elektricka dacia

Najlacnejší elektromobil na trhu

Electrické vozidlá 22 Sep 2022 , by
Arval Slovakia

dacia_02

Malý hatchback na zvýšenom podvozku kráča v súlade s dnešnými trendami, kedy sa zvýšenému záujmu tešia vozidlá typu SUV alebo práve crossovery, ktoré sa im vzhľadovo približujú. Zaujme tak už na prvý pohľad svojim nebojácnym vzhľadom, ale aj druhý pohľad milo prekvapí - najviac pokiaľ ide do cenníka. Ide totiž  o vôbec najlacnejší nový elektromobil, aký bol doposiaľ na náš trh uvedený. Dacia tak splnila svôj sľub: keď avizovala príchod elektromobilu SPRING, sľubovala cenu pod hranicou 20 000 €, základná verzia stojí ešte o pár eur menej. Pravda zachovanie nízkej ceny si vyžiadalo určité škrty a tak kto chce nabíjať rýchlo, bude si musieť priplatiť, ale o tom neskôr.

Iba 3754 mm dlhý a 1579 mm široký crossover má výšku 1516 mm a rázvor nápravy 2423 mm. Aj cez nie príliš veľké rozmery vozidlo prekvapí dostatkom miesta pre pasažierov, no treba jedným dychom dodať, že je iba štvormiestne! Batožinový priestor o objeme 270 litrov (podľa oficiálnej uznávanej metodiky VDA) vzhľadom k veľkosti automobilu vyložene sklamaním nebude. Taktiež to platí pre síce jednoduchú, ale aj tak designovo podarenú palubnú dosku a graficky prevedený prístrojový štít. Jednoduché sedadlá bez výškového nastavenia a taktiež nemožnosť nastavenia volantu potom pripomenú, že k dosiahnutiu priaznivejšej ceny, než majú elektromobily konkurencie, proste bolo nutné niekde ušetriť. Dobrou správou je, že aj základné prevedenie má klimatizáciu, šesť airbagov alebo systém núdzového brzdenia. Nechýbajú ani elektrické ovládanie spätných zrkadiel a okien, samozrejmosť je diaľkovo ovládané centrálneho zamykania a autorádio DAP so vstupom AUX, USB a praktickým Bluetooth. Lepšie vybavený variant Comfort Plus disponuje naviac multimediálny systém s navigáciou, svetelným senzorom a tiež zadnými parkovacími senzormi a cúvacou kamerou!

To najdôležitejšie ale ostáva zraku ukryté. Narážame tým na pohonnú zostavu. Jej základ predstavuje elektromotor o skromnom výkone 33 kW (45 koní) a maximálnym krútiacim momentom 125 Nm. energiu čerpá z lithium-iontového akumulátora o kapacite 27,4 kWh, ktorý Dacii Spring poskytuje dojazd až 230 kilometrov podľa metodiky WLTP. Nabíjanie na 80 % trvá pri rýchlo nabíjačke asi 50 minút, avšak pokiaľ ju budete chcieť využívať, musíte si priplatiť a naviac je k dispozícií len pre lepšie vybavenú verziu Comfort Plus. Plné nabitie v takom prípade dosiahnete podľa údajov výrobcu približne za hodinu a štvrť. Priplatiť si budete musieť ( aj keď o niečo menej), aj pokiaľ chcete k nabíjaniu využívať silnejší 6,6 kW wallbox, vďaka ktorému možno batériu dobiť doplna za menej než 5 hodín. Wallbox s výkonom 3,6 kW to zvládne za menej za menej než 9 hodín. Z klasickej domácej zásuvky také nabíjanie trvá asi 13,5 hodiny čo je už naozaj pekelne dlho.

Dacia Spring bola ladená ako vozidlo určené primárne do mestskej premávky, preto nečakajte nejaké atletické výkony. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá cez 19 sekúnd a maximálne vám plne elektrická Dacia umožní ísť rýchlosťou 125 km/h. Pokiaľ aktivujete Eco režim, dôjde k predĺženiu dojazdu o 9 %, avšak automobil prestane využívať niektoré komfortné prvky, spravidla je to klimatizácia a kúrenie a jeho maximálna rýchlosť sa zníži na 100 km/h. Využiť môžete aj aplikáciu MyDacia, určenú pre Smartphony. Je možné tak riadiť nabíjanie elektromobilu, čo sa hodí predovšetkým pri verejných nabíjačkách, kde sa predpokladá, že miesto sedenia v aute budete tráviť čas niekde pri káve. V prípadne lepšie vybavenej verzii Comfort Plus poteší aj schopnosť multimediálneho systému pracovať s Apple CarPlay a Android Auto a teda zrkadliť obsah smart telefónu priamo na displeji vo vozidle. Plne elektrická verzia dnes predstavuje akúsi najlacnejšiu vstupenku do sveta elektromobility. Rozhodne sa ale oplatí otvoriť peňaženku o niečo viac a automobil vybaviť pre možnosť rýchlo nabíjania, ktoré je pre jazdu na dlhšiu vzdialenosť nutné. 

dacia_spring_01

Vysoký bezpečnostný štandard aj pri tlaku na priaznivú cenu

Ako tu už zaznelo Dacia Spring bola vyvíjaná so snahou priniesť na trh cenovo čo najdostupnejší elektromobil. To sa prirodzene prejavuje na niektorých prvkoch výbavy (výhradne 14" kolesá...), ale aj na jazdných výkonoch. Na druhý stranu v dnešnej dobe, kedy je okrem ekológie veľký tlak na bezpečnosť, vozidlo proste nemohlo byť ochudobnené o moderné bezpečnostné prvky. To sa prejavuje ako na počte airbagov, tak na prítomnosti systému núdzového brzdenia, ktorého prítomnosť je bodovo hodnotená v bariérovom teste bezpečnosti Euro NCAP (nárazovú skúšku Euro NCAP Dacia Spring zatiaľ neabsolvovala). Samozrejmosťou je aj systém núdzového volania E-call, ktorý sa montuje z dôvodu nariadenia Európskej únie a v prípade nehody vie automaticky privolať pomoc a to aj v prípade, že je posádka v bezvedomí a nemôže teda komunikovať ( operátor sa spojí s posádkou pomocou zabudovanej digitálnej karty GPS a pokiaľ neodpovedá, ihneď vysiela záchrannú službu). Aj malé automobily tak dnes disponujú prvkami, ktoré boli ešte nedávno určené výhradne vozidlám vyšších tried. To samozrejme platí aj pre tento elektromobil.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej