vodič

Milan „Junior“ Zimnýkoval o elektromobiloch

Electrické vozidlá 1 Apr 2021

Pomaly, ale fakt veľmi pomaly sa zoznamujem s elektromobilitou. Je to pre mňa presne ten moment, kedy v druhej polovici osemdesiatych rokov minulého storočia nám na výtvarnej výchove pani učiteľka zadala tému: ROK 2000? A my sme sa mohli vyšantiť. Pamätám si, že už vtedy som rozvinul tému elektromobility, pretože som nakreslil auto so zabudovanou zásuvkou pod logom na prednej maske. Viem, poviete si, aha, syn Járy Cimrmana. Bohužiaľ som nebol dôsledný a neobjavil som v sebe Muska. Odvtedy som sa touto témou nezaoberal.

Našla si ma postupne a priznávam, neprepadol som jej na 100% a ani na 220V. Keďže mám rád autá, tak som to registroval a to bolo všetko. Vlastne sem tam spolupracoval. Napríklad, keď som moderoval otvorenie najrýchlejšej elektronabíjačky na čerpačke Slovnaft. Tam som si pozrel pár kúskov, dozvedel sa basic info a odmietol si doma namontovať čosi na stenu, čo budem potrebovať, keď raz budem mať elektromobil. Zmeškal som druhú príležitosť.

Prišli ďalšie a myslím si, že sa šetrím na to, keď bude dojazd niekde okolo 600-700 kilometrov, aby som mohol dať Prahu na otočku, alebo Chorvátsko, či východ na jednu šupu.

Čo ma však prekvapilo sú dve veci. Prvá je futuro vzhľad všetkých elektro áut v prvej fáze. A som very happy, že teraz sa dostáva ten dizajn do kategórie „bežných” áut. Dokonca som zaznamenal trend obnovovať retro modely do elektro. A táto retro elektro vlna sa mi páči. Povedzme si, že radšej by som mal Renault 5 elektro, ako terajšie ZOE. Našťastie sa trh neriadi mojim vkusom a toto je len úvaha podľa mňa.

Ten druhý fakt je, ktorý poznám zo „silných” áut, keď som riešil odpich. A toto je asi najzaujímavejší moment na elektro autách. Odpich pripomínajúci trolejbus, lebo väčšina z nás nemala to šťastie „vybáť sa“ na športových, či rallye autách. Formulu ani nespomínam.

Existuje ešte veľa ďalších momentov, ktoré si všímam. Ako vyzerá motor, aj keď dnes už to pozakrývali všetci všetko.

Potom je to pocit raketoplánu. Keď sa na displejoch ukáže infografika. Tak to je čosi! Človek má chvíľu pocit, že je v NASA.

No a samozrejme logistika. Ako, kde a kedy sa dobiť.

Jednoznačne si myslím, že budúcnosť elektromobility je v meste. A či to je parkovanie, bus pruhy, taxíky, alebo oslobodenie od kadejakých poplatkov, všetko toto nás v najbližšej dobe čaká.

Nevedel by som si z fleku vybrať a povedať, ktoré elektro auto by som chcel a aj preto bude fajn, ak sa dostanú do firiem, človek si to „ošahá“ a bude o krok bližšie k prvému vlastnému elektro autu. Pri službách a starostlivosti operatívneho leasingu sa ten skok mení na krok pre ľudstvo.

Tak nám ARVAL pomáhaj! 
 

Čítať ďalej Zobraziť menej