Nová Škoda Octavia je k dispozícii aj ako mild-hybrid

Electrické vozidlá 22 Feb 2024 , by
Arval Slovakia

Škoda Auto modernizuje verzie liftback a kombi svojho ikonického modelu Octavia. S viac ako 7 miliónmi predaných vozidiel je s prehľadom najpredávanejším modelom značky Škoda.

Jeho štvrtá moderná generácia teraz dostala osviežený vzhľad, ktorý zahŕňa prepracovanú masku chladiča a svetlomety Matrix-LED druhej generácie.

1

Zákazníci majú k dispozícii ešte bohatšiu štandardnú výbavu, ako napríklad 10″ virtuálny kokpit mini alebo dvojzónovú automatickú klimatizáciu Climatronic. Okrem toho sa zvýšil podiel trvalo udržateľných materiálov v interiéri. Ďalšie bezpečnostné a asistenčné systémy zvyšujú aktívnu a pasívnu bezpečnosť.

Prvýkrát je v modeli Octavia na želanie k dispozícii infotainment s 13″ displejom. Chatbot ChatGPT založený na umelej inteligencii bude štandardne integrovaný do hlasového asistenta Laura. Integrácia ChatGPT do hlasového asistenta Laura prináša množstvo nových možností, ktoré ďaleko presahujú súčasnú úroveň hlasových príkazov.

2

V modeli Octavia sa objavujú aj nové funkcie v podobe uloženého parkovacieho manévru a diaľkového parkovania. Ponuku motorov tvoria dva benzínové motory 1,5 TSI, ktoré sú na želanie k dispozícii s mild-hybridnou technológiou, dva benzínové motory 2,0 TSI so zvýšeným výkonom a dva naftové motory s celkovým výkonom od 85 kW do 195 kW.

Paleta pohonných jednotiek modernizovanej Octavie sa začína benzínovým motorom 1,5 TSI s výkonom 85 kW a naftovým motorom 2,0 TDI s výkonom 85 kW. Oba motory sú spojené so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.

3

Základný benzínový motor je rovnako ako verzia 1,5 TSI s výkonom 110 kW k dispozícii s mild-hybridnou technológiou v kombinácii s automatickou prevodovkou DSG. Mild-hybridná technológia využíva kvapalinou chladený 48V štartér-generátor poháňaný remeňom na ukladanie energie do 48V lítium-iónovej batérie.

Táto získaná energia môže pomôcť spaľovaciemu motoru elektrickým posilňovačom alebo umožní Octavii jazdiť s úplne vypnutým motorom. Oba motory 1,5 TSI sú vybavené systémom automatickej deaktivácie valcov ACT+, ktorý pri nízkom zaťažení automaticky deaktivuje dva valce, čím ďalej znižuje spotrebu. Turbodúchadlo s variabilnou geometriou lopatiek má vynikajúcu tepelnú účinnosť.

4

Okrem toho Škoda Auto ďalej rozšírila svoje rozsiahle portfólio prvkov aktívnej a pasívnej bezpečnosti. Nová detekcia únavy a pozornosti vodiča teraz využíva širokú škálu informácií a parametrov na vyhodnotenie správania vodiča. Modernizovaná Octavia ponúka tiež až 10 airbagov.

5

Moderná Škoda Octavia je od svojho uvedenia na trh pred 27 rokmi v roku 1996 vlajkovou loďou českej automobilky a obľúbeným modelom širokého spektra zákazníkov. Jej doterajšie štyri moderné generácie si získali viac ako sedem miliónov zákazníkov na viac ako 60 trhoch vďaka svojej priestrannosti, najmodernejším technológiám, vynikajúcej bezpečnosti a vynikajúcemu pomeru ceny a kvality.

6

Škoda Octavia je vysoko hodnotená aj v medzinárodných automobilových médiách. Štvrtá generácia bola napríklad finalistom súťaže Európske auto roka 2021 a v tom istom roku získala titul Auto roka vo Švajčiarsku.

 

 

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej