Kia a Hyundai pracujú na novej generácii senzorov pre robotické autá

Zaujímavosti 5 Mar 2024 , by
Arval Slovakia

Spoločnosti Kia, Hyundai Motor a KAIST založia "Spoločné výskumné laboratórium HMG-KAIST pre vývoj integrovaných senzorov LiDAR", ktoré bude sídliť v ústredí KAIST v kórejskom meste Daejeon a bude vyvíjať senzory LiDAR pre pokročilé autonómne vozidlá.

Cieľom spoločného výskumného laboratória bude vyvinúť vysoko výkonné a kompaktné integrované senzory a nové technológie detekcie signálov, ktoré sú nevyhnutnosťou na čoraz konkurenčnejšom trhu autonómneho riadenia.

Integrované senzory budú využívať technológiu výroby polovodičov na rozšírenie rozsahu funkcií, zmenšenie veľkosti systému LiDAR v porovnaní s konvenčnými riešeniami a zabezpečenie nákladovej konkurencieschopnosti prostredníctvom hromadnej výroby s využitím polovodičových výrobných procesov.

Súčasné senzory LiDAR merajú vzdialenosť k objektom vysielaním svetelného signálu a meraním času medzi vyslaním a vrátením odrazeného signálu. Nová generácia technológie detekcie signálu nazývaná FMCW (frekvenčne modulovaná spojitá vlna) však zisťuje vzdialenosť vysielaním svetelných vĺn s premenlivou frekvenciou a analýzou frekvenčného posunu odrazeného svetla.

V porovnaní s existujúcimi metódami má táto technológia nižšiu hladinu šumu, umožňuje určiť relatívnu rýchlosť objektov a eliminuje rušenie vonkajšími zdrojmi svetla (napr. slnečným žiarením), a preto je výhodnejšia najmä v nepriaznivých klimatických podmienkach.

V spoločnom výskumnom laboratóriu bude pracovať približne 30 výskumníkov vrátane výskumného tímu "Inštitútu pre rozvoj pokročilých technológií" spoločnosti Kia-Hyundai a niekoľkých profesorov KAIST (Sang-Hyeon Kim, Sangsik Kim, Wanyeong Jung a Hamza Kurt) zo Školy elektrotechniky KAIST; laboratórium má fungovať štyri roky do roku 2028.

KAIST bude zodpovedať za špecifické činnosti výskumného tímu, ako je vývoj kremíkových fotoelektrických integrovaných komponentov pre systémy LiDAR, príprava vysokorýchlostných a vysokovýkonných integrovaných obvodov pre systémy LiDAR a optimalizácia a overovanie systémov LiDAR.

Spoločnosti Kia a Hyundai Motor budú spolu s HNGV (špecializovaný inštitút pre spoluprácu priemyslu a akademickej obce) dohliadať na prevádzku spoločného výskumného laboratória a zároveň poskytovať podporu, ako je monitorovanie technologických trendov, odporúčanie smerov výskumu, identifikácia kľúčových myšlienok a odporúčanie technológií a expertov na posilnenie výskumného potenciálu.

Čítať ďalej Zobraziť menej