie vyzdobený  alebo najobľúbenejší ekologický dopravný prostriedok

Deti materských škôl v pôsobnosti Mesta Banská Bystrica sme oslovili s možnosťou zapojiť sa do Európskeho týždňa mobility 2022 a v rámci svojich aktivít vyzdobiť s deťmi ekologický dopravný prostriedok alebo s deťmi nakresliť ich obľúbený ekologický dopravný prostriedok. Fotky a maľby malých umelcov budú vystavené v priestoroch MsÚ.

Európsky týždeň mobility v Košiciach

Mesto podporuje využívanie ekologickej dopravy

Mesto sa chce v rámci tohtoročného týždňa mobility zamerať na dlhodobejšie ciele a projekty, ktoré pretrvajú a budú slúžiť obyvateľom aj po skončení kampane ETM. Pôjde najmä o aktivity a opatrenia, ktoré zostanú v meste aj po skončení týždňa mobility, so zameraním na zvýšenie bezpečnosti pešej a cyklistickej dopravy, motiváciu k využívaniu MHD, bicyklov či kolobežiek na každodennú prepravu v rámci mesta.

„Tento rok sme sa rozhodli využiť Európsky týždeň mobility na odprezentovanie dlhodobých aktivít, ktoré mesto realizuje s cieľom podporiť ekologickú dopravu, znižovať emisie a zlepšovať život v našom meste. Dlhodobo investuje obrovské finančné prostriedky do opráv zanedbaných chodníkov a ciest, rekonštrukcií a budovania cyklotrás a ďalších noviniek, ktoré zlepšujú bezpečnosť a komfort pre všetkých účastníkov cestnej premávky v našom meste. Veľkým prínosom pre skvalitnenie dopravy bude aj aktualizácia Stratégie rozvoja dopravy a dopravných stavieb, ktorú nedávno prijalo Mestské zastupiteľstvo,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček.

Na Mäsiarskej pribudnú spomaľovacie vankúše

Jedným z dlhodobých opatrení, ktorý prinesie väčší komfort motoristom aj cyklistom pri jazde mestom, je výmena dvoch spomaľovacích prahov na Mäsiarskej ulici za spomaľovacie vankúše. Autá po nich prechádzajú len jedným kolesom, čím sa znižuje opotrebenie nápravy a aj hlučnosť. Toto riešenie zároveň umožňuje plynulejší prejazd na bicykloch. Osadenie spomaľovacích vankúšov je naplánované v priebehu budúceho týždňa. Do budúcnosti je v pláne aj výmena spomaľovacích prahov za spomaľovacie vankúše v celom historickom centre mesta.

Ďalšou aktivitou v rámci tohtoročnej kampane je sprístupnenie dát verejnosti zo sčítača cyklistov, ktorý je umiestnený na križovatke Komenského – Letná, a ich zverejnenie na open data portáli mesta. Mesto zároveň plánuje osadiť štyri nové sčítače pre cyklistickú aj automobilovú dopravu v lokalitách Trieda SNP – Ružínska a Južná trieda – Košťova.

Cyklisti sa môžu tešiť aj na pripravovanú každomesačnú udalosť CriticalMass, ktorá bude tento mesiac v znamení osvetlenia bicyklov počas veľkej nočnej cyklojazdy mestom Košice.

V druhej polovici septembra sa môžeme tešiť na viaceré zaujímavé akcie

Sprievodné akcie sa tento rok nebudú konať iba počas konania ETM, ale aj v nasledujúcich týždňoch. V piatok 23. septembra sa uskutočnia náučné cyklo-orientačné preteky AlleyCat, počas ktorých budú fanúšikovia jazdy na dvoch kolesách spoznávať lokality spojené s históriou košickej mestskej hromadnej dopravy (MHD). Štart je o 17.00 hod. pri Historickej radnici na Hlavnej, cieľ bude v Ovečke KE.CY kiosku (Košické cyklotraily) v Čermeli.

Do kampane sa okrem mesta pridáva aj Košický samosprávny kraj a Integrovaný dopravný systém (IDS) Východ. Už tradične sa do sprievodných aktivít zapojí aj Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), ktorý v sobotu 24. septembra organizuje Dopravácky deň na Aničke s historickými vozidlami, kde si prídu na svoje návštevníci všetkých vekových kategórií. DPMK zároveň odporúča využiť na presun na túto udalosť rodinný hodinový cestovný lístok pre jednu až dve dospelé osoby a maximálne šesť detí v cene 1 euro.

DPMK chce zároveň pri príležitosti týždňa mobility upriamiť pozornosť aj na výhodnú cenu ročného cestovného lístka na MHD. Cestujúci si ho môžu od začiatku tohto roka kúpiť za výhodnú cenu 199 eur oproti pôvodným 242 eurám. Jeho platnosť sa dá v prípade potreby pozastaviť na 30 dní, počas ktorých ho cestujúci nebude využívať a jeho platnosť sa následne predĺži o rovnaký čas.

Čítať ďalej Zobraziť menej