Životný štýl

{label}
{value}

Hľadať
Theme
Category
Aktívne filtre
skypark

Zaujímavé kultúrne stavby - časť II.

Z niektorých dýcha história, iné sú perlami modernej architektúry. Divadlá, múzeá, operné domy – do všetkých chodíme za poznaním či zábavou. Často sú ale už i samotné budovy a ich interiéry dôvodom, prečo sa vyplatí ich navštíviť.

Štv 17/08/23
stavby sveta 1

Zaujímavé kultúrne stavby - časť I.

Z niektorých dýcha história, iné sú perlami modernej architektúry. Divadlá, múzeá, operné domy – do všetkých chodíme za poznaním či zábavou. Často sú ale už i samotné budovy a ich interiéry dôvodom, prečo sa vyplatí ich navštíviť.

Uto 15/08/23
pani bugatti

Pani Bugatti

Dodnes je zrejme najúspešnejšou pretekárkou motoristickej histórie. Aj ľudia, ktorí sa o motošport vôbec
nezaujímajú, jej meno pravdepodobne poznajú alebo ho aspoň začuli. Paradoxom je, že meno, ktoré ju
preslávilo, získala Eliška Junková až neskôr. Pôvodne sa totiž nevolala ani Junková, ani Eliška.

Štv 01/06/23
lanovecky

Lanovkou do oblakov

Lanovky patria do hôr, ale niektoré z nich boli vytvorené aj ako turistická atrakcia a miesto na výlet.
To je prípad lanovky Emirates Air Line v Londýne. Bola určená na odľahčenie mestskej dopravy v čase olympijských hier, teraz je obľúbeným cieľom turistov, ktorí si môžu pozrieť britskú metropolu doslova z hlavy. Pôvodný účel lanoviek bol však iný. Už v 4. storočí pred naším letopočtom sa v Číne používali na prepravu stavebného materiálu. Vtedajšie lanovky mali laná vyrobené z rastlinného materiálu. Všetko sa zmenilo v roku 1834 vynájdením oceľového lana. Skutočný rozmach lanoviek nastal po druhej svetovej vojne. Aké sú ďalšie najzaujímavejšie alebo najneobvyklejšie lanovky súčasnosti?

Štv 04/05/23
kolin_najludnatejsie

Najľudnatejšie mestá sveta

Dozaista ste niekedy na svojich cestách zavítali do niektorého z európskych (alebo aj iných) veľkomiest.
Zdalo sa vám preplnené? Vedzte, že oproti najľudnatejším mestám sveta je aj taký Londýn len dedinkou
s niekoľkými obyvateľmi. Asi neprekvapí, že väčšina najľudnatejších miest sveta sa nachádza na východnej pologuli. Veľkosť miest môžeme určiť podľa niekoľkých kritérií. Oficiálne zdroje, napríklad organizácia OSN, uvádzajú tri termíny: správne mesto, metropolitná oblasť a mestská oblasť. V praxi ide o to, akí obyvatelia sa do štatistík zaratúvajú a či sa hodnotí mesto len po jeho hranice, alebo i jeho predmestia.
OSN uvádza v oficiálnych štatistikách veľkosť miest ako mix všetkých troch kritérií. Je totiž značný rozdiel
v tom, koľko ľudí v meste len žije a koľko ľudí sa v ňom denne pohybuje. A rozdiel to môže byť naozaj veľký, ako ukazuje príklad Tokia. Všetky tieto najväčšie mestá spájajú podobné problémy: znečistené ovzdušie, dopravné zápchy, problémy s parkovaním i preplnená mestská hromadná doprava.

Štv 23/03/23
mantovanik lieta

Lietajúci Mantovčan

Kto je najlepší jazdec všetkých čias? Táto otázka je predmetom mnohých diskusií, a ako sa hovorí, čo človek, to názor. Každý má svoje obľúbené. Pre väčšinu Talianov je však odpoveď na túto zložitú otázku jednoduchá:
Tazio Nuvolari. Fenomenálny jazdec, ktorého však v súčasnosti mimo Talianska pozná len málo ľudí.

Štv 16/02/23
titulna_ralph

Duša návrhára

Módna ikona, ale aj vášnivý zberateľ áut so zbierkou viac ako 70 modelov. Je to Ralph Lauren, zakladateľ rovnomennej módnej značky, ktorú nosia americkí olympionici. Módne trendy prichádzajú a odchádzajú, ale Ralph Lauren je stále verný svojej pôvodnej koncepcii: nepredávať len oblečenie, ale aj životný štýl. Ralph Lauren sa narodil s vášňou pre módu. Nikdy nechcel robiť nič iné.

Štv 09/02/23
clarcson

Legenda automobilovej žurnalistiky

Meno, ktoré pozná zrejme každý fanúšik automobilov. Britský moderátor Jeremy Clarkson patrí medzi najznámejších motoristických novinárov na svete a právom je označovaný za legendu automobilovej žurnalistiky. Preslávila ho predovšetkým relácia Top Gear, v ktorej sa objavoval od roku 2002 dlhých 13 rokov.
Pravidelne takisto píše stĺpiky do britských novín The Sunday Times a The Sun.


Štv 17/11/22