Mercedes-AMG E 53 Hybrid 4MATIC+; výkonný plug-in hybrid

Bezpečnosť 14 Mar 2024 , by
Arval Slovakia

  • Kombinácia 3,0-litrového šesťvalcového motora a elektromotora, systémový výkon 430 kW
  • Hybridné pohonné ústrojenstvo spája vysoký výkon, jazdnú dynamiku a prevádzkovú účinnosť
  • Jazda na čisto elektrický pohon až do vzdialenosti viac ako 100 km

Po modeli GLE 53 HYBRID 4MATIC+ ďalší plug-in hybridný model od Mercedes-AMG s dlhým elektrickým dojazdom
Kombinácia 3,0-litrového radového šesťvalcového motora a trvalo budeného synchrónneho elektromotora poskytuje maximálny systémový výkon 430 kW a v režime RACE START dokonca 450 kW s maximálnym systémovým krútiacim momentom 750 Nm. Tomu zodpovedá aj dynamika: zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy (sedan s funkciou RACE START ako súčasť voliteľného balíka AMG DYNAMIC PLUS). Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 280 km/h (sedan s voliteľnou sadou AMG Driver). Výhradne na elektrický pohon je možné dosiahnuť rýchlosť až 140 km/h.

1

Kvôli úspore miesta je 120 kW elektromotor integrovaný do prevodovky AMG SPEEDSHIFT TCT 9G. Vysoký výkon tejto pohonnej jednotky sa dosahuje vďaka technológii trvalo budeného vnútorného synchrónneho rotora. Maximálny krútiaci moment elektromotora 480 Nm je k dispozícii už od prvých otáčok a zabezpečuje vysokú agilitu už počas rozjazdu.

400 V trakčná batéria má celkovú kapacitu 28,6 kWh a je umiestnená vzadu pod podlahou batožinového priestoru. Využiteľná kapacita je 21,22 kWh, keďže časť energie je vždy v rezerve na podporu zrýchlenia, a tým aj vysoko dynamickej jazdy. Aj napriek tomu vysokonapäťová batéria umožňuje elektrický dojazd viac ako 100 km.

2

Na nabíjanie striedavým prúdom je vo vozidle nabíjačka s výkonom 11 kW. Okrem toho je na požiadanie k dispozícii 60 kW rýchlonabíjačka DC na palube. Tá umožňuje dobitie z 10 % na 80 % kapacity za približne 20 minút. Kapacita rekuperácie energie dosahuje až 120 kW.

Keď je zvolený režim jazdy DAuto, systém automaticky upravuje účinnosť rekuperácie v závislosti od dopravnej situácie. Vodič môže ovplyvniť úroveň rekuperácie v troch úrovniach pomocou pádiel pod volantom. V režime D- je možné vozidlo ovládať "jedným pedálom": ak vodič dá nohu z plynu, rekuperácia spomalí vozidlo do takej miery, že brzdový pedál zvyčajne nie je potrebný.

Základom pohonného ústrojenstva je osvedčený 3,0-litrový radový šesťvalcový motor AMG s turbodúchadlom. V modeli E 53 HYBRID 4MATIC+ dosahuje výkon 330 kW. V porovnaní s predchádzajúcou verziou v rade E 53 W213 to predstavuje nárast o 10 kW. K zvýšeniu výkonu prispieva viacero softvérových a technických opatrení.

4

Patrí medzi ne nové výfukové turbodúchadlo twin-scroll s vyšším plniacim tlakom (1,5 baru namiesto doterajších 1,1 baru). Aktualizácia zahŕňa aj novo naprogramovaný softvér, prídavný chladič a ďalší chladič umiestnený pri ľavom podbehu kolesa. Výsledkom je ešte rýchlejšia reakcia 3,0-litrového motora na povely plynového pedála a mimoriadne dynamické reakcie.

Zosilnená karoséria s mnohými vylepšeniami

Skelet karosérie dostal na mnohých miestach dodatočné zosilnenie, aby plne zodpovedal mimoriadnemu výkonu pohonnej jednotky. Rozperná tyč medzi uchyteniami predných pružiacich vzpier spevňuje prednú konštrukciu a umožňuje jej lepšie odolávať bočným silám v zákrutách. Výstuha pod motorom zvyšuje presnosť riadenia tým, že zvyšuje torznú tuhosť prednej časti. S pozdĺžnymi nosníkmi je spojená ďalšími vzperami. Na zadnej náprave zabezpečujú väčšiu stabilitu a presnosť vedenia kolies prídavné vzpery pripojené od pozdĺžnych nosníkov k zadnej časti.

5

Dizajnové prvky výhradne pre verzie AMG a hybridné verzie

Nový Mercedes-AMG E 53 HYBRID 4MATIC+ spoznáte podľa mnohých výrazných dizajnových prvkov. Mriežka chladiča AMG s vertikálnymi lamelami je sériovo osvetlená. Rozšírené predné blatníky (plus jedenásť milimetrov na každej strane v porovnaní so štandardnou triedou E) vytvárajú priestor pre väčší rozchod kolies na prednej náprave.

Ďalšími exkluzívnymi prvkami AMG sú výrazne tvarované vstupy vzduchu, každý s dvoma vertikálnymi lamelami, a spojler v tvare písmena A v strede. Veľký otvor v strede smeruje vzduch k prídavnému chladiču, ktorý je tiež vyhradený výlučne pre vozidlá AMG. K dispozícii je aj vonkajší otvor pre chladič umiestnený v podbehu kolesa.

Na bočných stranách je charakteristická kombinácia zarovnaných plôch bez hrán vrátane zapustených kľučiek dverí. Predné a zadné podbehy kolies sú spojené športovými prahmi AMG. Kolesá z ľahkých zliatin, ktoré sú vďaka predĺženému rozchodu takmer v jednej rovine s karosériou, zdôrazňujú výkon a dynamiku.

6

Na masívnej zadnej časti upútajú elegantné a horizontálne prepojené zadné svetlá LED s výraznou grafikou v štýlovom vzore trojcípej hviezdy. Toto usporiadanie ešte viac zdôrazňuje celkovú šírku karosérie. Všetko korunuje AMG zvýraznená odtrhová hrana na veku batožinového priestoru (na sedane) a zadný nárazník AMG s difúzorom a dvoma okrúhlymi dvojitými koncovkami výfuku na oboch stranách.

Na predných blatníkoch a vzadu nájdeme označenie pre hybrid, ktoré odkazuje na elektrifikovaný pohon. Model E 53 HYBRID 4MATIC+ sa štandardne dodáva s 19-palcovými zliatinovými diskami. Na želanie sú k dispozícii aj kolesá s priemerom 20 palcov a kované kolesá s priemerom 21 palcov.

Exkluzívna výbava, voliteľný prístrojový panel MBUX Superscreen s displejom pred spolujazdcom

Dizajn interiéru pôsobí celkovo harmonickým dojmom. Iba verzia E 53 HYBRID je vybavená podsvieteným obložením z otvoreného sivého popola s logom AMG. Celosklenená prístrojová doska MBUX Superscreen s displejom pred spolujazdcom je k dispozícii na želanie. Multimediálny systém MBUX obsahuje menu a funkcie špecifické pre AMG, ako aj ďalšie exkluzívne displeje AMG Performance a AMG TRACK PACE (na želanie).

Štandardom sú elektricky nastaviteľné športové sedadlá AMG. Čalúnenie v kombinácii umelej kože ARTICO a mikrovlákna MICROCUT s červeným kontrastným prešívaním má výrazný dizajn AMG. Elektricky nastaviteľné sedadlá AMG Performance je možné objednať na želanie. Volant AMG Performance v koži Nappa s ovládaním jazdných režimov AMG je súčasťou štandardnej výbavy.

Plne variabilný pohon všetkých kolies AMG Performance 4MATIC+

Štandardný pohon všetkých kolies poskytuje optimálnu trakciu v rôznych podmienkach. Zabezpečuje vysokú jazdnú stabilitu a bezpečnosť jazdy na suchých cestách, ako aj na mokrých alebo zasnežených cestách. Elektromechanicky ovládaná spojka rozdeľuje krútiaci moment medzi predné a zadné kolesá plne variabilným spôsobom v závislosti od zvoleného jazdného programu a adhéznych podmienok. To za každých okolností zabezpečuje maximálnu trakciu, dynamiku jazdy a bezpečnosť.

7

Novo vyvinutý a vyladený podvozok AMG RIDE CONTROL s nastaviteľným adaptívnym tlmením

Vývojový tím AMG vyvinul a vyladil podvozok AMG RIDE CONTROL s oceľovými vinutými pružinami a adaptívnymi nastaviteľnými tlmičmi špeciálne pre požiadavky modelu E 53 HYBRID 4MATIC+ s použitím úplne novej technológie a softvéru. Podvozok ponúka vyváženú kombináciu primeranej akustickej izolácie pre čisto elektrickú jazdu v kombinácii s veľmi športovým charakterom typickým pre AMG.

Nezávisle zavesené predné kolesá majú väčší rozchod ako štandardný Mercedes-Benz triedy E. Väčšiu stabilitu a odklon pre presné riadenie zadných kolies zabezpečujú tuhšie elastokinematické lôžka ramien zadnej nápravy.

Mimoriadne športové odpruženie spája vynikajúcu jazdnú dynamiku s vysokým komfortom jazdy. Charakteristika tlmenia sa prispôsobuje aktuálnej jazdnej situácii a podmienkam na ceste na každom kolese zvlášť.

Rýchla a presná odozva je výsledkom samostatných ventilov pre kompresiu aj uvoľnenie piestov v tlmičoch. Okrem toho sa dá charakteristika tlmičov nastaviť v troch úrovniach: Comfort, Sport a Sport+, čo umožňuje výrazne rozlišovať medzi vysokým komfortom potrebným na dlhé vzdialenosti a športovým štýlom jazdy.

Preladený bol aj softvér. Nastavenia podvozku, stabilizačného systému ESP, plne variabilného systému pohonu všetkých kolies AMG Performance 4MATIC+ a riadenia, ktoré je prispôsobené hybridnému pohonu, umožňujú vyváženú a bezpečnú, ale aj dynamickú a veľmi istú jazdu.

Vysoko výkonný športový brzdový systém AMG je založený na vnútorne chladených brzdových kotúčoch s rozmermi 370 × 36 milimetrov a štvorpiestikových pevných strmeňoch na predných kolesách. Zadné kolesá sú vybavené kotúčmi s rozmermi 360 × 26 milimetrov s jednopiestikovými plávajúcimi strmeňmi.

Veľmi pokročilým prvkom je elektromechanický posilňovač bŕzd. Ten umožňuje brzdovému systému efektívne kombinovať rekuperáciu brzdnej energie s hydraulickým brzdovým systémom. V závislosti od jazdnej situácie a požiadaviek na spomalenie brzdový systém flexibilne rozdeľuje brzdnú silu medzi rekuperačné brzdy a konvenčné brzdy nezávisle od podtlakového okruhu.

To tiež znamená, že rekuperačný brzdový systém dosahuje svoj maximálny výkon častejšie a dlhšie. Systém variabilne obmedzuje brzdný výkon hydraulického systému aj pri konštantnom tlaku na pedál, aby sa pri znižovaní rýchlosti udržala vysoká úroveň rekuperačného výkonu. Túto automatickú funkciu vodič nepocíti.

Štandardné riadenie zadných kolies kombinuje stabilitu a agilitu

V závislosti od rýchlosti vozidla sa zadné kolesá natáčajú buď v opačnom smere ako predné kolesá (do 100 km/h), alebo v rovnakom smere (nad 100 km/h). Systém preto umožňuje agilné a zároveň stabilné jazdné vlastnosti. Zmena uhla natočenia volantu je od 0,7 stupňa (paralelné riadenie) do 2,5 stupňa (opačné riadenie).

Súprava AMG DYNAMIC PLUS

Pre ešte emotívnejší zážitok z jazdy je k dispozícii voliteľný balík AMG DYNAMIC PLUS s mimoriadne športovými prvkami technickej výbavy a vizuálnymi doplnkami.

  • Volant AMG Performance v kombinácii koža Nappa/mikrovlákno MICROCUT s tlačidlami na volante na rýchle ovládanie jazdných programov a ďalších nastavení jazdnej dynamiky.
  • Vysokovýkonný kompozitný brzdový systém s väčšími brzdovými kotúčmi (390 × 36 mm) a šesťpiestikovými pevnými strmeňmi vpredu.
  • Červeno lakované brzdové strmene opticky zdôrazňujú športový charakter.
  • Elektronicky riadený samosvorný diferenciál na zadnej náprave umožňuje ešte lepšiu trakciu pri výjazde zo zákrut, väčšiu jazdnú stabilitu a rozloženie zaťaženia bez straty výkonu za všetkých jazdných podmienok.
  • Aktívne uloženie motora slúži na zmenu charakteristiky ložnej plochy od komfortnej až po športovú. Systém pozostáva z dvoch vzájomne sa blokujúcich valcov spojených magnetoreologickou kvapalinou. Kvapalina je schopná meniť svoju viskozitu pôsobením magnetického poľa. Ak je žiaduce, aby sa na karosériu neprenášali žiadne vibrácie, motorové lôžka majú veľmi komfortnú charakteristiku, pretože magnet je vypnutý. Ak má byť motor kvôli vyššiemu výkonu čo najtesnejšie spojený s karosériou, magnetické pole sa neustále zvyšuje a lôžka tuhnú. Aktívne lôžko motora v modeli E 53 HYBRID 4MATIC+ prispieva k výraznému rozdielu medzi športovým a komfortným režimom.
  • Funkcia RACE START sa používa na zlepšenie rýchleho zrýchlenia stojaceho vozidla. Po aktivácii riadiaci systém zabezpečí, aby sa využili všetky kapacity na optimalizáciu zrýchlenia. Softvér aktivuje plný výkon elektromotora (120 kW) aj spaľovacieho motora (330 kW) a zabezpečí aj maximálny krútiaci moment.

Limitovaná edícia série 1 s bohatou výbavou

Nový E 53 HYBRID 4MATIC+ si môžete na jeden rok objednať aj v exkluzívnej verzii Edition 1 s farbou karosérie alpská sivá MANUFAKTUR alebo opálová žiarivo biela MANUFAKTUR. K vizuálnemu zvýrazneniu prispievajú ozdobné fóliové pásy v čiernej farbe.

Súčasťou sú 21-palcové kované disky AMG s krížovým dizajnom lúčov a lakované matnou čiernou farbou v kombinácii s vysokolesklými okrajmi ráfikov. Na diskoch kolies sa nachádza označenie "Edition" vo forme vavrínového venca. Tmavému vzhľadu zodpovedajú aj čierno lakované brzdové strmene s bielym logom AMG.

Špecifikácia vozidla zahŕňa aj exteriérové sady AMG Night a AMG Night II. Prvky ako predný spojler a ozdobné lišty okien sú vyhotovené vo vysokolesklej čiernej farbe. Spolu s vysokolesklými čiernymi dvojitými koncovkami výfuku to vytvára výrazné kontrasty.

Súčasťou sú aj tmavé tónované sklá zadného okna. Súprava AMG Night II obsahuje doplnky v čiernom chróme, konkrétne lamely a rám mriežky chladiča, ako aj ozdobné diely a označenia na predných blatníkoch. Okrem toho sú v čiernej farbe vyhotovené aj kľučky dverí, lišty na veku batožinového priestoru, typové štítky a trojcípa hviezda vzadu.

Karbónová exteriérová súprava AMG umocňuje dynamický vizuálny dojem. Kryty vonkajších spätných zrkadiel majú karbónový vzhľad. Na sedane je odtrhová hrana na veku batožinového priestoru vyrobená z karbónu. Výnimočný status tejto edície podčiarkuje aj strieborno-chrómové viečko nádrže s nápisom AMG.

Interiér sa vyznačuje kontrastom čiernej a žltej farby. Sedadlá AMG Performance sú veľmi elegantné vďaka čalúneniu čiernou kožou Nappa so žltým ozdobným prešívaním a nápisom Edition 1 na predných opierkach hlavy. Spolu so žltými bezpečnostnými pásmi a exkluzívnymi karbónovými prvkami AMG navodzujú športovú atmosféru.

Volant AMG Performance s kožou Nappa a mikrovláknom MICROCUT so žltým ozdobným prešívaním sa k nemu dokonale hodí, rovnako ako športové lišty prahov dverí so žltým podsvieteným nápisom AMG. To všetko korunujú exkluzívne gravírované nápisy Edition 1 na stredovej konzole alebo podlahové rohože špecifické pre AMG so žltým ozdobným prešívaním a označením Edition 1.

Na ochranu svojho cenného vozidla dostane každý zákazník na mieru šitý poťah do interiéru AMG s logom Edition 1. Vďaka priedušnej vonkajšej tkanine zo syntetických vlákien odolnej proti zachytávaniu a antistatickej flanelovej vnútornej tkanine chráni vozidlo pred prachom a poškriabaním v garáži.

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej