Len ďalší z radu elektromobilov? Nie! Hyundai Nexo

Electrické vozidlá 17 Oct 2023 , by
Arval Slovakia

Seď sa na Slovensku druhá generácia Hyundai Nexo zatiaľ  nepredáva,  je dobré si  toto  auto  predstaviť.  Doba, keď sa aj u nás začnú vyskytovať sta- nice na vodík, sa totiž blíži. Podľa plánu má byť ku koncu roka 2030 v prevádzke 25 plniacich staníc. Uvidíme - vláda schválila Národnú vodíkovú stratégiu, na ktorej sa podieľala Národná vodíková asociácia Slovenska. Tak snáď nezostane len pri plánoch. 

1

Nespornou výhodou vodíkových automobilov (Fuell Cell Vehicle – FCEV) je ich ekologická stránka a rýchlosť plnenia vodíkom – zopár minút. Rovnako ako batériové elektromobily neprodukujú CO2. Skleníkové plyny tak vznikajú len pri ich výrobe či preprave, ale aj toto bude v budúcnosti vyriešené. A keď k tomu ešte pridáme vodík vyrobený pomocou elektrolýzy, namiesto z fosílnych palív, ekologická maturita bude s vyznamenaním. FCEV pri prevádzke produkujú ako odpad len vodu a navyše majú schopnosť čistiť okolitý vzduch. Jednoducho povedané, konkrétne Hyudai Nexo je taká čistička vzduchu na kolesách.

2

Proti zakúpeniu vodíkového auta hovorí ich obstarávacia cena. Tá je napríklad v Česku v prípade výbavy Style Premium v prepočte 83 200 € a v Rakúsku sa pohybuje tiež okolo 80 000 €. Treba ale dodať, že takéto vozidlo je už v štandarde vybavené takmer kompletnou výbavou a len za málo vecí sa pripláca. V Česku v podstate len za metalické lakovanie. Pokročilé asistenčné systémy vrátane diaľkovo ovládaného par- kovania, vyhrievané sedadlá vpredu i vzadu, raz ročne aktualizácia mapových podkladov v navigácii po dobu desiatich rokov a mnoho ďal- šieho, za čo si pri iných vozidlách musíte priplatiť.

3

Hyundai Nexo je plnohodnotným automobilom, ktorý by bol na našich cestách rozhodne prínosom. Len si naň budeme musieť ešte chvíľku počkať.

4

Typ motora: synchrónny elektromotor s permanentným magnetom

Maximálny výkon: 120 kW/162 k

Objem batožinového priestoru: 461/1466 l

Maximálna rýchlosť: 177 km/hod

Maximálny dojazd: až 666 km

Spotreba vodíka kombinovaná: 0,96 kg/100 km

Emisie CO2: 0 g/km

Čítať ďalej Zobraziť menej