kolin_najludnatejsie

Najľudnatejšie mestá sveta

Životný štýl 23 Mar 2023 , by
Arval Slovakia

tokio

TOKIO, JAPONSKO

Oficiálne údaje uvádzajú, že v japonskej metropole žije necelých 14 miliónov obyvateľov. V skutočnosti ale ide o najväčšiu metropolitnú oblasť na svete. Nazýva sa Veľké Tokio, skladá sa celkovo zo štyroch prefektúr, pričom jednou z nich je „malé“ Tokio. A celkový počet obyvateľov presahuje 38 miliónov. Až do roku 1868 malo Tokio názov Edo. Bola to malá rybárska dedinka, ktorú pravidelne ničili rozsiahle požiare. Napriek tomu sa mesto stále rozširovalo. Už na konci 18. storočia počet obyvateľov prevýšil jeden milión. I keď história mesta trvá už tisíc rokov, zástavba to vôbec nepotvrdzuje. V dôsledku ničivého zemetrasenia i rozsiahleho bombardovania počas druhej svetovej vojny bolo mesto takmer zničené. Preto Tokio tvoria hlavne moderné stavby a architektúra, staré budovy sú vzácnosťou.Vysoký počet obyvateľov znamená zároveň značnú automobilovú premávku. Veľké dopravné zápchy sú v meste na dennom poriadku. Preplnená je ale i mestská hromadná doprava. A samozrejme aj ulice. Vo štvrti Šibuja sa nachádza zrejme najrušnejší prechod pre chodcov na svete. Je takou turistickou senzáciou, že je o ňom zmienka i v sprievodcoch. Zakaždým, keď na semafore padne zelená, čo je približne každé dve minúty, dá sa do pohybu zhruba 2,5 tisíca ľudí. Každý deň tadiaľ prejde viacej než 2,5 milióna ľudí.

dili

DILLÍ, INDIA

Podľa oficiálnych údajov žije v samotnom Dillí vyše 19 miliónov obyvateľov. Celá aglo- merácia vrátane Nového Dillí je domovom 28 miliónov ľudí. OSN tak zaraďuje Dillí na druhé miesto v pomyselnom rebríčku najľudnatejších mestských oblastí sveta. A rovnako ako v prípade Tokia aj v Dillí spôsobuje obrovské množstvo ľudí problémy, predovšetkým v doprave. zaisťujú najmä automobily, autobusy a rikše. Metro bolo síce vybudované až v roku 2002, aj napriek tomu však už dnes patrí k najväčším na svete. Každodenné dopravné zápchy sú všadeprítomné. Veľké množstvo automobilov so sebou prináša i dôsledok v podobe silne znečisteného ovzdušia, ktoré patrí k najhorším na svete, a to nielen vplyvom dopravy. Preto sa v Dillí kladie veľký dôraz na ekologickú dopravu. Vozidlá MHD sú poháňané stlačeným zemným plynom (CNG), do centra mesta nemajú prístup vozidlá na naftu či benzín

sangaj

ŠANGHAJ, ČÍNA

Čínske najľudnatejšie mesto vyniká nielen počtom obyva- teľov, ale aj hustotou zaľudnenia, ktorá patrí k najvyšším na svete. V aglomerácii žije 26 miliónov ľudí, pričom ešte v roku 1900 bol počet obyvateľov len jeden milión. Rozloha mesta pritom nie je nijako mimoriadne obrovská – 6 340 štvorcových kilometrov. Pre porovnanie – rozloha Českej republiky, kde žije 10 miliónov obyvateľov, je takmer 79 tisíc štvorcových kilometrov. Pri tomto porovnaní sa už asi nedivíme, prečo je Šanghaj mestom mrakodrapov. Je to zároveň najväčší svetový prístav. Aby mohli rieku bez problémov využívať obrovské nákladné lode, vedie ponad ňu len minimum mostov. Najlepším spôsobom, ako sa dopraviť na druhú stranu rieky, je teda metro. Miestny systém podzemnej dopravy patrí medzi najdlhšie na svete. Má 12 liniek a vyše 300 staníc. Aj v tomto meste je problém s hustotou dopravy. Aby ľudia mohli využívať niektoré druhy ciest v meste, musia mať šanghajskú poznávaciu značku. Pre hustotu dopravy ich ale mesto vydáva len niekoľko tisíc mesačne. Jedinou možnosťou, ako túto značku legálne získať, je aukcia, ktorá sa koná každý mesiac. V súčasnosti zaplatia záujemcovia za túto značku zhruba 12 tisíc eur. Čo je často viac ako cena samotného vozidla v Číne. Na čiernom trhu stojí značka pochopiteľne oveľa viac. Podľa štatistík uspeje v aukcii priemerne každý 73. záujemca.

sao paolo

SAO PAULO, BRAZÍLIA

S takmer 22 miliónmi obyvateľov je São Paulo nielen najväčším mestom Brazílie, ale aj Latinskej Ameriky a južnej pologule. Je to mesto imigrantov. Početné národnostné skupiny tu tvoria potomkovia Talianov či Japoncov. Je tu i početná komunita Arabov. Zaujímavosťou je, že toto mesto je rodiskom väčšiny slávnych brazílskych pilotov Formuly 1. Narodili sa tu Emerson Fittipaldi i Ayrton Senna, z mladších pretekárov zas Rubens Barrichello či Felipe Massa. Len 16 kilometrov južne od mesta sa nachádza okruh Interlagos, kde sa konajú preteky Formuly 1. Ďalšou zaujímavosťou tohto mesta je Inštitút Butantan. Ide o vedecký ústav, ktorý bol založený už v roku 1901 ako prvý ústav na svete špecializujúci sa na výskum živočíšnych jedov. V inštitúte sa nachádza najväčšia zbierka jedovatých hadov, škorpiónov a pavúkov na svete. Vyrábajú sa tu nielen séra proti uhryznutiu, ale aj rozličné vakcíny. Vedci z tohto ústavu vyvinuli vakcínu proti záškrtu, čiernemu kašľu a cholere. Podieľali sa i na vývoji vakcíny proti covidu 19. Získavajú tu aj látky potrebné na výrobu analgetík a anestetík.

mexiko

 

CIUDAD DE MÉXIKO, MEXIKO

V meste, u nás známom skôr pod anglickým názvom Mexico City, žije 22 miliónov ľudí. Ide o najväčšie mesto v Severnej Amerike. O rozlohe mesta najviac vypovedá fakt, že v ňom žije pätina všetkých obyvateľov Mexika. Mestom denne prejde 10 miliónov automobilov. To má pochopiteľne vplyv na životné prostredie a znečistenie ovzdušia, ktoré patrí k najväčším na svete, rovnako ako pri predchádzajúcich mestách, ktoré sme si predstavili. Mexiko je veľmi progresívne v oblasti verejnej dopravy. Snahy o udržateľnosť sú viac než zrejmé. Na konci roka 2021 bola dokončená výstavba mestských lanoviek Cablebus 1 a 2. Ďalej boli nakúpené trolejbusy a autobusy s nízkoemisnými motormi, ktoré denne prepravia vyše pol milióna ľudí. Naďalej prebiehajú aj ďalšie investície do obnovy vozového parku. Mesto zároveň propaguje jazdu na bicykli, podporuje prechod na elektromobilitu aj pri súkromných vozidlách tak, že buduje potrebnú infraštruktúru, a snaží sa aj o osvetu v oblasti zdieľania vozidiel. Elektrické vozidlá v meste využíva čoraz viac spoločností, ktoré sa zaoberajú prepravou tovaru.

kahira

 

KÁHIRA, EGYPT

Egyptské mesto patrí už dnes medzi najľudnatejšie mestá sveta počet obyvateľov tu každoročne stúpa. Samotná Káhira má vyše 10 miliónov obyvateľov, celá aglomerácia takmer 22 miliónov. V niektorých rokoch dosahoval ročný prírastok obyvateľov až pol milióna! Očakáva sa, že do roku 2050 bude počet obyvateľov dokonca dvakrát vyšší. I to viedlo k tomu, že iba 45 kilometrov od Káhiry sa začalo budovať nové hlavné mesto, kam sa presunú napríklad úrady. Z historického hľadiska netreba Káhiru predstavovať, rovnako ako ani najznámejšie pamiatky – pyramídy v Gíze. Ide o jednu z mestských štvrtí Káhiry. Hoci je Káhira doslova učebnicou histórie, nájdeme tu aj moderné štvrte. Na brehu rieky Níl sa nachádza moderné centrum mesta. To tvoria moderné hotely, administratívne komplexy či obchody. Dominantou tejto modernej štvrte je Káhirská veža, ktorá sa týči do výšky 140 metrov. Z veže je nádherný výhľad na nílske ostrovy a mosty spájajúce obe časti mesta. Vidieť odtiaľ možno aj už spomenuté pyramídy.

soul


SOUL, JUŽNÁ KÓREA

V niektorých rebríčkoch najľudnatejších miest Soul nájdeme, v iných nie. Záleží totiž na tom, podľa akých kritérií sa rebríček tvorí. Keď vynecháme všetky kritériá a definície a pozrieme sa čisto na počet ľudí, zistíme, že v Soule žije asi 10 miliónov obyvateľov, v aglomerácii potom 24 miliónov ľudí, čo je takmer pätina všetkých obyvateľov krajiny. Juhokórejská republika je lídrom v oblasti technológií, čo sa prejavuje aj v systéme dopravy. V Soule napríklad začalo jazdiť prvé bezobslužné metro na svete. Mesto, ktoré rovnako ako ďalšie veľké metropoly zápasí s nedostatkom parkovacích miest, predstavilo inovatívny systém tzv. zdieľaného parkovania v platených zónach. Systém funguje pomocou mobilnej aplikácie. Každý rezident si v aplikácii zablokuje čas, keď svoje parkovacie miesto potrebuje mať k dispozícii. Mimo tejto doby je potom parkovacie miesto dostupné. Za poplatok ho tak môže využiť ktokoľvek. Mesto je zároveň veľkým propagátorom zelenej dopravy a zaviazalo sa, že do konca roka 2025 skoncuje s vozidlami so spaľovacím motorom. Mesto postupne nahrádza tieto autá elektrickými, prípadne vozidlami na vodíkový pohon. Finančne podporilo takisto nákup elektrických vozidiel pre potreby taxislužby a aj všetky novo zakúpené autobusy sú na elektrický pohon.

jakarta

 

JAKARTA, INDONÉZIA

Podobným prípadom ako Soul je aj indonézska Jakarta. Ani toto mesto OSN neuvádza v zozname najľudnatejších miest sveta pre odlišnú definíciu miestnej aglomerácie. Pokiaľ ale nebudeme brať túto definíciu do úvahy, Jakarta sa oprávnene zaraďuje medzi mestá s najvyšším počtom obyvateľov. Tých tu žije 11 miliónov, v aglomerácii dokonca 27 miliónov. Ostrovné mesto sa už dlhé roky vyrovnáva s následkami prírodných katastrof, ako sú zemetrasenia či záplavy. Aj preto sa severná časť mesta potápa. Jakarta sa nachádza v močaristej oblasti pri Jávskom mori a preteká ňou až trinásť riek. Ročne sa mesto „prepadá“ približne o štvrť metra. Jakarta má tak smutné prvenstvo: je najrýchlejšie miznúcim prímorským mestom na svete. Odhaduje sa, že do roku 2050 môže skončiť väčšina mesta pod vodou. Aj preto miestna vláda už niekoľko rokov pripravuje presun administratívnej časti hlavného mesta do inej časti krajiny, konkrétne na ostrov Borneo. Metropolu má ochrániť aj stavba obrovského múra. Projekt v prepočte za takmer miliardu korún má okrem iného vytvoriť 17 umelých ostrovov.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej