Jaskyne slovensko

KAM ZA JASKYŇAMI NA SLOVENSKU?

Užitočné tipy 30 Aug 2022 , by
Arval Slovakia

1.DEMÄNOVSKÁ JASKYŇA SLOBODY

Najznámejšia a najnavštevovanejšia jaskyňa Slovenska  sa nachádza uprostred Demänovskej doliny na severnom úpätí Nízkych Tatier. Je súčasťou najdlhšieho jaskynného systému na území Slovenska, ktorý sa  nielen vďaka svojim rozmerom stal národnou prírodnou pamiatkou. Jaskyňu zdobí unikátna kvapľová  výzdoba, ktorá ju zaraďuje medzi najkrajšie v Európe. Návštevníkom k dispozícii dve prehliadkové trasy.  Dlhý okruh meria 2 150 metrov a jeho prehliadka trvá  100 minút. Tradičný okruh prejdete za hodinu a jeho  dĺžka je 1 150 metrov. Medzi najzaujímavejšie úkazy, ktoré môžete obdivovať, patrí napríklad nevysychavý  vodopád padajúci zo stropu, tzv. večný dážď.

demanovska

2.JASKYŇA DOMICA

Ďalším obľúbeným výletným cieľom je jaskyňa  Domica v juhozápadnej časti Slovenského krasu.  Jaskyňa je súčasťou rozsiahleho jaskynného systé- mu, ktorý zasahuje až do Maďarska. Na Slovensku  si môžete prehliadnuť len štvrtinu jej plochy. Vďaka  kvapľovej zdobe s množstvom stalagmitov a stalaktitov si jaskyňa vyslúžila zápis do Zoznamu svetového  dedičstva UNESCO. Okrem klasického prehliadkového okruhu sa zvoliť i okruh s plavbou po podzemných vodách. Pripravte sa  tak na nezabudnuteľný zážitok, pri ktorom prebrázdite  podzemné priestory na loďke po toku s mytologickým názvom Styx.

domica

3.GOMBASECKÁ JASKYŇA

Aj táto kvapľová kráska si vyslúžila miesto v Zozname  svetového dedičstva UNESCO. Nájdeme ju me-  dzi Rožňavou a Plešivcom v Slovenskom krase. Návštevníkov lákajú predovšetkým tzv. tenké sintro brčká, dosahujúce dĺžku až tri metre. V niektorých  miestach sú brčká tak blízko pri sebe, že vytvárajú  dojem kamenného dažďa. Ich sfarbenie závisí od kombinácie oxidov mangánu a železa. Ďalším lákadlom kvaple rôznych tvarov a farieb. Nájdeme tu napríklad Sieň Hirošima, ktorá si svoj názov vyslúžila pre  stalagnát pripomínajúci atómový hríb. Za pozornosť  rozhodne stojí i Mramorová sieň, ktorej kužeľovité stalagmity pripomínajú mraveniská z tropických krajín. V jaskyni mimoriadne priaznivé mikroklimatické pomery. Preto sa od roku 1968 využívala pri liečbe prevažne respiračných ochorení.

gombasecka

4.DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA

Táto jaskyňa, ktorú nájdeme v Slovenskom raji, sa pýši hneď niekoľkými superlatívmi. Vďaka svojej dĺžke (1 232 metrov) a hĺbke  (112 metrov) patrí medzi najväčšie ľadové jaskyne na svete. Zároveň  je najnižšie položenou ľadovcovou jaskyňou na svete. Chlad sa  v nej udržuje pre jedinečný tvar, ktorý od vchodu klesá. V jej vnútri  sa tak udržuje vzduch s teplotou pod bodom mrazu počas celého roka a unikátna ľadová výzdoba sa nemení. Môžete si tu prezrieť  napríklad mohutné ľadové vodopády a stĺpy vo Veľkej sieni, kde hrúbka ľadu miestami dosahuje 25 metrov. K zaujímavostiam tejto jaskyne patrí, že v roku 1882 sa stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Uhorsku. do roku 1946 bola  verejnosti sprístupnená i na korčuľovanie počas leta a dokonca tu v lete trénoval aj známy československý krasokorčuliar Karol Divín.

dobsinska

5.OCHTINSKÁ ARAGONITOVÁ JASKYŇA

Ďalšou jaskyňou, ktorú nájdeme na Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO, je Ochtinská aragonitová jaskyňa v Slovenskom rudohorí. Patrí do trojice unikátnych aragonitových jaskýň na svete  a v Európe je jediná svojho druhu! Dve ďalšie nájdeme v ďalekom Mexiku a v Argentíne. V Ochtinskej aragonitovej jaskyni sa nachádza 230 metrov verejne sprístupnených chodieb s aragonitovou zdobou v obličkovitej, ihlicovitej či špirálovitej forme. Medzi najstaršie  miestne aragonity patrí 138 tisíc rokov stará obličkovitá generácia, ktorá vznikla pôsobením atmosférických vôd v kryštalických vápencoch. Vrcholom prehliadky je návšteva siene s názvom Mliečna dráha, ktorej strop pokrývajú biele trsy aragonitu, žiariace vo svetle  lámp ako hviezdy na nočnej oblohe.

aragonitova

6.DEMÄNOVSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA

Medzi najstaršie známe európske jaskyne patrí Demänovská  jaskyňa, ktorá sa nachádza na severe Demänovskej doliny. Priamo k jej vchodu vedie náučná cestička. Návštevníci môžu obdivovať zdobu z kvapľov, ľadovcových stĺpov, vodopádov i prízemného ľadu. Podľa jeho hrúbky speleológovia odhadujú, že sa miestna ľadová  výplň vytvorila pred 400 500 rokmi. V jaskyni žije desať druhov  netopierov a v minulosti ju obývali aj jaskynné medvede. Obrovské kosti prehistorického zvieraťa pripisovali vydesení návštevníci  drakom, a tak mala jaskyňa v minulosti i názov „Dračia jaskyňa“.

demanvoska_ladova

 

 

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej