Nový Peugeot E-5008: sedemmiestne SUV na elektrický pohon

Electrické vozidlá 28 Mar 2024 , by
Arval Slovakia

Peugeot sa zaviazal, že sa stane 100 % elektrickou značkou. Pokračuje v rozširovaní svojej ponuky produktov s nulovými emisiami, aby uspokojila potreby všetkých zákazníkov. Nový model E-5008 je jediným modelom vo svojom segmente, ktorý ponúka 100 % elektrickú mobilitu pre 7 cestujúcich a poskytuje mimoriadne veľkorysý a priateľský priestor pre cestujúcich. 

Nový Peugeot 5008 demonštruje flexibilitu platformy Stellantis STLA Medium, ktorá je prvým modelom využívajúcim ju v dlhšej konfigurácii. S mimoriadne veľkorysým rázvorom 289 cm a celkovou dĺžkou 479 cm je veľmi priestranný.

1

Platforma STLA Medium bola navrhnutá tak, aby ponúkla najlepší výkon vo svojej triede z hľadiska kritérií, ktoré sú pre zákazníkov najdôležitejšie: dojazd (až 660 km), čas nabíjania (80 % za 30 minút), pôžitok z jazdy, výkon, účinnosť a služby pripojenia (plánovač ciest, inteligentné nabíjanie, aktualizácie "Vehicle to load" a "Over The Air").

Nový Peugeot 5008 sa bude vyrábať výlučne v závode Sochaux vo Francúzsku. Elektrické verzie budú vybavené batériami ACC vyrábanými v gigafactory v Douvrin vo Francúzsku. Vo vybraných krajinách bude Peugeot na model E-5008 poskytovať nadštandardnú osemročnú záruku (160 000 km) alebo program Allure Care. Táto záruka je najdlhšia zo všetkých európskych značiek.

Nový Peugeot 5008 sa začne predávať na jeseň 2024. Základom ponuky budú dva stupne výbavy, Allure a GT, s tromi balíkmi príplatkovej výbavy. Z hľadiska pohonných jednotiek budú k dispozícii tri plne elektrické: (210 k, 230 k s dlhým dojazdom a 320 k s dvoma elektromotormi a pohonom všetkých kolies) a dva hybridy (plug-in hybrid a mild-hybrid).

2

Nový Peugeot 5008 ponúka aerodynamickú siluetu a elegantnú kabínu, pričom zabezpečuje optimálnu účinnosť. Má výrazný charakter SUV, ktorý evokuje silu a bezpečnosť v kombinácii s mimoriadne dynamickou siluetou.

Vďaka pomerne vysokej línii bočných okien, výrazným tvarom a veľkorysým rozmerom (dĺžka: 479 cm, šírka: 189 cm, výška: 169 cm) je model 5008 na ceste neprehliadnuteľný.

Model 5008 GT je štandardne vybavený novou technológiou Peugeot Pixel LED, ktorá automaticky prispôsobuje svetelný lúč svetlometov podmienkam premávky a udržiava optimálne osvetlenie bez toho, aby rušila ostatných účastníkov cestnej premávky. 

Po vzore modelov 408 a 3008 je nový model 5008 vybavený kolesami s originálnym vzorom, ktoré mu dodávajú moderný štýl a zlepšujú jeho aerodynamické vlastnosti. Na 19" a 20" kolesách s technickým a geometrickým dizajnom sa v ich strede nachádza nový emblém Peugeot.

3

V interiéri sa vďaka veľkolepej 21″ plávajúcej panoramatickej obrazovke nového systému Peugeot Panoramic i-Cockpit® cestujúci ocitnú v technicky vyspelom a zároveň užívateľsky prívetivom prostredí.

Nový Peugeot 5008 má hladké, čisté vertikálne boky, ktorých eleganciu podčiarkuje ukrytie tesnení bočných okien vo dverách. Počet ozdobných prvkov na karosérii sa znížil a namiesto chrómovaných dielov sa použili niektoré lakované časti vo farbe Meteor Grey na prednom a zadnom nárazníku, Orbital Black na krytoch zrkadiel a spodnej línii okien.

Nový model 5008 je k dispozícii v šiestich farbách: Blue Obsession, Blue Ingaro, White Okenite, Black Perle, Grey Artense a Grey Titan. Pri verzii GT je štandardom lesklá čierna strecha.

Sofistikovanú eleganciu interiéru nového modelu 5008 si vychutnajú všetci cestujúci. Príkladom je elegantné hliníkové obloženie, ktoré sa tiahne cez celú palubnú dosku a predné dvere až po zadné dvere. Odráža sa v ňom ambientné LED osvetlenie, ktoré si možno vybrať z palety ôsmich rôznych farieb. Vďaka tomu je atmosféra vo vnútri vozidla veľmi pôsobivá a príjemná.

Pôžitok z jazdy a zážitok na palube

Veľkolepý panoramatický i-Cockpit® prináša vodičovi aj ostatným členom posádky nové emócie a zážitky z jazdy. Tímy Peugeot sa rozhodli skombinovať dva z troch základných prvkov systému i-Cockpit® - vyvýšený prístrojový panel a veľký centrálny dotykový displej.

4

Tie sú teraz zabudované do zakrivenej panoramatickej obrazovky pozostávajúcej z jedného 21″ panelu, ktorý sa tiahne od ľavého konca palubnej dosky až po stredovú konzolu. Táto panoramatická obrazovka sa zdanlivo vznáša nad prístrojovou doskou. Efekt vznášajúcej sa obrazovky je zvýraznený špeciálnym ambientným osvetlením LED pod displejom.

Panoramatická obrazovka s uhlopriečkou 21 palcov, ktorej umiestnenie zabezpečuje optimálnu ergonómiu, sa mierne zakrivuje smerom k vodičovi a zároveň zostáva dokonale prístupná pre spolujazdca na prednom sedadle. Digitálna obrazovka výnimočnej veľkosti a kvality spája dve kľúčové funkcie systému Peugeot i-Cockpit:

Na ľavej strane prístrojového panelu sa zobrazujú všetky informácie súvisiace s jazdou (rýchlosť, merač výkonu, asistenčné systémy riadenia, tok energie atď.). 
Na pravej strane panoramatickej obrazovky v strede prístrojovej dosky je dotykový priestor, ktorý je prístupný vodičovi aj spolujazdcovi. Možno ju použiť na ovládanie kúrenia/klimatizácie, navigácie, multimediálnych systémov/spojenia atď.
Vo verzii 5008 Allure sa nový Peugeot i-Cockpit® štandardne dodáva s dvoma 10″ digitálnymi panelmi umiestnenými na jednom držiaku, ktoré vytvárajú rovnaký plávajúci efekt ako 21″ panel.

 • Kompaktný volant s novými ovládacími prvkami

Volant, ktorý je základným prvkom systému Peugeot i-Cockpit® od jeho vzniku, bol výrazne prepracovaný, aby poskytoval ešte lepší zážitok z jazdy a vyšší komfort. Samozrejme, zachoval si svoju kompaktnosť, ale má modernejší dizajn. Prepracovaná stredová časť je menšia a izolovaná od ramien volantu, aby pôsobila levitujúcim dojmom, podobne ako panoramatická obrazovka nad prístrojovou doskou.

Nové sú aj ovládacie prvky na volante. Automaticky rozpoznávajú prsty vodiča pre optimálnu ergonómiu, ale aktivujú sa až po stlačení, aby sa zabránilo chybným pohybom. Nový volant je vo verzii GT štandardne vyhrievaný.

Panoramatický i-Cockpit® Peugeot má teraz dva štíhle a elegantné ovládače za volantom, ako aj dve páčky rekuperačného brzdenia.

 • Desať prispôsobiteľných i-Toggles® 

V strede prístrojovej dosky sa nachádzajú i-Toggles® alebo plne prispôsobiteľné dotykové ovládacie prvky, ktoré možno nakonfigurovať tak, aby poskytovali rýchly prístup k desiatim obľúbeným funkciám používateľa, či už ide o volanie obľúbenému telefónnemu kontaktu, spustenie navigácie do často používaného cieľa, naladenie rádia na obľúbenú stanicu, nastavenie ideálnej teploty klimatizácie atď.

 • Najnovšia generácia online systémov Peugeot 

Súčasťou štandardnej výbavy Allure je Peugeot i-Connect®, ktorý ponúka plnú konektivitu vďaka funkcii bezdrôtového zrkadlenia (Apple CarPlay/Android Auto).

Technologický zážitok dopĺňa systém Peugeot i-Connect® Advanced, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy verzie GT. Tento systém obsahuje online navigáciu TomTom s funkciou plánovania ciest.

Príkaz "OK Peugeot", ktorý využíva rozpoznávanie hlasu, umožňuje prístup k funkciám infotainmentu, kúrenia/klimatizácie a telefónu. Toto rozpoznávanie hlasu teraz dokáže rozlišovať medzi príkazmi vodiča a spolujazdca.

V modeli 5008 bude k dispozícii aj umelá inteligencia ChatGPT, ktorá zabezpečí interakciu medzi cestujúcimi a vozidlom. Na pomoc používateľom a zodpovedanie ich prípadných otázok systém obsahuje palubnú dokumentáciu a odkaz na návody dostupné prostredníctvom QR kódu. Aktualizácie systému sa vykonávajú "vzduchom".

 • Prekvapujúca obratnosť a ľahkosť

Vďaka dynamickému nastaveniu podvozku je nový Peugeot 5008 agilný a výkonný v meste aj mimo neho. Na uľahčenie manévrovania je vozidlo štandardne vybavené zadnou kamerou, ktorá vodičovi ponúka dva uhly pohľadu: pohľad zozadu alebo z vtáčej perspektívy. Táto kamera je vybavená čistiacou tryskou, ktorá udržiava dokonalý obraz za všetkých podmienok.

Za príplatok môže byť nový model 5008 vybavený systémom Peugeot VisioPark 360°, ktorý poskytuje 360° pohľad na okolie vďaka štyrom kamerám umiestneným čo najbližšie k predným a zadným kolesám a dvanástim snímačom rozmiestneným po celom vozidle. 

 • Viac ako 40 asistenčných jazdných systémov 

Systém Drive Assist Plus 2.0 v modeli 5008 pomáha vodičovi pomocou všetkých senzorov vozidla a informácií z online navigačného systému. Asistenčné systémy vodiča sú navrhnuté tak, aby uľahčili jazdu na viacprúdových cestách, ako sú diaľnice alebo rýchlostné cesty:

Adaptívny tempomat s funkciou Stop & Go a systém udržiavania v jazdnom pruhu: Upravuje riadenie a rýchlosť tak, aby vozidlo zostalo v jazdnom pruhu a pohybovalo sa rýchlosťou, ktorú vodič nastaví.
Poloautomatická zmena jazdného pruhu: Ak si to vodič želá, systém vykoná zmenu jazdného pruhu za vodiča. Stačí aktivovať funkciu a stlačiť tlačidlo "OK" na volante. Systém potom navedie vozidlo do nového jazdného pruhu.
Včasné odporúčanie rýchlosti: Systém číta dopravné značky a zhromažďuje informácie z online navigačného systému a navrhuje vodičovi úpravu nastavenia adaptívneho tempomatu. Ak sa zistí dážď, systém okamžite navrhne zníženie rýchlosti v súlade s rýchlostným obmedzením, napríklad zo 130 na 110 km/h na diaľnici.
Tieto funkcie poloautonómnej jazdy vyžadujú potvrdenie vodičom. Senzory zabezpečujú, aby mal vodič ruky neustále na volante.

 • Miesto pre sedem cestujúcich

Vďaka svojmu rázvoru ponúka nový model 5008 priestor pre cestujúcich v druhom aj treťom rade. V tomto ohľade stanovuje nové meradlo v segmente C-SUV.

Druhý rad nového modelu 5008 je vybavený pohodlnými sedadlami, ktoré tvoria posuvnú lavicu delenú v pomere 60/40 s operadlom deleným v pomere 40/20/40. Ide o dokonalú kombináciu modularity a komfortu.

Operadlá sedadiel druhého radu sa sklápajú nezávisle v 5 polohách, čo zabezpečuje pohodlie pre cestujúcich na dlhých cestách. Osobitná pozornosť bola venovaná povrchovej úprave, pričom na všetkých sedadlách druhého radu bolo použité vysokokvalitné čalúnenie.

Prístup do tretieho radu je bezkonkurenčný vďaka systému Easy Access. Ten umožňuje úplne sklopiť sedadlá druhého radu a zároveň ich posunúť dopredu. Tento systém, ktorý nemá v segmente konkurenciu, výrazne zlepšuje prístup do tretieho radu. Ovládanie uľahčuje páka umiestnená v hornej časti operadla sedadla. V kombinácii so širokým otváraním veľkých zadných dverí tento systém umožňuje pohodlné sedenie v treťom rade všetkým cestujúcim bez ohľadu na ich výšku.

V modeli 5008 sa pohodlne usadí až sedem cestujúcich. Tretí rad tvorí lavica s dvoma samostatnými operadlami vybavenými nastaviteľnými opierkami hlavy. Tieto sedadlá poskytujú obdivuhodný komfort vďaka vysokým mäkkým sedákom, vyšším operadlám a optimalizovanému priestoru pre hlavu.

Nový Peugeot 5008 sa tak dokáže prispôsobiť všetkým potrebám rodín, poskytuje 2 až 7 pohodlných miest na sedenie a veľkú nosnosť.

Veľký a prispôsobiteľný batožinový priestor
Batožinový priestor nového modelu 5008 má objem 748 litrov v päťmiestnej konfigurácii, 259 litrov v sedemmiestnej konfigurácii a až 1 815 litrov v dvojmiestnej konfigurácii. Vyznačuje sa výnimočnou modularitou vďaka prepracovanej architektúre sedadiel, ktorá umožňuje širokú škálu kombinácií usporiadania. Po sklopení všetkých zadných sedadiel ponúka nový model 5008 obrovskú rovnú podlahovú plochu. 

Charakteristika druhého radu: lavica 60/40, operadlo 40/20/40
Charakteristika tretieho radu: operadlo 50/50. 

Podlahu batožinového priestoru za tretím radom sedadiel možno zdvihnúť a uložiť vertikálne za sedadlá, čím sa vytvorí priestor pre minimálne dve príručné batožiny. Ďalší rozsiahly úložný priestor sa nachádza pod tretím radom sedadiel. Tento priestor s objemom približne 80 litrov možno využiť na uloženie rôznych predmetov, napríklad športového vybavenia, ktoré nie je zvonku viditeľné. 

Horný kryt batožinového priestoru možno uložiť za sedadlá druhého radu alebo do vyhradeného úložného priestoru pod podlahou.

A napokon, na uľahčenie nakladania je 5008 vybavený elektrickým ovládaním zadných dverí, ktoré je štandardom pre verziu GT.

 • Kabína s pocitom pohody

Okrem veľkorysých rozmerov kabíny nového modelu 5008 tu cestujúci nájdu výnimočne útulné a príjemné prostredie. Kombinácia ambientného osvetlenia, hliníka a látkového obloženia v prvých dvoch radoch sa dokonale spája a vytvára jedinečný pocit elegancie a pohody. 

Veľké panoramatické strešné okno poskytuje dostatok svetla. Jeho predná časť sa dá otvoriť, a to aj v elektrických verziách, kde je táto možnosť pomerne vzácna. Kabína je maximálne presvetlená až po tretí rad, ktorý je tiež obklopený veľkými sklenenými plochami.

Na zabezpečenie zdravej atmosféry v interiéri je nový Peugeot 5008 vybavený systémom AQS (Air Quality System), ktorý neustále monitoruje kvalitu vzduchu vstupujúceho do priestoru pre cestujúcich a v prípade potreby automaticky aktivuje recykláciu vzduchu. Vo verzii GT je za príplatok k dispozícii aj systém čistenia vzduchu v kabíne Clean Cabin, ktorý filtruje škodlivé plyny a častice. Údaje o kvalite vzduchu sa zobrazujú na pravej strane panoramatickej obrazovky.

 • Mimoriadna starostlivosť

Interiér modelu 5008 ponúka cestujúcim veľmi príjemné prostredie vďaka vynikajúcemu odhlučneniu. Zvuková izolácia sa dá ešte zvýšiť pomocou vrstvených predných okien, ktoré sú k dispozícii za príplatok.

Nové predné sedadlá sú potiahnuté čalúnením kombinujúcim TEP a látku vo verzii Allure a TEP a Alcantaru vo verzii GT. Sedadlá sú ergonomicky tvarované a vyplnené penou s vysokou hustotou. Predné sedadlá získali certifikát AGR (Aktion Gesunder Rücken = Akcia pre zdravý chrbát).

Vo verzii GT sú sedadlá navyše vetrané a majú masážnu funkciu. Vyhrievanie je rozšírené aj na zadný rad sedadiel. V tomto prípade sú predné sedadlá vybavené aj adaptívnymi bočnými opierkami v operadlách, ktoré sa elektricky nafukujú alebo vypúšťajú, aby sa dokonale prispôsobili tvaru tela cestujúceho.

Sedadlá druhého a tretieho radu boli navrhnuté tak, aby zabezpečili pohodlie pre všetkých cestujúcich. Sedadlá v druhom rade sa dajú posúvať a sklápať, čo ponúka obrovskú modularitu. Ovládací panel v zadnej časti stredovej konzoly umožňuje cestujúcim v druhom rade nastaviť teplotu a ventiláciu trojzónovej klimatizácie a vyhrievanie sedadiel.

Na konzole sa nachádza aj 12V zásuvka, ktorú v závislosti od verzie dopĺňajú dve zásuvky USB-C. Vo verziách GT sú v stredovej lakťovej opierke zabudované dva držiaky na poháre a žalúzie okien zadných dverí. Obaja cestujúci v treťom rade majú k dispozícii držiak na poháre, lampu na čítanie a lakťovú opierku. Tretí rad je vybavený aj 12V elektrickou zásuvkou.

Elektrický výkon na najvyššej úrovni

Nový model 5008 ponúka škálu elektrických a hybridných pohonov, ktoré sú na najvyššej úrovni v segmente, a to tak z hľadiska výkonu, najmä pokiaľ ide o dojazd, ako aj z hľadiska možností, ktoré ponúka zákazníkom. 

 • Široká ponuka elektromotorov

Nový model 5008, ktorý bol od začiatku navrhnutý ako elektrický, ponúka celý rad bezemisných pohonných jednotiek s dojazdom od 500 km do 660 km vrátane pohonu všetkých štyroch kolies s dvoma elektromotormi a verzie s dlhým dojazdom.

Tento rad synchrónnych elektromotorov s permanentnými magnetmi ponúka vyšší výkon a vyššiu účinnosť.  Verzie s pohonom dvoch kolies majú výkon 157 kW (345 Nm) alebo 170 kW (345 Nm). Verzia s dvoma elektromotormi a pohonom všetkých kolies poskytuje celkový výkon 237 kW (157 kW vpredu a 80 kW vzadu). Predný motor poskytuje krútiaci moment 345 Nm a zadný motor 170 Nm.

Vysokonapäťová lítium-iónová batéria 400 V s chemickým zložením NMC (nikel, mangán a kobalt) sa nachádza pod podlahou a poháňa trakčný motor. Ostatné elektrické spotrebiče (svetlá, infotainment atď.) sú naďalej napájané z 12 V batérie, ktorá je sama napájaná z vysokonapäťovej batérie prostredníctvom meniča.

Tepelný manažment batérie využíva cirkulujúcu chladiacu kvapalinu, ktorá zabezpečuje veľmi rýchle nabíjanie, optimalizovaný dojazd a dlhšiu životnosť. 

Tepelné čerpadlo samozrejme prispieva aj k tepelnému komfortu cestujúcich a zároveň šetrí energiu batérie. Záruka na batériu je 8 rokov (alebo 160 000 km) so zárukou minimálnej kapacity nabitia 70 %.

Vo vybraných krajinách ponúka Peugeot zákazníkom nového modelu 5008 predĺženú záruku "Peugeot Allure Care" na 8 rokov alebo 160 000 km. Záruka sa vzťahuje na elektromotor, nabíjačku, hnacie ústrojenstvo a hlavné elektrické a mechanické zariadenia. Poistenie Peugeot Allure Care sa na novom 5008 automaticky aktivuje na obdobie 2 rokov alebo 25 000 km po každom servise vykonanom v autorizovanej sieti Peugeot.

 • Efektívna elektrická platforma

Peugeot E-5008 využíva novú platformu STLA Medium od skupiny Stellantis, ktorá je rozšírením platformy E-3008. Je určená pre elektrické vozidlá skupiny a predstavuje vysoko pokročilé technické riešenie v súčasnom automobilovom priemysle.

Platforma STLA Medium "BEV-by-design" poskytuje rekordný pomer energie k dojazdu s kapacitou až 98 kWh. Vďaka výkonnej koncepcii, ktorá zabezpečuje aj účinnú aerodynamiku (SCx 0,79), ponúka model E-5008 najlepší dojazd vo svojom segmente (až 660 km).

Zásuvka na nabíjanie na ľavom zadnom blatníku ponúka pripojenie v režime 2/3 (striedavý prúd) a v režime 4 (jednosmerný prúd). 

Pre nabíjanie striedavým prúdom sú k dispozícii dva typy palubných nabíjačiek, ktoré vyhovujú všetkým zákazníckym aplikáciám a riešeniam nabíjania. Štandardne sa dodáva 11 kW trojfázová nabíjačka a za príplatok je k dispozícii 22 kW trojfázová nabíjačka.

Na nabíjanie jednosmerným prúdom prostredníctvom rýchlonabíjacích staníc možno použiť zásuvku Mode 4 na modeli E-5008 s výkonom až 160 kW, čo umožňuje nabiť batériu na dojazd 100 km len za 10 minút a nabiť batériu z 20 % na 80 % za 30 minút.

 • Online služby

S Peugeot i-Connect® Advanced a optimalizovaným hlasovým ovládaním môžu klienti využívať umelú inteligenciu. Komunikáciou s chatbotom ChatGPT možno v reálnom čase získať rôzne informácie, napríklad o zaujímavých miestach v okolí, ich histórii atď.

Efektívna navigácia vďaka riešeniam na plánovanie a optimalizáciu ciest: 

EV Trip Planner je k dispozícii prostredníctvom aplikácie MyPeugeot s online navigáciou TomTom. Táto funkcia, ktorá sa ľahko používa vďaka funkcii Send2Nav v aplikácii MyPeugeot, vypočíta ideálnu trasu a ponúka užitočné informácie, ako je vzdialenosť, ktorú treba prejsť, úroveň nabitia batérie na začiatku cesty, požadovaná úroveň nabitia batérie pri príchode, spotreba energie, premávka, typ cesty a samozrejme nabíjacie stanice dostupné po ceste. 
Funkcia E-Routes spolupracuje s funkciami telefónu pripojeného v režime zrkadla k systému Peugeot i-Connect®. Aplikácia e-Routes optimalizuje všetky cesty elektromobilu tým, že vypočíta najlepšiu trasu na základe požiadaviek na dojazd vozidla, umiestnenia nabíjacích staníc, premávky, vzdialenosti, ktorú treba prejsť, atď.

Aplikácia MyPeugeot pre smartfón umožňuje používateľom modelu 5008 byť neustále v spojení so svojím vozidlom a získať prístup k celému radu funkcií na diaľku:

- Diaľkové ovládanie zatvárania a otvárania dverí, aktivácia svetiel alebo klaksónu na rýchle nájdenie vozidla; 

- Kontrola stavu nabitia batérie, programovanie, spustenie alebo odloženie nabíjania batérie. Okrem značnej úspory času je to aj spôsob, ako ušetriť náklady na nabíjanie. 

- Spúšťanie a programovanie predvolieb teploty. Táto funkcia, ktorá sa používa, keď je vozidlo zapojené do elektrickej siete, poskytuje vysokú úroveň komfortu. Zároveň optimalizuje dojazd predhriatím batérie na požadovanú teplotu.

- Zisťovanie zemepisnej polohy vozidla a upozornenie na prípadné požiadavky na servis. 

 • Kompletný sortiment elektromotorov

Aby Peugeot uľahčil svojim zákazníkom prechod na plne elektrické vozidlá, ponúka nový model 5008 aj s hybridným motorom.

Model 5008 Hybrid 136 e-DCS6 je vybavený systémom Peugeot Hybrid 48V, ktorý pozostáva z benzínového motora novej generácie s výkonom 136 koní spojeného so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou, ktorej súčasťou je elektromotor. Vďaka batérii, ktorá sa dobíja za jazdy, ponúka táto technológia vyšší krútiaci moment pri nízkych otáčkach motora a znižuje spotrebu paliva až o 15 % na konečných 5,7 l/100 km. Pri jazde v meste môže nový 5008 Hybrid 136 e-DCS6 až 50 % času fungovať v 100 % elektrickom režime s nulovými emisiami. 

 • Udržateľný koncept

V prípade nového Peugeotu 5008 bolo v celom vozidle použitých viac ako 500 kg ekologických materiálov (kovy + polyméry):

- "Zelená" oceľ a hliník tvoria 60 % celkovej hmotnosti "zelených" materiálov,

- viac ako 30 polymérových dielov je vyrobených z ekologických materiálov,

- recyklovaný plast sa používa na nárazníky, spojlery, úložné priestory a koberce.

Udržateľný prístup k dizajnu sa prejavuje aj v znížení počtu ozdobných líšt karosérie a odstránení všetkých chrómových dielov z exteriéru nového modelu 5008.

 • Integrovaný výrobný ekosystém

Peugeot v rámci svojho udržateľného prístupu navrhuje a vyrába nový model 5008 vo Francúzsku.

Elektromotor modelu 5008 vyrába a predáva spoločný podnik Stellantis-Nidec v Trémery (Francúzsko). Redukčné prevodovky vyrába a predáva spoločnosť Stellantis vo Valenciennes (Francúzsko).

Nový model 5008 využíva batérie ACC vyrábané v gigafactory v Douvrin Billy-Berclau (Francúzsko). ACC je spoločný podnik Stellantis Group, Mercedesu a Saftu, ktorý navrhuje a vyrába vysokonapäťové automobilové batérie. V modeli E-5008 sa používajú aj batérie dodávané inými dodávateľmi.

 • Jednoduchá a zrozumiteľná ponuka

Model 5008 je k dispozícii v dvoch úrovniach výbavy Allure a GT, pričom v oboch je možné usadiť až 7 cestujúcich. 

Verzie 5008 Allure sú k dispozícii v jednofarebnom vyhotovení s čalúnením z TEP/látka s reliéfnymi motívmi. Medzi kľúčové prvky štandardnej výbavy patrí bezkľúčové odomykanie a štartovanie, HD zadná kamera, zadné parkovacie senzory, LED svetlomety a svetlá, 19-palcové zliatinové disky, Peugeot i-Cockpit® s dvoma 10-palcovými digitálnymi panelmi, online informačný systém Peugeot i-Connect® atď.

Verzia 5008 GT sa dodáva v dvojfarebnom vyhotovení s čiernou strechou a čalúnením Alcantara. Hlavná štandardná výbava zahŕňa okrem verzie Allure: 20-palcové zliatinové disky, Pixel LED svetlomety, predné parkovacie senzory, elektrické otváranie veka batožinového priestoru, vyhrievané predné sedadlá a volant, indukčnú nabíjačku telefónu, prispôsobiteľné ambientné osvetlenie, panoramatický Peugeot i-Cockpit® so zakrivenou 21-palcovou obrazovkou, prispôsobiteľné dotykové ovládanie i-Toggles, online informačný systém Peugeot i-Connect® Advanced atď.

Čítať ďalej Zobraziť menej