leto2023_fok

FOCUS - Novinky zo sveta motorizmu

Digitálne novinky 27 Jun 2023 , by
Arval Slovakia

SLOVENSKO SPOLUORGANIZÁTOROM SVETOVÉHO CESTNÉHO KONGRESU

1

Na začiatku októbra sa v Prahe uskutoční 27. ročník Svetového cestného kongresu. Vrcholné stretnutie ministrov dopravy, staviteľov ciest, zástupcov samospráv, výskumných pracovníkov a celého radu ďalších odborníkov bude od 2. do 6. októbra hostiť Kongresové centrum. Slovensko je spoluorganizátorom. Medzi hlavnými témami kongresu budú správa ciest, mobilita, odolná infraštruktúra, bezpečnosť a udržateľnosť a ďalšie. „V rámci programu kongresu budú prezentované výsledky práce 24 komisií a pracovných skupín PIARC a prebehne aj množstvo špecializovaných seminárov a workshopov zameraných na zásadné témy súčasnosti i budúcnosti, ako aj veľká výstava, na ktorej sa predstavia cestné správy, výrobcovia a dodávatelia zariadení a služieb, poradcovia a ďalšie organizácie spojené s cestami,“ spresnil Nazir Alli, prezident Svetovej cestnej asociácie.

VYSKÚŠAJTE SI TESTY

2

Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky spoločne s partnermi zo Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškôl pripravilo špeciálne internetové stránky, na ktorých si záujemcovia o vodičský preukaz môžu bezplatne vyskúšať nové testy v autoškolách. Testy sú rozdelené podľa jednotlivých skupín. Web je dostupný okrem slovenčiny aj v angličtine a v maďarčine. Naskenujte QR kód a preverte svoje znalosti.

Opel za päť rokov? Len na elektrinu

Nemecká automobilka Opel oznámila významnú investíciu do svojej továrne v Eisenachu. Do rozšírenia výrobnej linky o nový elektromobil investuje až 130 miliónov eur. Novým čisto elektrickým modelom má byť nástupca súčasného modelu Grandland. Meno chystanej novinky automobilka zatiaľ udržuje v tajnosti. Už dnes je jasné, že z Eisenachu bude novinka vychádzať v druhej polovici budúceho roka. Do roku 2028 plánuje Opel vyrábať iba elektromobily. Nemecká automobilka má teraz v ponuke elektrické varianty Corsy a Mokky. A zanedlho dorazí populárna Astra. Nástupca Grandlandu teda nebude prvým batériovo poháňaným elektromobilom. Jedno prvenstvo mu však nikto nevezme. Bude totiž postavený na novej platforme určenej pre novú generáciu elektromobilov koncernu Stellantis, kam Opel patrí.

3

Slovenské zastúpenie automobilky Škoda Auto vzniklo len štyri mesiace po rozdelení Československa v roku 1993. Tento rok tak
Škoda Auto Slovensko oslavuje 30. narodeniny. Za tri dekády spoločnosť na trh dodala 626 059 škodoviek. Suverénne najobľúbenejším modelom je Fabia uvedená na trh v roku 1999. Jej celkové predaje na Slovensku dosiahli do marca tohto roka až 212 172 kusov.

4

Webasto pre Volkswagen

5

Nemecká spoločnosť Webasto bude v Lozorne kompletizovať batériové systémy pre luxusné automobily. Zistili to Hospodárske noviny. Produkcia v novom závode v okrese Malacky sa má začať v budúcom roku a má smerovať do bratislavskej továrne Volkswagenu.

6

Peugeot 2008 v novom šate

7

Bestseller Peugeotu v segmente SUV triedy B prichádza v novej podobe. Peugeot 2008 bude k dispozícii so všetkými motorizáciami od benzínových cez naftové, úplne elektrický a v budúcom roku dorazí aj nový hybrid. Peugeot bol uvedený na trh koncom roka 2019 a vyrobilo sa ho takmer 700 000 kusov. Pokiaľ ide o predaje SUV segmentu B v Európe, vždy mu patrili popredné priečky. V roku 2021 dokonca obsadil prvé miesto. Na úspechu tohto modelu sa podieľa aj elektrická verzia e-2008, ktorá bola od roku 2019 s viac ako 75000 vyrobenými kusmi priekopníkom elektromobility vo svojom segmente. „Peugeot s novým modelom 2008 naďalej posilňuje svoju technologickú identitu a dravý charakter. Jedným z kľúčových prvkov práce dizajnérov je koncepcia prednej časti vozidla, ktorej zásadným rysom je podpis v tvare troch pazúrov. Je tým zvýraznený prepracovaný osobitý štýl, vďaka ktorému je toto SUV také úspešné na všetkých trhoch, aj posun nového Peugeotu 2008 do kategórie luxusných vozidiel,“ uviedol Matthias Hossann, šéfdizajnér značky

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej