Nový Renault Master: aerovan novej generácie s viacerými pohonnými jednotkami

Electrické vozidlá 28 Nov 2023 , by
Arval Slovakia

Renault predal od roku 1980 viac ako 3 milióny dodávok Master a od začiatku ich vyrába v Batilly vo východnom Francúzsku. Bohatá história a úspech tohto modelu počas týchto viac ako 40 rokov a troch generácií z neho urobili jedného z dlhoročných lídrov vo svojej kategórii v Európe. Dodávky Renault Master sú od roku 1990 na cestách vo viac ako 50 krajinách vrátane niekoľkých krajín Južnej Ameriky.

Vysokokvalitný interiér úplne nového modelu Renault Master sa približuje interiéru osobného automobilu. Prístrojová doska v tvare písmena S otočená smerom k vodičovi prispieva k väčšiemu priestoru vo vozidle. Materiály sú na úrovni a 10-palcová obrazovka - ktorá je štandardom vo všetkých modelových radoch - dodáva vozidlu vizuálne príjemný high-tech dojem.

Úplne nový Renault Master sa ľahko premení na kanceláriu na kolesách. Zadná časť stredného sedadla sa sklopí a vytvorí pracovný stôl, zatiaľ čo základňa obsahuje priehradku na notebook a porty USB-C na napájanie zariadení.

Každý detail je navrhnutý na intenzívne každodenné používanie. Napríklad oderu odolné a robustné okraje sedadiel potiahnuté materiálom TEP uľahčujú nastupovanie a vystupovanie - a budú vyzerať bezchybne, aj keď sa mesiace zmenia na roky. Široký výber sedadiel zahŕňa možnosti odpruženia a otáčania, samostatné sedadlá a tri typy lavíc (dve látkové a jedna z materiálu TEP).

1

Nový Renault Master ponúka štyri dieselové motory Blue dCi. Majú výrazne nižšiu spotrebu (v priemere 1,5 l na 100 km) a vypúšťajú menej emisií CO2 (o 39 G/KM menej, pod 200 g/km). Prevodovka môže byť konvenčná manuálna alebo mimoriadne účinná nová 9-stupňová automatická prevodovka EAG9 s hydrodynamickým meničom. 

Plne elektrické verzie úplne nového modelu Renault Master sú poháňané motorom s výkonom 96 kW alebo 105 kW, pričom v oboch prípadoch dosahujú krútiaci moment 300 Nm. Prvá z nich je napájaná 40 kWh batériou a má dojazd podľa WLTP 180 km, zatiaľ čo druhá je napájaná 87 kWh batériou s dojazdom podľa WLTP viac ako 410 km.  

Úplne nový Renault Master sa tak môže pochváliť rekordným užitočným zaťažením (až 1 625 kg pre dodávku vyžadujúcu vodičský preukaz skupiny B), dojazdom (viac ako 410 km WLTP) a ťažnou kapacitou (2,5 tony). Jeho spotreba zostáva primeraná vďaka tepelnému manažmentu batérie, štandardizovanej na 21 kWh/100 km WLTP s veľkou 87 kWh batériou.

Systém rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom s výkonom 130 kW zvyšuje dojazd o 229 km za 30 minút. Domáca nabíjačka AC s výkonom 22 kW dobije batériu z 10 % na 100 % za menej ako 4 hodiny. Nový Renault Master je navrhnutý tak, aby mohol byť v budúcnosti vybavený aj vodíkovým motorom a palivovým článkom.

Renault Master je vybavený 20 asistenčnými systémami, ktoré maximálne zvyšujú bezpečnosť osôb vo vozidle a v jeho okolí. Jeho aktívne bezpečnostné funkcie sú v pohotovosti a zahŕňajú bočnú stabilitu, automatické núdzové brzdenie a asistent stability prívesu. A je vybavený inteligentným asistentom rýchlosti, ktorý pomáha vodičovi dodržiavať rýchlostné limity. 

2

FUNKCIE V2X V ELEKTRICKÝCH VERZIÁCH

Úplne nový Renault Master bude vybavený funkciami Vehicle-to-Load (V2L) a Vehicle-to-Grid (V2G). Tie zahŕňajú nabíjanie ďalších zariadení zo zásuvky v kabíne alebo v batožinovom priestore, ako aj adaptéry na pripojenie elektrického náradia, počítačov a iných zariadení k nabíjaciemu konektoru. Batériu je možné použiť aj priamo na napájanie na mieru vyrobených častí karosérie (chladiace priestory, automatické zadné dvere, prídavné vykurovacie alebo klimatizačné systémy atď.) Nový Renault Master bude tiež schopný dodávať energiu zo svojej batérie do elektrickej siete (V2G) pomocou obojsmernej nabíjačky. 

VŠETKY NAJNOVŠIE MOŽNOSTI PRIPOJENIA

Úplne nový Renault Master je úžitkové vozidlo, ktoré sa zrodilo v digitálnom svete a má všetky atribúty potrebné na to, aby fungovalo čo najlepšie. Multimediálny systém OpenR Link, najintuitívnejší na trhu, je štandardnou výbavou celého radu s 10" obrazovkou a kompatibilitou so systémami Android Auto a Apple CarPlay, káblovou aj bezdrôtovou, takže si môžete premietnuť obrazovku svojho smartfónu.

Inteligentný systém, ktorý možno aktualizovať o nové funkcie vďaka aktualizáciám na diaľku (FOTA: firmvér cez vzduch dostupný pre viac ako 20 ovládačov), rovnako ako smartfón, zadarmo na 5 rokov.

OpenR Link s integráciou Google: prepojenejší a efektívnejší

Supermoderný systém OpenR Link s integrovanými funkciami Google je po prvýkrát k dispozícii v ľahkom úžitkovom vozidle. Systém vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Google beží na operačnom systéme Android Automotive OS 12 a zahŕňa navigačné funkcie Google Maps, katalóg aplikácií Google Play a hlasovo ovládaného asistenta Google Assistant.  

Vodiči úplne nového vozidla Renault Master môžu systém prepojiť so svojím účtom Google - podobne ako smartfón - a získať tak optimálny online zážitok. Modulárne rozhranie štandardne zobrazuje Mapy Google a je možné pridať dva widgety (s výberom Hudba, Telefón, Asistent Google, Vozidlo, Dátum a čas, Tlak v pneumatikách a ďalšie).

Pomocou lišty s ponukou na ľavej strane obrazovky sa potom môžete bez námahy pohybovať po jednotlivých obrazovkách (Domov/Mapy Google, Hudba, Aplikácie, Vozidlo). Okrem toho je k dispozícii bezdrôtová nabíjačka smartfónu, čím sa eliminuje potreba množstva káblov v kabíne.

Asistent Google pre väčšie pohodlie počas pracovného dňa 

OpenR Link je jednoduchý, intuitívny a funguje ako tablet. Môžete s ním komunikovať pomocou dotykového displeja alebo hlasom prostredníctvom asistenta Google (napríklad ak chcete počúvať hudbu).

Pomocou tohto virtuálneho hands-free asistenta môžete tiež počúvať správy, skontrolovať predpoveď počasia, nastaviť klimatizáciu alebo zapnúť či vypnúť odmrazovanie bez toho, aby ste spustili oči z cesty. Ak prepojíte svoje konto Google s OpenR Link, Google Assistant môže byť aj proaktívny - napríklad navrhovať cieľ cesty na základe vašich zvykov.

Praktické aplikácie pre odborníkov 

Google Play má stále sa rozširujúci katalóg aplikácií vrátane niekoľkých, ktoré sú obzvlášť užitočné pre profesionálov v práci. Napríklad: 

- Vivaldi, webový prehliadač, ktorý môžete používať na pohodlnej 10-palcovej obrazovke na čítanie e-mailov a otváranie príloh, úpravu dokumentov, sledovanie výukových programov alebo dokonca videí na YouTube počas obedňajšej prestávky, a to všetko pohodlnejšie ako na smartfóne. Domovská stránka prehliadača Vivaldi je nakonfigurovaná tak, aby zobrazovala praktické odkazy na Gmail, Outlook, Office a elektronického sprievodcu Renault. Môžete si tiež prispôsobiť záložky a prejsť priamo na tie, ktoré chcete, rovnako ako na tablete alebo notebooku. 

- EasyPark, pomocou ktorého môžete jednoducho zaplatiť za verejné parkovanie - a to len na dobu pobytu - jednoduchým spôsobom: pri parkovaní sa dotknite obrazovky OpenR Link a parkovací automat sa automaticky zastaví, keď systém zistí, že vozidlo sa rozbehlo.  

- Waze, kde môžete získať cenné navigačné informácie od veľkej komunity používateľov kooperatívnej aplikácie.

OpenR Link s Convertor Companion 

Používanie multimediálneho systému OpenR Link so zabudovanými funkciami Google otvára aj možnosť vytvárania vlastných aplikácií pre konvertované vozidlá. Pri spustení sú k dispozícii tri aplikácie: jedna pre hasičov, jedna pre prestavby pojazdných dielní a jedna pre prestavby chladiarenských vozidiel. 

Pomocou týchto aplikácií, ktoré vytvorili samotní konštruktéri prestavieb, môžu vodiči úplne nového vozidla Renault Master ovládať a sledovať ich funkcie priamo na 10-palcovej obrazovke multimediálneho systému OpenR Link. Výhod je niekoľko: rozhranie vodiča je lepšie (je prehľadnejšie a ovládacie prvky sú výraznejšie zobrazené na farebnej obrazovke), systém je jednoduchší a bezpečnejší, zobrazuje len tie informácie, ktoré vodič potrebuje, a môže sa automaticky aktualizovať vzduchom. A nie je potrebné pripevňovať na prístrojovú dosku druhú obrazovku.

Mapy Google, štandard pre profesionálov 

Mapy Google okrem iného poskytujú dopravné informácie v reálnom čase, zobrazujú body záujmu (obľúbené reštaurácie alebo dodávateľov vrátane otváracích hodín, telefónnych čísel atď.), dajú sa ovládať hlasom a ich mapy sú vždy aktuálne. Ak prepojíte svoje konto Google s používateľským profilom, môžete načítať aj svoje záložky.

Nový Renault Master bude uvedený na trh s kompletnou výbavou pokrývajúcou všetky požiadavky profesionálov. Bude zahŕňať 20 typov karosérií s objemom od 11 do 22 m3, s o 40 mm väčším otvorom pri posuvných bočných dverách a o 100 mm dlhšími ložnými plochami - najdlhšími v kategórii.  Väčšia nosnosť, dĺžka, šírka a objem z neho robia ideálnu dodávku a nanovo definujú praktickosť vo svojej triede.

Z výroby je k dispozícii 20 prestavbových základní, na ktorých môžu dielne priamo vykonávať rôzne úpravy (pridanie sklápacích nadstavieb, zväčšenie priestoru kabíny, zväčšenie objemu atď.). Tento katalóg továrenských zostáv zároveň skracuje časy realizácie a zjednodušuje logistiku prepravy.  

Kratší rázvor a prepracovaná predná náprava poskytujú nebývalú manévrovateľnosť vrátane vynikajúceho polomeru otáčania, ktorý je o 1,5 metra kratší. Úplne nový Renault Master posúva ovládateľnosť v meste na novú úroveň. Zákazníci si dokonca môžu vybrať verziu L3 na jazdu v meste (L2 je základné vozidlo, L3 je k dispozícii s pohonom predných a zadných kolies a L4 má pohon zadných kolies). 

Tak ako všetky elektrické vozidlá v ponuke, aj úplne nový Master obsahuje prvky programu Renault Human First, ktorý pomáha záchranným tímom zasiahnuť vo vozidle v prípade nehody: 

- QR kód pre hasičov je integrovaný do karosérie, aby ich čo najrýchlejšie naviedol k zásahu; - prístup pre hasičov umožňuje zaliať vysokonapäťovú batériu elektrických verzií, aby sa zabránilo riziku požiaru; 

- vypínač SD odpojí batériu, aby sa práce na vozidle mohli vykonávať úplne bezpečne; - batéria je umiestnená v špeciálnom zosilnenom ráme, ktorý ju chráni pred všetkými druhmi nárazov. 

Úplne nový Renault Master, ktorý bude k dispozícii od jari 2024, je navrhnutý tak, aby dokázal ísť ďalej, zvládol viac a stál menej. Je to dokonalý Aerovan novej generácie, ktorý využíva viacero typov pohonu.

 

Čítať ďalej Zobraziť menej