Honda oznámila 7 elektromobilov novej generácie a obrovské investície

Zaujímavosti 4 Jun 2024 , by
Arval Slovakia

Honda dnes predstavila svoje plány na nasledujúcich 10 rokov, v rámci ktorých spoločnosť investuje približne 59 miliárd EUR, predovšetkým do elektromobility, vertikálnej integrácie a softvéru. A tiež oznamuje novú generáciu elektrických vozidiel.

Honda na úvod uvádza, že elektrický pohon je najefektívnejším riešením pre vozidlá, ako sú motocykle a automobily. A jej skôr stanovený cieľ predávať do roku 2040 len elektrické vozidlá na batérie a palivové články zostáva nezmenený.

Japonci tiež oznámili vytvorenie vertikálne integrovaného hodnotového reťazca pre elektrické vozidlá. Zameria sa predovšetkým na batérie. Cieľom je zabezpečiť dostatok cenovo konkurencieschopných batérií pre 2 milióny elektrických vozidiel ročne do roku 2030. A k zníženiu nákladov na batérie má prispieť aj zavedenie zariadenia „giga press“, ktorého priekopníkom je spoločnosť Tesla. Honda ich však chce využiť pri výrobe puzdier na batérie.

Nové elektromobily

Honda tiež oznamuje 7 nových globálnych elektromobilov z tzv. série 0. Až v roku 2026 sa však dočkáme základného SUV, stredne veľkého SUV a futuristického sedanu. Veľké trojmiestne SUV má nasledovať v roku 2027. Kompaktné SUV o rok neskôr a malé SUV v roku 2029. A kompaktný sedan doplní modelový rad v roku 2030.

1

Honda pripravuje aj 4 nové mini elektrické vozidlá pre vybrané regióny. Konkrétne pre Čínu Honda do roku 2027 oznámila 8 nových miestnych elektrických modelov.

2 3

Investície

Počas nasledujúcich 10 rokov plánuje Honda investovať do rozvoja svojho podnikania približne 59 miliárd eur. 11,8 miliardy eur bude vynaložených na výskum a vývoj softvérovo definovaných vozidiel. Rovnaká suma bude vynaložená na vytvorenie komplexných hodnotových reťazcov pre elektrické vozidlá.

Do výrobného sektora bude investovaných 17,8 mld. eur, vrátane nových tovární na elektromobily novej generácie, elektrifikácie motocyklov, vývoja nových elektrických vozidiel alebo závodov na tlakové liatie. A ďalších 17,8 mld. eur sa použije na pokrytie výdavkov súvisiacich s rozvojom spoločnosti.

4

 

Čítať ďalej Zobraziť menej