elektrika+priroda

NABÍJAME ELEKTROMOBIL

Electrické vozidlá 23 Jun 2022 , by
Arval Slovakia

self_mobility

Nespornou výhodou elektromobilov je skutočnosť, že ho môžeme dobíjať všade tam, kde je v dosahu zaparkovaného auta elektrina. Odpadá tým zachádzka na čerpacie stanice, auto sa dobije cez noc a každý deň sa môže vyraziť na cestu s nabitým vozidlom. A pretože podľa dostupných dát v priemere každý automobil je odstavený zhruba 95% času, je k dispozícií dosť možností, ako ho nabíjať aj v priebehu dňa, pokiaľ ho nie je možné nabíjať cez noc. Máme možnosť využiť aj rýchlo sa rozvíjajúcu sieť verejných dobíjacích staníc, alebo si zriadiť dobíjacie miesto v práci.

Popíšeme si možné spôsoby dobíjania elektromobilu:

self_drive

Domáce nabíjanie zo zásuvky

Najjednoduchším, najlacnejším, ale aj najpomalším spôsobom je nabíjanie vozidla počas jeho státia doma. Majiteľ elektromobilu má k dispozícií od poskytovateľov elektriny výhodnejšiu tarifu pre nočné nabíjanie, celý systém je možné skombinovať fotovoltaickými panelmi, prípadne s batériovým úložiskom a dobíjať tak auto z obnoviteľných zdrojov. Pre elektromobily s menšou batériou, či pre nižší dojazd možno využiť bežnú zásuvku 230V, ktorá poskytne 2,3kW pri prúde 10A, alebo 3,6kW pri prúde 16A. Ak máme k dispozícií trojfázovú zásuvku, môžeme dostať výkon až 11kW, ktorý zodpovedá u väčšiny súčasných modelov elektromobilov maximu, ktoré je schopné prijať palubná nabíjačka auta.                                                                                 

Ako dlho potom také nabíjanie trvá? Orientačne možno dobu spočítať tak, že vydelíme dostupnú kapacitu batérie v kWh výkonom danej zásuvky. menší model, napr. "Mini electric" s využiteľnou kapacitou batérie 32,6kWh, tak nabijete z 0 na 100% za cca 14 hodín zo zásuvky 230V/10A, za približne 9 hodín pri prúde 16A a cca za 3 hodiny pri použití trojfázovej zásuvky 400V. Aj väčšie modely teda možno bezpečne nabiť cez noc pri dostupnom výkone.

Nabíjanie z AC wallboxu/ nabíjacie stanice

Wallbox je zariadenie navrhnuté pre dlhodobé a pravidelné dobíjanie elektromobilu, je teda bezpečnejším  a komfortnejším variantom dobíjania zo zásuvky. Presne tak ako v prípade zásuvky aj pri tomto type nabíjania dodáva nabíjacia stanica vozidlu striedavý prúd (AC), ktorý auto prevedie na jednosmerný a uloží do batérie. Kľúčovým faktorom rýchlosti takéhoto nabíjania nie je iba nabíjací výkon wallboxu / stanice, ale tiež výkon palubnej nabíjačky auta. AC dobíjacej stanice dnes dosahujú výkon až 22kW, ale palubné nabíjačky vozidiel sú často limitované výkonom 7,2kW či 11kW. Elektromobil sa bude teda nabíjať maximálne týmto výkonom.

Ak je v príplatkovej výbave auta dostupná položka rýchlejšieho AC nabíjania, oplatí sa ju určite do špecifikácie auta zahrnúť. Nabíjacie stanice sa dajú ďalej rozšíriť na základné a tzv. "smart" stanice. Múdre varianty vedia naviac množstvo užitočných vecí, ako je napríklad sledovanie spotreby elektrickej energie, riadenie výkonu, či vzdialené ovládanie stanice. To sa oplatí najviac v prípade, keď máte nabíjacích staníc v jednom objekte viac a chcete merať množstvo odobranej elektriny užívateľmi, alebo priorizovať dobitie niektorého z viac súbežne nabíjaných vozidiel.

Nabíjanie vo verejnej nabíjacej infraštruktúre

Ak nemáme možnosť dobitia elektromobilu doma či v práci, využijeme niektorú z neustále sa rozširujúcej siete verejných nabíjacích miest. Tieto stanice možno rozdeliť na "pomalé", poskytujúce AC prúd do 22kW, pre ktoré platí vyššie zmienený popis a hodí sa pri dlhšom státi vozidla. Ďalej "rýchle" (do 100kW) a "ultrarýchle" (nad 100kW), ktoré poskytujú autu priamo jednosmerný prúd (DC) cez integrovaný kábel. Odpadá teda potreba premeny prúdu pre uloženie do batérie. Maximálny dostupný nabíjací výkon je v tomto prípade obmedzený parametrami batérie a presne tak ako v prípade AC palubnej nabíjačky ho nájdete v špecifikácií každého elektromobilu. Často je opäť v cenníku dostupnejšie rýchlejšie DC nabíjanie za príplatok, rozhodne sa však oplatí do takej položky investovať. Odmenou bude kratší čas strávený do nabíjacej stanice.

Pre AC dobíjanie existuje dne v Európe u nových vozidiel už iba jeden typ konektoru tzv. Typ 2 (Mennekes). Pre DC dobíjanie sa môžeme stretnúť stále s dvomi typmi - zďaleka najbežnejší je CCS Combo, ale japonskí výrobcovia (Nissan a Mitsubishi) stále používajú vo svojich vozidlách typ CHAdeMO. Na rýchlo nabíjacích staniciach sú k dispozícií vždy oba typy, avšak ak sa nabíja na danej stanici jednosmerným prúdom vozidlo jedným typom konektora, druhé vozidlo s odlišným typom konektora musí počkať, či dobiť striedavým prúdom. Nejde totiž nabíjať rýchlo oboma typmi naraz.

Počet verejných nabíjacích staníc prekročil na začiatku roka 2022 na Slovensku číslo 1000 a v poslednej dobe pribúdajú ďalšie dobíjacie ultrarýchle stanice. Stále viac elektromobilov už má schopnosť prijať výkon nad 100kW. Rekordérom v tomto ohľade je Porsche Taycan a Audi e-tron GT, ktoré dokážu nabíjať výkonom 270kW. ten je Tento typ je schopný dodať iba jedna sieť rýchlo nabíjacích staníc (IONITY) dimenzovaná až na výkon 350kW. Dôležité je však spomenúť, že rýchlo nabíjanie by malo tvoriť iba malú časť z celkového nabíjania, pretože časté využívanie vysokých nabíjacích výkonov môže viesť k vyššej degradácií batérie a tiež k vyšším prevádzkovým nákladom. Výstavba rýchlo nabíjacích staníc je veľmi nákladná, tiež rezervácia potrebného príkonu stojí nemalé prostriedky, a to sa premieta v stále väčšom rozdiely medzi pomalším AC dobíjaním (cca 0,19€ - 0,26€) a rýchlejším DC dobíjaním (0,49€ - 0,59€). Platí zrejme, že čím rýchlejšie je dobíjanie, tým vyššia je cena za kWh.

Čo všetko ovplyvňuje rýchlosť dobíjania elektromobilov? Okrem už zmieneného výkonu zásuvky / dobíjacej stanice, palubnej nabíjačky a schopnosti prijať jednosmerný prúd, hrá významnú úlohu aj stav nabitia batérie. Čím viac je batéria nabitá, tým pomalšie sa dobíja, aby nedošlo k je poškodeniu. Ďalej tu hrá rolu aj veľkosť batérie - čím väčšia batéria, tým viac článkov a tým rýchlejšie ju je možné celkovo dobiť, vonkajšia teplota - najvhodnejšie sú teploty medzi 20-30 stupňov Celzia (veľmi chladné či veľmi teplé počasie ovplyvňuje negatívne dobíjací výkon). Medzi ďalšie premenné patria systémové napätie (veľká väčšina elektromobilov používa 400V architektúru, niektoré najnovšie predstavené či prémiové vozidlá majú 800V umožňujúce ešte rýchlejšie dobíjanie.

Spoločnosť ARVAL je pripravená pomôcť svojim klientom zaviesť do ich fleetu elektrifikované vozidlá a uľahčiť im orientáciu v tejto problematike. V rámci svojej komplexnej ponuky vieme poskytnúť nie len operatívny leasing elektromobilov vrátane všetkých služieb, ale tiež zaistiť ARVAL dobíjacie karty. Tie možno využiť v sieti ZSE a GREENWAY. Nie je potom nutné zriaďovať rôzne čipy či aplikácie a riešiť faktúry od rôznych dodávateľov. Stačí Vám jedna karta ARVAL a jedna faktúra za mesiac. V prípade záujmu sa neváhajte na nás obrátiť v kontaktom formulári.

Potvrdzujem, že som si prečítal a rozumiem vyhláseniu spoločnosti Arval o ochrane osobných údajov.

Táto stránka je chránená technológiou reCAPTCHA a uplatňujú sa Pravidlá ochrany súkromia Google Podmienky poskytovania služby.
Čítať ďalej Zobraziť menej