FOCUS - novinky zo sveta

Digitálne novinky 12 Oct 2023 , by
Arval Slovakia

Volvo znižuje svoju uhlíkovú stopu

volvo

Každoročne sa na kontajnerových lodiach cez svetové oceány prepravia desiatky tisíc kontajnerov s výrobným materiálom určeným pre továrne spoločnosti Volvo Cars. Odteraz sa väčšina týchto námorných ciest uskutočňuje na obnoviteľné palivo namiesto tradičných fosílnych palív. Ako prvý svetový výrobca automobilov, ktorý oznámil takúto zmenu, dosiahne Volvo okamžité zníženie   emisií   fosílnych   CO2 z medzikontinentálnej námornej prepravy o 55 000 ton za rok. Vďaka obnoviteľnému palivu sa emisie CO2 znížia najmenej o 84 % v porovnaní s fosílnym palivom. Toto zníženie zodpovedá emisiám CO2 z plne naloženého nákladného automobilu, ktoré by vyprodukoval po oboplávaní celej zemegule po rovníku približne 1200 krát.

585

V jubilejnom desiatom kampane Do práce na bicykli sa dosiahla úspora 585 ton CO2. Postaralo sa o to 1 355 zamest- návateľov a 4 251 tímov, ktoré sa do kampane zapojili. Súťažiaci spoločne najazdili na bicykloch celkovo 1 876 320 kilometrov.

JLR a štyri značky

jaguar

Spoločnosť Jaguar Land Rover začiatkom júna predstavila svoju novú firemnú identitu v rámci prechodu na organizáciu House of Brands (Dom značiek) pod skratkou JLR. Nová identita má cieľ odstrániť nejednoznačnosti a zvýrazniť jedinečné DNA každej zo značiek JLR – Range Rover, Defender, Discovery a Jaguar. Na sociálnych sieťach zmena identity rezonovala predovšetkým v súvislosti s názvom Land Rover. To ako skutočne? Túto značku chcú opustiť? Predstavitelia JLR priaznivcov offroadovej legendy vzápätí upokojili. Značka Land Rover zostane kľúčovou súčasťou DNA spoločnosti JLR. Táto svetoznáma značka pripomínajúca bohaté dedičstvo zostane prítomná ako označenie na vozidlách, a zároveň na webových stránkach, či sociálnych sieťach. 

Zbohom, Fiesta!

V piatok 7. júla bola po 47 rokoch ukončená výroba Fordu Fiesta. Za takmer polstoročie ich bolo vyrobených 18 miliónov. Koniec obľúbeného auta   je   v   súlade s elektrifikáciou automobilky. Podľa Davida Leggetta, analytika Global Data, v roku 2025 zmizne z európskych showroomov aj Focus.

Počet nabíjacích bodov na Slovensku rastie

nabij

Podľa aktuálnych údajov Slovenskej asociácie pre elektromobilitu bolo ku koncu júna na Slovensku v prevádzke 1660 nabíjacích bodov. V druhom štvrťroku ich pribudlo 84. Najviac nabíjacích bodov (21 %) je v Bratislavskom kraji.

60 000 000

Za prvých šesť mesiacov tohto roku predala Národná diaľničná spoločnosť 2,3 milióna elektronických diaľničných známok v celkovej hodnote takmer 60 miliónov eur. Najväčší záujem bol o známky s najkratšou, 10-dennou platnosťou. Ich podiel na celkovom predaji dosiahol 53 percent, čo predstavuje 1,3 milióna kusov. Na druhom mieste sú 365-dňové elektronické známky v počte 620 000. Oba typy zaznamenali nárast predaja – v prípade 10-dňovej o 15 percent a pri 365-dňovej o 4 percentá. Predaj ďalších dvoch typov známok poklesol. Pri 30-dňovej o približne 3 percentá na 218 000 kusov a pri ročnej s danou platnosťou od 1. januára do 31. januára nasledujúceho roka sa predaje znížili o 27 percent na 260 000

Poštári majú 118 nových dodávok

Slovenská pošta má vozidlový park v počte 1719 motorových vozidiel, z toho 21 elektromobilov a 205 vozidiel na CNG. Najnovšie zaradí pošta do prevádzky 118 nových dodávkových vozidiel do 3,5 tony, z čoho je 37 elektromobilov Peugeot Expert Furgon Premium Electric L3H1 s dojazdom na jedno nabitie až 215 kilometrov. Popritom pošta novo zadovážila 25 vozidiel Iveco Daily, 53 áut Peugeot Boxer Furgon vo vyhotovení L2H2 a 3 kusy L4H2 s väčšou nákladnou plochou. „K nákupu ekologických áut sme sa rozhodli pre splnenie zelenej kvóty, čiže pre potrebu určitého počtu elektromobilov vo fleete. Ale v neposlednom rade aj pre snahu Slovenskej pošty prispieť ku znižovaniu emisií vypúšťaných do ovzdušia,“ uviedol Ľubomír Mindek, generálny riaditeľ pošty.

Duesmann skončil v čele Audi

audi

Markus Duesmann nastúpil do vedenia automobilky Audi pred tromi rokmi. A hoci mal v čele ingolstadtskej značky kontrakt do konca roku 2025, skončil. Jeho pôsobenie v prémio- vej automobilke neprinieslo nič z očakávaného. A navyše, často sa sám dostal pod paľbu kritiky, keď svojimi vyjadreniami nie vždy bojoval za vozidlá so štyrmi kruhmi na kapote. Mnohokrát sa dočkal kritiky médií. Napríklad vlani v novembri ho kritizoval magazín Focus za jeho vyjadrenie v rozhovore pre Süddeutsche Zeitung, v ktorom okrem iného uviedol: Aby sme sa v Nemecku lepšie naladili na vlnu sporenia, ktorú nutne potrebujeme, mohli by sme opäť zaviesť dni bez áut, ako to bolo v sedemdesiatych rokoch.“ Pre šéfa automo- bilky, ktorá oproti svojej konkurencii v podobe BMW a Mercedes-Benz stráca, dosť smelé slová. Na čele Audi ho od septembra nahradil Gernot Döllner (na snímke). Döllner vyštudoval strojné inžinierstvo. V roku 1993 nastúpil ako doktorand do spoločnosti Volks- wagen a následne zastával rad manažérskych funkcií v spoločnosti Porsche AG, okrem iného ako vedúci oddelenia vývoja konceptov a vedúci modelového radu Panamera. Od roku 2021 do- zeral na produktovú a koncernovú stratégiu koncernu Volkswagen.

Elektromobily prvý raz prekonali diesle

Automobily na elektrický pohon v júni v Európskej únii (EU) získali prvý raz v histórii väčší podiel na trhu (15,1 %), než automobily s naftovými motormi (13,4 %). Elektromobily sa tak zaradili za prvé benzínové autá (36,3 %) a druhé hybridy (24,3 %). Vyplýva to z údajov Európskej asociácie výrobcov automobilov (ACEA). Plug-in hybridným vozidlám patrila s podielom 7,9 % piata priečka. Zvyšné 3 % trhu pripadli na ostatné pohony. V júni bolo v EÚ novo zaregistrovaných milión automobilov, čo predstavuje medziročný nárast o 17,8 %. Z toho elektromobilov bolo 152 252. Na Slovensku podľa štatistiky ACEA bolo novo zaregistrovaných 8371 automobilov (+4,3 %), z čoho elektromobilov bolo 230, čiže medziročne viac o 75,6 %.

Za celý prvý polrok dosiahol v EÚ počet nových registrácií zhruba 5,4 milióna automobilov (+ 17,9 %), čo dokazuje, že sa európsky automobilový priemysel spamätáva z komplikácií v dodávkach komponentov spôsobených pandémiou. Počet elektromobilov novo registrovaných v období od januára do júna dosiahol 703 586 kusov (+53,8 %). Na Slovensku v prvom polroku vzrástol počet registrácií medziročne o 13,8 % na 45 457 áut, z čoho bolo 1086 elektromobilov, čo je v porovnaní s tým istým obdobím roku 2022 o 63,6 % viac.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej