OL

Koronakríza mení trh s operatívnym leasingom: firmy nechcú nové autá, radšej predlžujú kontrakty

Spoločnosť 14 Apr 2021 , by
ARVAL

Postarala sa o to pandémia spojená s ochorením COVID-19. „Firmy sa aj naďalej nachádzajú vo veľkej neistote. Keďže nevedia, ako sa na ich pôsobení ešte podpíše koronakríza a s ňou spojené vládne opatrenia, prípadne, ako dlho ešte potrvajú, odkladajú nákupy nových áut. Namiesto toho s nami predlžujú zmluvy a ponechávajú si vozidlá, ktorým už mal skončiť lízing,“ vyhlásil Michal Duška, obchodný riaditeľ Arval Slovakia. Ide o spoločnosť, ktorá sa radí medzi najvýznamnejšie na trhu, a ktorá svoje služby ponúka ako kľúčovým podnikom nášho hospodárstva, tak aj menším podnikateľom.

Kým ešte pred koronakrízou boli v operatívnom lízingu najžiadanejšie 4-ročné zmluvy, dnes si ich podnikatelia predlžujú o ďalší rok či dva. „Takýmto spôsobom sme v uplynulých týždňoch predĺžili zhruba 50 percent končiacich kontraktov, čo predstavuje približne 700 klientov – veľkých aj menších podnikov,“ upresňuje Michal Duška. Predlžovanie stávajúcich kontraktov však nie je jedinou zmenou, ktorú dnes firmy pôsobiace v operatívnom leasingu riešia. Tou ďalšou je zvýšený dopyt o releasing. Teda keď sa poskytovateľovi operatívneho leasingu vráti auto od zákazníka, a to ponúkne inému klientovi. „Pred pandémiou nebol relízing témou, dnes sa to ale mení a my riešime desiatky dopytov,“ vraví obchodný riaditeľ Arval Slovakia Michal Duška.

V biznise s operatívnym leasingom sa tiež zvyšuje záujem klientov o strednodobý prenájom vozidiel – Mid Term Rental. Ide o produkt, ktorý v týchto náročných časoch, kým sa situácia vyjasní, odporúča aj samotný Arval Slovakia. „Po skončení zmluvy sa firmy budú vedieť neskôr rozumnejšie rozhodnúť, či vozidlo aj naďalej potrebujú a flexibilne prejdú na dlhodobý prenájom alebo nám auto vrátia,“ objasňuje Michal Duška. Pri strednodobom prenájme si klient volí iba kategóriu vozidla. Auto má okamžite k dispozícii a môže ho flexibilne využívať od jedného až po 24 mesiacov. „Momentálne máme dostatočnú skladovú zásobu takýchto vozidiel pre prípady, kedy by naši klienti, ako aj potenciálni noví zákazníci potrebovali práve takéto okamžité a flexibilné riešenie. Zároveň je toto riešenie ekonomickejšie, ako požičanie si vozidla z krátkodobej požičovne,“ tvrdí Michal Duška.

Faktom je, že operatívny leasing je z pohľadu leasingových produktov jedným z najflexibilnejších, preto je vhodný takmer do každej situácie a podmienok na trhu. Klientom poskytuje väčší rozsah služieb a zároveň aj viac možností pri zmene kontraktu. „V čase krízy, ako je napríklad aj súčasná spôsobená pandémiou koronavírusu, si klienti vedia kontrakt vhodnejšie prispôsobiť aktuálnej situácií. Dopad krízy na ich podnikanie by tak v tomto prípade mohol byť menší,“ uzatvára Michal Duška.

Čítať ďalej Zobraziť menej