betlicek

Neobyčajné slovenské betlehemy

Zaujímavosti 15 Dec 2022 , by
Arval Slovakia

Rezbársky unit v Rajeckej Lesnej 

rajecka

Jeden z najzaujímavejších betlehemov nájdeme v Rajeckej Lesnej v Dome Božieho narodenia hneď vedľa kostola. Jeho autorom je rezbár Jozef Pekara. Ten mal k práci s drevom blízko už od detstva. Jeho otec pracoval ako debnár a jeho starší brat bol rezbárom. Sám Jozef začal s dlátom pracovať už vo veku 10 rokov. Neskôr sa vyučil rezbárom a tejto profesii sa venoval celý život. Ide o vrcholné dielo slovenského rezbára. Dokázal v ňom zobraziť nielen Kristovo narodenie, ale i dejiny slovenského národa. Unikátny betlehem vznikal 15 rokov. Jeho  výsledný rozmer je 8,5 metra na dĺžku, 2,5  metra na šírku a 3 metre na výšku. Celkovo  je tu rozmiestnených približne 300 postáv, z ktorých zhruba polovina sa pohybuje. Tieto postavy zobrazujú prácu i zábavu, všedné i sviatočné okamihy. Vlastenecky poňaté rezbárske dielo predstavuje Slovensko, jeho  architektúru, prírodné dominanty, miestne  remeslá i tradíciu vidieckeho života.

Stred betlehema je vyhradený biblickému príbehu o Kristovom narodení. K Ježiškovi priviedol slovenských nositeľov darov. Napríklad  rodinu v čičmianskom kroji so džbánom  mlieka, vinára od Malaciek so škopkami hrozna, drotárskeho majstra a učňa z Trenčína  a muzikanta z Detvy s fujarou.

V ostatných častiach rezbárskeho diela sa  prelínajú pamätihodnosti s motívmi remesiel  a tradičného spôsobu obživy, ako obuvník,  koč kujúci železo, nechýba ani stolár a debnár, ktorí vyrábajú sud, či hrnčiar roztáčajúci  kruh. Scenériu dotvára i 122 oviec. 

Betlehem zachytáva celé Slovensko padné, stredné i východné. Každý kraj znázorňuje významné miestne baziliky, hrady, či iné historické stavby a ukážky zo života  miestnych ľudí.

Banskoštiavnický banícky betlehem

banskostiavnicky

Drevený betlehem v Banskej  Štiavnici  je najväčším pohyblivým betlehemom  na Slovensku. Zaujímavosťou je aj to, že ešte stále nie je dokončený. Autorom je  Ing. arch. Peter Chovan, rodák z malej dedinky Deš pri Banskej Štiavnici. Na svojodiele začal pracovať v roku 2007. Aktuálne  je betlehem dlhý približne 21 metrov, široký  2,5 metra a vysoký 3 metre. Obsahuje asi 800  postavičiek, z toho 400 je pohyblivých vďaka  špeciálnemu motoru.

Autor používa drevo z lipy, čerešne a orecha.  Celé dielo zobrazuje okrem narodenia Krista  históriu mesta. Je rozdelené na niekoľko častí. Nechýba napríklad vyobrazenie ťažby zlata  a striebra, nájdeme tu i postavičky znázorňujúce riu Teréziu a jej manžela Františka  Štefana Lotrinského. Obdivovať sa dajú i dominanty mesta, ako námestie svätej Trojice s morom stĺpom, starý zámok i nový  zámok, ktorý vyobrazuje scénu obliehania  mesta Turkami. Zachytená je i práca uhliarovLákadlom je tiež pohyblivý vláčik nazvaný  Štiavnická Anča. Peter Chovan nevytvára ale iba betlehem. V tomto roku napríklad dokončil model historickej Banskej Štiavnice. Podobu mesta  pred prvou svetovou vojnou vytvoril z kartónu v mierke 1:150. Trvalo mu to 7 rokov.  Kartónové mesto má rozmery 6x5 metrov a obsahuje 358 budov.

Čítať ďalej Zobraziť menej