malebne kysuce

MALEBNÉ KYSUCE

Zaujímavosti 1 Aug 2023 , by
Arval Slovakia

Región Kysuce zahŕňa 34 obcí a štyri mestá. Mnohé z nich stále zachovávajú tradície a folklórne prvky, a ponúkajú tak návštevníkom po celý rok rôzne akcie. Jednou z týchto obcí je Oščadnica, kde sa nachádza aj známe lyžiarske stredisko. Lyžovanie však nie je jediná aktivita, pre ktorú turisti do Oščadnice prichádzajú. Hlavným cieľom výletov je totiž kostol a kalvária, ktorú miestni postavili na dôkaz vďačnosti za to, že počas bojov, ktoré sa v obci odohrávali počas jedného mesiaca v roku 1945, nedošlo k stratám na životoch. K prípravám stavby došlo už v roku 1946, ale samotná stavba začala o rok neskôr. Kalvária je dielom architekta Antona Medrického, ktorý pripravil projekt, a Rudolfa Štensa, ktorý sa postaral o samotnú stavbu. Každoročne sa v polovici augusta koná púť na kalváriu spojená s oščadnickými hodmi, ktoré majú tradíciu už viac ako 200 rokov. Samotný kostol bol rovnako ako kalvária vybudovaný po roku 1945 na žiadosť oščadnických veriacich. Pred kostolom sa vynímajú tri veľké drevené kríže, z ktorých prostredný je najvyšší.

STARÁ BYSTRICA

Ďalším turisticky významným cieľom je obec Stará Bystrica. V jej centre sa nachádza slovenský orloj. Ide o drevenú sochu patrónky Slovenska Madonu. Orloj bol dokončený v roku 2009 a jeho srdcom tvorí takzvaný astroláb, teda ciferník s astrono- mickými údajmi. Tento astroláb je špeciálne navrhnutý pre zemepisnú polohu Starej Bystrice. Orloja zdobí aj šesť bronzových plastík významných historických osobností Slovenska. Sú nimi knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Okrem týchto plastík, umiestnených vo výklenkoch, sa na orloji nachádza sedem sôch slovenských apoštolov. Tieto sochy sú vytesané z dreva a drapéria je zhotovená zo slovenského kameňa – z ryolitu.

RADOĽA

Medzi najstaršie kultúrne pamiatky Kouckého regiónu patrí kaštieľ Radoľa. Táto zachovaná renesančná stavba predstavuje súdobé zemianske bývanie. Kaštieľ disponuje tradičnými renesančnými prvkami, ako sú plastické naklonené rímsy či pôvodná renesančná omietka. V kaštieli sa nachádza niekoľko expozícií, ktoré rozprávajú o histórii regiónu. Sú to napríklad Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek. Táto expozícia na podklade archeologických exponátov dokumentuje prvé stopy po ľudskej činnosti a najstaršie osídlenie kysuckej oblasti. Nachádza sa tu aj expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach, ktorej cieľom je predstaviť dejiny dvoch najstarších miest tejto oblasti – Kysuckého Nového Mesta a Čadce. Uvidíte tu obývacia spálňu z Kysuckého Nového Mesta z konca 19. storočia, spálňu a jedáleň, kde veľká časť nábytku pochádza z dielne majstra Mládeneka z Čadce. Nechýba ani odkaz na cyrilometodskú tradíciu, ktorá zachytáva prelomové obdobie vývoja kresťanstva na našom území. Poslednou stálou expozíciou je Svet alchymistu.

2

Srdcom orloja v Starej Bystrici je ciferník s astronomickými údajmi

 

PRE ŠPORTOVCOV

LYŽIARSKE STREDISKO SNOWPARADISE, VEĽKÁ RAČA

Lyžiarsky areál Veľká Rača patrí medzi najväčšie na Slovensku. Nájdete tu 16 zjazdoviek, zastúpené sú žltá, modrá, červená i čierna. K dispozícii sú štyri vleky a tri lanovky. Nechýba ani večerné lyžovanie, snowpark, pohyblivý koberec, lyžiarska škola a požičovňa a servis lyžiarskeho vybavenia. Okrem toho je v tomto lyžiarskom areáli možné prevádzkovať skialpinizmus, ktorý sa na Slovensku teší stále väčšej popularite. V stredisku sú vytýčené tri výstupové trasy s celkovou dĺžkou približne 4 300 metrov. V areáli je k dispozícii aj požičovňa skialpinistického vybavenia. Stredisko ponúka i netradičnú zábavu

– adrenalínovú jazdu na snežných rolbách počas úpravy lyžiarskych tratí.

NÁUČNÝ CHODNÍK VEĽKÁ RAČA

Náučný chodník vhodný pre peších je možné prejsť celoročne, pokiaľ nie sú práve mimoriadne nepriaznivé podmienky. Meria o niečo málo viac ako sedem kilometrov. Prejsť sa dá približne za štyri hodiny. Táto trasa vedie čiastočne po zelenej turistickej značke, ktorá vedie až na vrchol Veľkej Rače. Chodník začína v mieste Oščadnica-Dedovka. Počas cesty narazíte na šesť informačných tabúľ, ktoré informujú nielen o histórii tohto územia, ale aj o miestnych lesoch a pôde

PRE DETI

BOBOVÁ DRÁHA

Bobová dráha v stredisku Veľká Rača je výnimočná tým, že pri vhod- ných poveternostných podmienkach funguje celoročne, teda aj v zime. Táto dráha je najdlhšia na Slovenku, meria 1 300 metrov a v závislosti od zvolenej rýchlosti sa čas jazdy pohybuje od 7 až do 10 minút. Maximálna dosiahnuteľná rýchlosť je 40 km/h. Vozíky sú konštruované tak, že sa do nich bez problémov zmestia dve dospelé osoby, a tak nie je problém sprevádzať menšie dieťa. 

DETSKÉ ZÁBAVNÉ CENTRUM

V obci čadca je celoročne otvorené detské zábavné centrum Kinderco. Deti tu nájdu veľa rôznych hračiek a atrakcií, ako šmýkačky, kolotoče, ale aj skákací hrad. Okrem toho sa tu organizujú rôzne tvorivé dielne či workshopy. Občerstvenie zabezpečuje kaviareň priamo v areáli zábavného centra. 

1

Čítať ďalej Zobraziť menej