abb

Firmy ABB a Scania testujú rekordnú megawattovú nabíjačku

Digitálne novinky 23 May 2023 , by
Arval Slovakia

Spoločnosť Scania úspešne nainštalovala a otestovala pilotnú verziu megawattového nabíjacieho systému MCS od ABB E-mobility. Predstavuje to ďalší míľnik vo vývoji efektívneho a vysoko výkonného riešenia nabíjania pre ťažké nákladné vozidlá. Nová technológia skráti čas potrebný na nabitie ťažkého nákladného vozidla na polovicu.

Cieľom oboch spoločností je vytvoriť podmienky pre bezemisnú dopravu budúcnosti a už teraz udávajú smer vývoja technológií zajtrajška. Vývoj riešení na rýchle nabíjanie elektrických úžitkových vozidiel s dlhým dojazdom je nevyhnutným krokom na zvýšenie predaja.

Prvé skúšky, ktoré majú preukázať technickú použiteľnosť nabíjania vysokým prúdom, predstavujú dôležitý prvý krok k budúcemu MCS ABB E-mobility. Výsledkom bude postupné zavádzanie vysokovýkonných nabíjacích staníc, ktoré budú pracovať pri vysokých nabíjacích prúdoch: od 1500 A až po hornú hranicu systému MCS, 3000 A. Ide o štandard nabíjania, do ktorého spoločnosti Scania a ABB E-mobility investujú a ktorý spoločne vyvíjajú s medzinárodnou neziskovou organizáciou CharIN (konečný štandard MCS sa očakáva v roku 2024).

Technológia MCS je kľúčová pre elektrické diaľkové nákladné vozidlá Scania, kde je čas jazdy a odpočinku regulovaný zákonom. Vozidlo môže jazdiť maximálne 4,5 hodiny, potom musí vodič absolvovať 45-minútovú prestávku a počas nej musí nákladné vozidlo doplniť dostatok energie na ďalších 4,5 hodiny prevádzky. Vzhľadom na kapacitu batérií je nevyhnutné rýchle a výkonné nabíjanie.

"Zaznamenávame rastúci dopyt po elektrickej doprave a naším cieľom je, aby do roku 2030 bolo 50 % všetkých vozidiel, ktoré predáme za rok, elektrických. Dosiahnutie tohto cieľa si bude vyžadovať infraštruktúru a systém MCS je v tomto smere kľúčový," hovorí Fredrik Allard, riaditeľ pre e-mobilitu spoločnosti Scania.

Chris Nordh, globálny riaditeľ pre vozový park a tranzit v ABB E-mobility, povedal: "Sme radi, že môžeme spolupracovať so spoločnosťou Scania na tomto prelomovom pilotnom projekte, ktorý bude precedensom a predstavuje jeden zo spôsobov, ako môžu výrobcovia vozidiel a dodávatelia nabíjacích staníc spoločne nadviazať partnerstvo. Efektívne prepájame rôzne technológie s cieľom vytvoriť skvelý systém pre koncových používateľov. Pilotný test je veľmi vzrušujúcim momentom a tešíme sa na ďalšie míľniky, ktoré nás čakajú, keď budeme spoločne postupovať pri vývoji kvalitného, spoľahlivého a príjemného nabíjania pre koncových používateľov."

Nákladné vozidlá Scania pre regionálnu diaľkovú dopravu budú môcť byť vybavené novým štandardom nabíjania. Spoločnosť ABB E-Mobility predstaví novú generáciu svojej technológie MCS koncom roka 2024 alebo začiatkom roka 2025.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej